ZE KOMEN ERAAN! Verzetsstrijders heffen vereniging op Meivakantie! Giuliani boos op jury Advocaat van de Duivel DAT KAN WEL... BIJ BEX.NL FREEDOM4ALL: migranten inspireren kunstenaars Fruit en roken Maagzuurremmers Club voormalig verzet ziet ledenaantal elk jaar dalen. Volop familievoordeel in de Dominicaanse Republiek Dacht 't wel V liegtax x Vrij' w LEZERS SCHRIJVEN Kijkopwww.pzc.nl/blog 1 2 I Zaterdag 18 april 2009 PZC Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Rokers die groente en fruit eten hebben een grotere kans op kan ker dan rokers die dat niet doen. Waar is het RIVM mee bezig? Komt er op appels een sticker: 'fruit eten kan dodelijk zijn'? Thijs Schipper, Breeweg 8, Middelburg Als harttransplantant, (het gaat heel goed, dank u) moet ik vier keer per jaar op controle naar het Erasmus in Rotterdam. De reiskos ten worden niet meer vergoed. Na het declareren van teststrips voor diabetes kreeg ik van CZ een reke ning van 155 euro voor eigen risi co. Boven de verzekeringspremies wil minister Klink maagzuurrem mers, die velen noodzakelijkerwijs móeten gebruiken, uit het pakket halen. Zijn beleid pleegt steeds meer een financiële aanslag op de chronisch zieken. Deze financiële kruistocht van de minister gaat ver en raakt de mensen het meest, die door hun ziekte al problemen ge noeg hebben. Wim van Cilst Boogerdlaan 23, Kortgene door Stephan Bol DEN HAAG - De hoogbejaarde le den van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Ne derland houden het voor gezien. Gisteren besloten ze hun landelij ke vereniging per juni 2010 op te heffen. Op lokaal niveau blijven de oud-verzetsstrijders elkaar nog wel ontmoeten, zolang dat nog kan. „Voor de zaak in elkaar stort, heb ben we besloten onszelf op te hef fen", zegt W. de Bruijn (87), be stuurslid van de Nationale Federa tieve Raad van het Voormalig Ver zet Nederland (NFR/WN). De cijfers van de ledenadministra tie spreken dan ook boekdelen. In het eerste kwartaal van 2009 daal de het ledenaantal van de Neder landse voormalig verzetsstrijders van 407 naar 382 leden. „Ons le denaantal daalde gemiddeld met 22 procent per jaar", zegt Loek Cas- pers (84), secretaris van de NFR/VVN. Op het hoogtepunt in i960 telde de federatie nog ruim tweeduizend leden, aangesloten bij een van de 23 autonome vereni gingen van oud-verzetsstrijders. Gisteren heeft het bestuur tijdens een ledenvergadering in Doorn be sloten zichzelf met ingang van juni 2010 op te heffen. Volgens de bestuursleden was die beslissing op den duur onvermijde lijk. „We zijn een uitstervend ras", zegt De Bruijn. „De gemiddelde leeftijd van onze leden is 89", zegt Caspers. „Dat we nu moeten stop pen, is het gevolg van een natuur lijk proces." Terwijl de bestuursleden nog na praten over het besluit, wacht een aantal hoogbejaarde oud-verzets strijders op hun taxi naar het sta tion, die over anderhalf uur pas zal arriveren. Daarna moeten twee van hen naar Groningen, een moet naar Zeeland. „Vanmorgen moest ik om kwart over zes uit bed om op tijd op het station van Vlissingen te zijn", zegt de laatste. „Flet .werd steeds moeilijker om op een centrale plaats bij elkaar te komen", zegt De Bruijn. „In het komende jaar hebben we nog de tijd om onze opheffing voor te be reiden en alles over te dragen." De Basis, een verpleeghuis voor onder anderen veteranen, zal de admini stratie van de oud-verzetsstrijders overnemen. „Zij gaan ervoor zor gen dat ons blad blijft verschijnen en onze jaarlijkse reüniedag blijft bestaan." Op lokaal niveau zullen de veertien overgebleven afdelin gen hun activiteiten voortzetten, zolang dat mogelijk is. Vorige week hief de afdeling Den Haag zichzelf op. Caspers heeft haar ver eniging voor Zeist en omstreken onlangs ook al opgeheven. „Op de laatste ledenvergadering waren we maar met twee stemgerechtigden." Voor hen die overblijven is het een moeilijke tijd, beamen