ZE KOMEN ERAAN! hètgoedeZd Goese parkeergarage kruipt in in Krabbendijke O O 1 Mozart Yerseke terug in de tijd AFWEZIG Kunstvrienden speelt stuk over Alzheimer Graaf van Buren opent op Koninginnedag Groot Zeeuws Dictee in het Goese Lyceum 22 Zaterdag 18 april 2009 PZC B YERSEKE - Muziekvereniging Mo zart houdt vandaag, zaterdag, de jaarlijkse uitvoering in De Zaete in Yerseke. De slagwerkgroep onder leiding van Bart van der Vaart en de fanfare onder leiding van Arian de Visser brengen arrangementen die het publiek terugvoeren in de tijd. Niet te ver, ongeveer tot de ja ren zeventig en tachtig. Het con cert begint om 19.30 uur. Impressie van de zuidoostkant van de parkeergarage: winkels op de begane grond, boven appartementen. Impressie van de noordkant van het complex, met als buur de schouwburg De Mythe. door Luc Oggel KRABBENDIJKE - In het Stationskof- fiehuis in Krabbendijke zijn giste ren de jaarlijkse biljartwedstrijden ten bate van het Sophia Kinderzie kenhuis begonnen. De komende twee maanden spelen in totaal 84 teams van vier man elke vrijdag avond een wedstrijd. Het is dit jaar de vijftiende keer dat Biljartvereniging Onda het be- nefiettoernooi houdt. Tot nu toe heeft dat volgens mede-organisa tor Jan Schouten al zo'n 64.000 eu ro opgeleverd voor het Ronald Mc Donald Huis, een logeerhuis voor ouders en broertjes en zusjes van een kind dat in het Sophia ligt. Gemiddeld wordt per jaar tussen de vijf- en zesduizend euro ingeza meld. Het geld komt van de adver tentieverkoop in het programma boekje, het inschrijfgeld van de teams en een verloting. Op 19 juni worden de wedstrijden afgesloten met een feestavond, waar de band Delta Generation zal optreden. Overigens heeft het Rotterdamse kinderziekenhuis zich niet onbe tuigd gelaten: als dank voor het jaarlijkse bedrag is één van de ka mers naar de Krabbendijkse biljart vereniging vernoemd. De parkeergarage in aanbouw aan de Coese Westwal schiet binnenkort de lucht in. Volgende week arriveren de eerste prefabdelen van wat een soort bouwpakket is. door Frank Balkenende Tot nu toe heeft BAM Wo ningbouw vooral onder het maaiveld zitten wroe ten, maar inmiddels is de kelder zover dat het dak erop kan. Daarmee is de moeilijkste fase ach ter de rug, want ondergronds bou wen in de Zeeuwse zompige klei is niet zonder risico. Het drama rond de bouwput voor het Middel burgse theater aan het Molenwa ter, waarbij omliggende histori sche panden verzakten, heeft dat pijnlijk aangetoond. In Goes is alles echter gladjes verlo pen. Zo vanzelfsprekend is dat niet, zegt Mark Platje, die als hoofdconstructeur van de Gront- mij verantwoordelijk is voor de draagconstructie van de parkeerga rage. „De toplaag is klei en veen, vanaf tien meter stuit je op zand. Omdat het een fors gebouw is, hebben we extra lange palen ge bruikt. De langste is 24 meter." De parkeergarage staat aan de rand van de binnenstad. Het GGD-kantoor schurkt er tegenaan. Toch is gekozen voor de traditione le klap op de heipaal. Ten eerste omdat de gebouwen in de directe omgeving ook op palen staan en dus minder kwetsbaar zijn. Ten tweede omdat met behulp van tril lingsmeters elke afwijking meteen door lossende vrachtwagens. „De chauffeurs wachten op een terrein bij het Tiendenplein en komen op afroep hierheen." De vaste groep toeschouwers - vooral oudere heren die elke dag een kuiertje langs de bouw maken - moet begin mei zeker de neus aan de Westwal laten zien. Dan be gint de bouw van de carrousels aan de kopeinden van het gebouw. Platje: „Die rijbanen zijn krom en wybervormig en daardoor redelijk uniek. We zullen veel aandacht aan de maatvoering moeten beste den." De parkeergarage wordt geen duister hol. Er staat niet om de drie meter een betonnen kolom. Cees Hoebeke van Rothuizen Van Doorn T Hooft Architecten: „Het is een 'doorzichtig' gebouw, waarin veel aandacht is besteed aan sociale vei ligheid. Zelfs de lift is transparant. Je kunt door heel de garage kijken en de hoogte - normaal 2.20, hier 2.60 meter - draagt bij aan dat ruimtelijke gevoel." De bewoners van de appartemen ten in de schil zullen nauwelijks iets horen van de auto's die langs hun achtergevel zoeven. De con structie is zo gemaakt dat er ner gens tussen