Gezondheid Doula springt in het gat van de kraamzorg Instrument mmm Website Amazones krijgt flinke make-over V Vrouwen hebben wellicht meer eicellen Ook volwassen lichaam beschikt over 'bruin vet' Snelle nieuwe test voor tandvleesontsteking EP PZC Zaterdag 18 april 2009 1 1 Na de doula, de coach voor barende vrouwen, is er nu ook een begeleider voor na de bevalling: de postpartum doula. Wat een aardige aanvulling lijkt op de ingeperkte kraamzorg, wekt vooral de ergernis van kraamverzorgenden. „Dit is basiszorg, daar zet je geen ongekwalificeerde mensen op." door Mandy Pijl Verloskundigen en gynae cologen hebben er sinds een aantal jaren bij som mige bevallingen een zorgverlener bij: de doula. Deze be- vallingscoach, een uit de Verenig de Staten overgewaaid fenomeen, biedt mentale ondersteuning aan barende vrouwen, omdat dat er soms vanwege de hoge werkdruk bij inschiet. Doula's zijn er vooral voor vrouwen die er tijdens de be valling alleen voor staan of barings angst hebben. Tegenwoordig kan een doula ook na de bevalling worden ingescha keld. Doula Teddy Roorda is zo'n postpartum doula. Ze begeleidt kraamvrouwen bij het geven van borstvoeding, doet de was en neemt de zorg voor een ouder we echter vaak vanuit onze borst. We gebruiken dan alleen het bo venste tweederde deel van onze longen, waardoor we een hogere ademdruk krijgen, sneller kunnen gaan spreken en sneller hees wor den." Ook houding is belangrijk. Bij een tenniscoach die met luide stem en met zijn hals naar voren gestrekt zijn trainingsgroep aanwijzingen geeft, komen de stembanden on- Coed voor de stem Een gezond leefpatroon, met genoeg slaap, weinig alcohol, niet roken. Een goede lichaamshouding. Een lage ademhaling. Rustig spreken met normale adempauzes tussen je zinnen. Op tijd pauzeren (zwijgen) als je je stem intensief gebruikt. Warming-up doen voor stem. kind op zich; werk dat doorgaans door kraamverzorgenden wordt ge daan. Maar, zegt Roorda, „het is aan de ouders te bepalen wie ze na de bevalling inhuren, het is hun feestje." Zo begeleidde Roorda een gezin dat geen kraamzorg wilde omdat de opvattingen van de ouders over opvoeding zouden botsen met die van de reguliere zorg. Een ander gezin huurde haar in omdat het niet meer dan vier uur kraamzorg kreeg. Roorda vulde dat gat door er de overige uren te zijn, waar mee ze het gezin - de echtgenoot was door zijn werk afwezig en er was een peuter - draaiende hield. In dat laatste geval vergoedde de zorgverzekeraar Roorda's geboden diensten. „Een uitzondering", zegt ze. „De postpartum doula staat ze ker niet op de standaardlijst van zorgverlening die wordt vergoed, al zou dat natuurlijk mooi zijn." Siska de Rijke, voorzitter van de Nederlandse Beroepsvereniging van Kraamverzorgenden, vindt het onwenselijk dat een nieuwe zorgverlener, de postpartum dou la, in het gat springt dat wordt ver oorzaakt door een gebrek aan kraamzorguren. „Het begeleiden van gezinnen na de bevalling is ge woon kraamzorg en dat is basis zorg. Daar zet je geen ongekwalifi ceerde mensen op." Alleen een gediplomeerde kraam- verzorgende is volgens De Rijke in staat de ontwikkeling van een kraamvrouw en een pasgeborene goed te volgen en eventuele com plicaties te signaleren. „Postpar tum doula's doen vrouwen, maar ook zichzelf tekort. De doula-oplei- ding van ongeveer een jaar leidt ze niet voor dit werk op. Ze kunnen geen zorg op hoog niveau bieden. Bovendien, wie toetst hun werk?" Op het verschijnsel doula klinkt va ker kritiek. Hoewel niemand aan het positieve effect van de persoon lijke begeleiding van een barende vrouw lijkt te twijfelen, vindt men de aanwezigheid van nog een zorg verlener tijdens de bevalling on wenselijk. „Het is bewezen dat meer begeleiding voor minder doorverwijzingen naar de gynaeco loog zorgt. Maar we geloven niet dat de doula de aangewezen per soon is om die begeleiding te ge ven", zegt Franka Cadee van de Ko ninklijke Nederlandse Organisatie van Verloskundigen. Juist de kraamverzorgende is vol gens haar de bevallingscoach bij Kraamzorguren Tot 2005 had iedere kraam vrouw recht op 8 uur per dag kraamzorg, 8 dagen lang. Dat is veranderd met de invoering van het Landelijk Indicatie Protocol. Sindsdien krijgen ge zinnen over het algemeen zo'n 5 tot 6 uur kraamzorg per dag. Bovendien is er een tekort aan kraamverzorgenden: er zijn zo'n 9.000 kraamverzorgenden tegenover 180.000 baby's. Om die reden besloot minster Ab Klink van Volksgezondheid vo rig jaar extra geld uit te trek ken voor versnelde opleiding van kraamverzorgenden. der spanning te staan, met als ge volg verkeerd stemgebruik. De ma nager die zelfverzekerd rechtop een praatje houdt, doet het echter ook niet goed: nu ligt het gevaar van