de be stuursleden. „Vanuit mijn bestuurs functie werd ik vaak gevraagd om te spreken bij begrafenissen. Dat vind ik altijd heel moeilijk. En ook op reünies moet je steeds weer constateren dat 'die en die' er niet meer zijn", zegt Caspers. „Van mijn verzetsgroep uit de oorlog zijn nog maar twee mensen over", zegt bestuurslid E. Pereboom (83). „En die andere man weet niet meer dat hij in het verzet zat." De NFR/WN is opgericht in 1947 en heeft zich er naast het onder houden van de onderlinge banden altijd voor ingezet om de samenle ving lering te laten trekken uit de oorlog. De federatie deed dat sa men met andere organisaties voor oud-verzetsstrijders en oorlogs slachtoffers die er in de loop der ja ren zijn geweest. „We hebben ooit vierhonderd voorlichters gehad die op scholen het verhaal van het verzet vertelden", zegt Pereboom. „Tot vijf jaar geleden hebben we dat nog gedaan." Inmiddels heeft herinneringscentrum voormalig kamp Westerbork die taak overge- 'We zijn een uitstervend ras. De gemiddelde leeftijd van onze leden is 89' nomen. Verder heeft het Neder lands Instituut voor Oorlogsdocu mentatie (NIOD) het beheer van de archieven overgenomen. De oud-verzetsstrijders vinden daar om dat ze met een gerust hart hun taken kunnen overdragen. Wat blijft er nog over van het idea lisme waaruit het verzet altijd heeft gewerkt? De bestuursleden wijzen op een manifest dat in 1997 bij het vijftigjarig bestaan van de Federatie 'aan de jongeren van Ne derland' is uitgegeven. Daarin wer den nieuwe generaties opgeroepen zich sterk te maken voor zaken als vrijheid van meningsuiting en godsdienst en de 'rechtelozen, machtelozen en ontheemden'. De Bruijn: „Beschouw dat als ons erfgoed. Want nu zijn we te oud om nog dit soort manifesten te schrijven." Zou een heruitgave van het manifest geen aardige laatste "klaroenstoot van de verzetsmen sen zijn? Pereboom reageert en thousiast. Het bestuur gaat er naar kijken. Ze hebben nog. een jaar de tijd om tot een besluit te komen. 2006: Genodigden lopen door de poort van Kamp Amersfoort om de krans- en bloemlegging bij te wonen bij het verzetsmonument De Stenen Man in Leusden. foto GPD App. Club Paloma*** - Bodrum 8 dagen, logies. Kicls voor 340. Vertrek op 23 april. App. Don Paco Castilla**"2 - Puerto del Carmen 8 dagen, logies. Kids voor 497. Vertrek op 23 april. App. El Tukan*** - Playa del Carmen 9 dagen, logies/ontbijt Kids vóór 699. Vertrek op 29 april. Htl. RIU Taino**** - Punta Cana 9 dagen, All Inclusive. Kids voor 699. Vertrek op 30 april. Alle genopmcle prijzen zijn vanafpnizen per persoon eno.b.v. 2 personen en 2 kindei en Inclusief vlucht Economy Class (U/X klasse), luchthavenbstesting en brandstoftoeslagen (VliegtaxFree-actie reeds in prijzen verwerkt), exci. andere toeslagen. Ga voor de voorwaarden en exacte reisda'a haar, Afke.nl of informeer bij één van de winkels van Arke, Op=op. Prijswijzigingen. World of TUI NEW YORK - Oud-burgemeester Ru dy Giuliani van New York is boos op de jury in het AVRO-program- ma Advocaat van de Duivel. Die sprak vorige week uit dat er geen bewijzen zijn dat terroristenleider Osama bin Laden achter de aansla gen van 11 september 2001 in New York en Washington zat. De jury brengt de wereld 'een ver warrende boodschap en voedt sa menzweringstheorieën', zei hij de ze week voor de conservatieve Amerikaanse zender Fox News. Giuliani was burgemeester van New York, toen twee vliegtuigen tegen de torens van het World Tra- de Center op Manhattan vlogen. Hij noemde programma's als Advo caat van de Duivel gevaarlijk. In Advocaat van de Duivel pro beert strafpleiter Gerard Spong een jury van vijf personen ertoe te brengen een persoon te steunen die door de publieke opinie allang is veroordeeld. v# Bex. Meer info en direct boeken op www.bex.nl of bel 0900-8098 0,15 p.m.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12