de betondelen van ga rage en appartementen contact is. Een noodstroomvoorziening zorgt dat bij storingen de slagbomen, parkeerautomaten en lift blijven werken. Een ander belangrijke in vestering vormt het ventilatiesys teem dat gassen en rook afvoert. Huub van den Bulck, projectleider installaties van Grontmij: „Bij brand duwt dit systeem de rook als een bulldozer weg, zodat bezoe kers ongedeerd de parkeergarage kunnen verlaten." kan worden waargenomen. „Dan kun je de heimachine direct an ders afstellen." Het is allemaal probleemloos verlo pen, net als het verwijderen van de stalen damwand die om de met onderwaterbeton gestorte kelder heenzit. Platje: „Je brandt de slo ten los en met een kraan waaraan een lier met een trillingsapparaat zit, trek je de damwand eruit. luist dan heb je meer trillingen dan met heien, want de weerstand is groter. Je weet niet of het staal aan het onderwaterbeton zit vastge plakt. We hebben goed gemoni- tord en het viel gelukkig mee, maar beton blijft moeilijk materi aal. Hoezeer je ook je best doet, het is lastig om een scheurvrije kel der te bouwen." De parkeergarage staat nu op het punt 'de lucht In te gaan'. Momenteel is de extra brede (5,5 meter) in- en uit rit al te zien. De dichte hekken - windvangers die in het verse be ton kunnen vallen - hebben het veld geruimd voor open hekken. „Behalve aan de kant van Albert Heijn. We willen voorkomen dat er strajcs betonschilfers op winke lend publiek en passerende auto's terechtkomen", zegt Kees van Leest, hoofduitvoerder van Bam Woningbouw. Nu de zeer belangrijke gestorte on derbouw klaar is, kunnen de pre fabdelen komen. Die zijn genum merd en zolang de gebruiksaanwij zing wordt gevolgd, rijst het ge bouw gestaag. „Als de eerste laag staat, kunnen we vervolgens elke twee weken een verdieping erop zetten. Dan zit je in september op het hoogste punt", verwacht bouwdirecteur Peter van der Vliet. De duizenden prefabbetondelen komen uit een betonfabriek in Weert. Er is een laadplan gemaakt, zodat er op de Westwal geen (al te grote) opstoppingen o'ntstaan De entree van de parkeergarage aan de Westwal, met rechts daarnaast com merciële ruimten en vanaf de eerste etage appartementen. Dr. E. RIJKEN 27 april t/m 3 mei WAARNEMING DOOR: Dr. C. Schoot tel. 215003 Dr. B. Schruer, tel. 214373 Dr. H. Gevaert, tel. 214450 Dr. M. Oortman, tel. 231805 Adressen vindt U op pagina 290 van uw telefoongids. reacties: 424 Ouderen zijn melkkoe van dit kabinet HHHBHHHHHHI88% oneèns 12% Door de bezuiniging van 800 miljoen euro op de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) valt dertig procent van de Goese ouderen die nu dagverzorging geniet in Poelhoek en het Gasthuis straks buiten de boot. De PZC peilde wat lezers vinden van deze bezuinigingsmaatregel. Een ruime meerderheid is het er niet mee eens. GOES - De Goese toneelvereniging Kunstvrienden speelt vandaag in wijkgebouw De Spinne in Goes-Noord het stuk Kortsluiting van Haye van der Heyden. Het toneelstuk gaat over de ziekte van Alzheimer en is daardoor voor veel mensen mogelijk confronte rend. Van der Heyden heeft het onderwerp echter ook lichter ge maakt door veel humor in het stuk te stoppen. De voorstelling begint om 19.30 uur, maar de zaal is een halfuur eerder open. KORTGENE - De nieuwe uitbater van café Graaf van Buren in Kort- gene heeft zijn eerste doelstelling behaald. De verbouwing van de kroeg van Roel ten Brink is afge rond, zodat hij op Koninginnedag voor het eerst zijn deuren kan openslaan. Vanaf 10.00 uur kunnen bezoekers onder het genot van oranjebitter de nieuwe inrichting van het café aan de Kaaioprit bewonderen. Om 12.00 uur doen twee bijzondere gasten het café aan. Ten Brink wil nog niet prijsgeven wie dat zijn. GOES - Rotaryclub Goes-Reimers- waal houdt op woensdag 22 april in het Goese Lyceum Het Groot Zeeuws Dictee der Nederlandse Taal. Met het dictee wil de Rotaryclub aandacht geven aan het Zeeuws Aanvalsplan Laaggeletterdheid. Dat richt zich op educatie van vol wassen laaggeletterden (33.000 in Zeeland) en taalachterstand bij kin deren. De opbrengsten gaan naar de Goese Deltaschool en stichting de Korre. www.grootzeeuwsdictee.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 122