overstrekking op de loer. Ook omgevingsfactoren zijn be langrijk volgens Bastin. Rook is fu nest voor mensen met een gevoeli ge stem, net als een te lage lucht vochtigheid. „In Breda bleek on langs uit onderzoek dat op twee scholen de luchtkwaliteit niet goed was. Dat kan zorgen voor concentratieproblemen bij de leer lingen, maar ook voor stemirrita- tie bij de docent." Een logopedist kan mensen die de stem beroepsmatig gebruiken, veel leren. Bastin vat ze samen onder 'doseren' en 'regisseren'. „Met do seren bedoel ik dat iemand die zijn stem bewust gebruikt, op tijd een adempauze inlast en deze luis termomenten ook gebruikt om even bij zichzelf te komen. Met 're gisseren' bedoel ik dat iemand de toonhoogte, luidheid en intonatie van zijn stem bewust inzet om zijn boodschap zo goed mogelijk over te brengen. Als je wilt dat een boodschap goed aankomt tijdens een lezing, ga je bijvoorbeeld met je stem omlaag en last daarna een pauze in. Zo geef je een stem letter lijk en figuurlijk gewicht." Q De Werelddag van de Stem vindt morgen (donderdag 16 april) plaats en is georganiseerd door de Neder landse vereniging voor Logopedie en Foniatrie. Logopedisten in het hele land organiseren activiteiten. Kijk voor het programma op www.ie- der! stem.nl De website voor jonge vrouwen met borstkanker, Amazones.nl, krijgt een opknapbeurt dankzij een donatie van 233.500 euro van de stichting Pink Ribbon. De web site van de Stichting Amazones, die maandelijks 35.000 bezoekers trekt, wordt toegankelijker en actu eler. Te denken valt onder meer aan een fotogallery, zodat vrouwen die voor een borstamputatie of-re- constructie staan, zich goed kun nen informeren. Het geld dat Pink Ribbon schenkt, is afkomstig van KPN en Samsung. www.amazones.nl uitstek. Om diezelfde reden schoolt verloskundige Beatrijs Smulders kraamverzorgenden bij in zogeheten doulaworkshops, waarin ze ze leert vrouwen vanaf de allereerste wee te begeleiden. Dat onderdeel van het kraamvak is in de loop der tijd wegbezuinigd. Vooralsnog lijkt het inhuren van de - al dan niet postpartum - dou la de snelste manier om de meest complete zorg rond de bevalling te krijgen, aangezien kraamzorg tij dens het bevallen niet wordt ver goed en daarna slechts gedurende een beperkt aantal uren per dag. Een ongewenste ontwikkeling, vindt Cadee. „Alleen vrouwen die het zich financieel kunnen veroor loven, kunnen een doula inhuren. Dat zijn meestal niet de vrouwen die deze begeleiding het hardst no dig hebben." Maar de opkomst van de doula, ook die van de postpartum doula, is onomkeerbaar, meent Benita Verheem, secretaris van de Neder landse Beroepsvereniging voor Doula's. „Er wordt nu eenmaal ontzettend beknibbeld op uren, waardoor er gewoon behoefte is aan deze zorg." Alle kritiek wijt ze aan onbekendheid met het dou- laschap. „Doula's achten zich echt niet bekwaam genoeg voor het werk van kraamverzorgende of ver loskundige. Als postpartum doula werk ik naast de kraamverzorgen de en bij bevallingen gaat het net zo. Zodra de verloskundige bin nenkomt, geef ik het stokje aan haar over. Zij is de baas." reageren? gezondheid@wegener.nl Wie de stem veel gebruikt, moet op de juiste techniek letten. foto CPD Het idee dat vrouwen na hun ge boorte niet meer in staat zijn nieu we eicellen in hun eierstokken aan te maken, moet op de helling. De eierstokken van volwassen muizen bevatten stamcellen die in staat zijn uit te groeien tot nieuwe eicel len, die na bevruchting nakomelin gen kunnen opleveren. Dat meldt K. Zou in het vakblad Nature Cell Biology. Of menselijke eierstokken ook dergelijke stamcellen bevatten en, zo ja, wat hun functie is, is nog niet bekend. www.nature.com/ncb Net als bij een baby bevat ook het lichaam van een volwassen mens 'bruin vet'. Dit vet stimuleert, voor al bij onderkoeling, de verbranding van het gewone 'wit-gele vet'. Vrouwen, slanke mensen en men sen met een laag bloedsuikergehal te beschikken over het meeste brui ne vet, blijkt uit drie artikelen in het New England Journal ofMedi- cine. Als het mogelijk wordt de ac tiviteit van het bruine vet te prikke len, zou dit gewichtsverlies kun nen bevorderen. Q http://content.nejm.org Amerikaanse onderzoekers heb ben een test ontwikkeld waarmee snel en eenvoudig kan worden na gegaan of iemand ontstoken tand vlees heeft. De test bestaat uit een strip die in de mond moet worden gebracht. Als de strip geel kleurt, is er sprake van tandvleesontsteking. In vergelijking met onderzoek van het tandvlees door de tandarts, blijkt de strip even betrouwbaar in het aantonen van tandvleesontste kingen. Dat stelt A. Khorcht op ba sis van een studie bij 73 personen. www.sciencedaily.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11