'i Bespeel je stem als een dierbaar Thuisdokteren Belofte voor de toekomst HUISARTS Krentenbaard 1 O Zaterdag 18 april 2009 PZC door Marieke van Schie k heb last van mijn ogen. Ze prikken zo, denkt u dat ik een infec tie heb?" Leila is een jon ge vrouw van 20 jaar, ze is de oudste dochter in een gezin van 6 kinderen. Haar vader is 73, Lei la's moeder is zijn derde vrouw. Zij is 44. Vader heeft 17 kinderen, zijn oudste kleinkinderen hebben al weer eigen gezinnen. Hij is een hardwerkende, gelovige man, trots op zijn jonge vrouw en blij met zijn gfote gezin. Ik heb Leila vooral in haar kinderjaren ge zien. Moeder spreekt nauwelijks Nederlands en vader spreekt de taal zo dat hij zich verstaanbaar kan maken bij mij en in de win- Oude gebruiken van gastvrij eten aanbieden, ban je niet zomaar uit kels. Hij is charmant en voorko mend, dat werkt in zijn voor deel. Toen de kinderen klein wa ren, kwam hij altijd met een van hen op de fiets naar de praktijk. De inburgeringsplicht bestond nog niet, dus moeder kwam nau welijks buiten. Koken, koekjes bakken en kinderen grootbren gen, dat waren haar taken. Haar huis blonk en ze was heel blij als ik eens langskwam en zei dat het huis er zo mooi uitzag. Nu zie ik Leila weer na al die ja ren. Zelfbewust, goede woord keus, westers gekleed. Haar ogen zijn wat rood, ze jeuken. „Ik denk aan een allergie. Dat kan, want er zijn veel pollen in de lucht", zeg ik en stel een anti-al lergische oogdruppel voor. Dan vraag ik hoe ver ze is met haar studie. „Ik ben bijna klaar, wil gaan werken in het ziekenhuis. Ik moet nog een paar stages doen, dan hoop ik dat ze me een baan aanbieden." Leila spreekt goed Nederlands en Marokkaans. „Je bent goud waard voor de gezondheids zorg", zeg ik. „Pas ben ik in aan raking gekomen met Hakima, een collega van je, die een paar jaar ouder is. Ze heeft zich zelf standig gevestigd en begeleidt Marokkaanse vrouwen die naar de dokter gaan of bij gemeente lijke instanties iets moeten rege len. Ze doet fantastisch werk. Ze verzorgt voor een aantal patiën ten hun medicatie, legt uit waar voor het dient en maakt verdeel- doosjes als het niet lukt elke dag de pillen in te nemen. En ze heeft voor vrouwen die nog niet sporten een uurtje weten te re serveren in het zwembad, zodat ze kunnen leren zwemmen on der hun eigen condities. Ken je haar toevallig?" Er gaat geen lichtje branden bij Leila. „Misschien als ik haar zie, mensen in onze gemeenschap kennen elkaar redelijk goed. Het zou leuk zijn eens met haar te praten." Ik geef haar het mobiele nummer en wens haar veel suc ces toe. Hakima gaat me helpen een groepsspreekuur voor Marok kaanse vrouwen met diabetes te organiseren, samen met de prak tijkondersteuner en de diëtiste. Zij gaat tolken en de mensen thuis opzoeken om ze te leren anders te koken. Dat biedt per spectief. Eeuwenoude gebruiken van gastvrij eten op tafel zetten en de hele dag wat lekkers bij de thee, ban je niet zomaar uit. Sa men met iemand uit de eigen cultuur hoop ik dat we ons doel bereiken. Een goede instelling, zodat er minder complicaties ontstaan. Daar hebben we de Lei la's en Hakima's voor nodig. Het is leuk en zinvol hier samen on ze weg in te zoeken. In deze rubriek geven twintig huisartsen tips voor behandeling van veelvoorkomende klachten. Wat kan de patiënt zelf doen, wanneer is de expertise van de huisarts nodig? Vandaag: krentenbaard. DE KLACHTEN: - Rode vlekjes met in het midden blaasjes en gele pus. - De vlekjes kunnen samenvloeien en zich uitbreiden. - Als de blaasjes kapotgaan, ontstaat er een gelige korst. - Krentenbaard zit meestal rond neus of mond, maar kan over het gehele lichaam voorkomen. - Het komt vooral voor bij kinde ren onder de 7 jaar. NAAR DE DOKTER: - Nee, krentenbaard gaat meestal vanzelf over. - Ja, als de plekken zich uitbreiden over grotere delen van het lichaam. - Ja, als het kind zich ziek voelt, koorts heeft of jonger is dan zes maanden. WAT KUNT U ZELF DOEN: - Houd de aangedane huid droog. Speeksel, snot en vocht vertragen het herstel. - Eventueel zinkolie gebruiken. Het helpt tegen jeuk en laat de blaasjes indrogen. Zinkolie is zonder recept verkrijgbaar bij de apotheek. - Probeer verspreiding van de bacterie te beperken door de plekken niet aan te raken, regelmatig handen te wassen, nagels kort te houden en deur knoppen en speelgoed schoon te houden. - Medisch gezien hoeft een kind niet thuis te blijven van peuterspeelzaal of school. Wel is het verstandig met de schoolleiding te overleggen. Thuisdokteren, spoorboekje voor alledaagse klachten. Paul van Dijk e.a. Uitg. Adr. Heynen. 9,95 euro. Doula Teddy Roorda helpt moeder Rosalinde Klein en baby Eline na de bevalling. foto Jeroen Jumelet/GPD Er werken in Nederland meer mensen met hun stem dan met hun handen. Toch staan mensën weinig stil bij dit bijzondere instrument. Morgen, op de Werelddag van de Stem, geven logopedisten voorlichting over verantwoord stemgebruik. door Moniek Hiisken Ieder mens gebruikt zijn stem. Maar voor sommigen is het een instrument dat ook be roepsmatig onmisbaar is. De leraar die voor de klas staat, de hondentrainer die viervoeters 'blijf, 'af en 'volg' leert op gehoor zaamheidstraining, de vertegen woordiger die zijn waren aanprijst met verkooppraatjes. Logopedist en communicatietrai ner Désirée Bastin van Bastin 8c Partners uit Raamsdonksveer heeft ze allemaal wel eens in haar praktijk gehad. Vaak komen ze bin nen met problemen als heesheid of een stem die wegvalt, krakerig is of geen volume meer heeft. „Bijna altijd is er wat aan te doen en zijn mensen met goede aanwij zingen en oefeningen te helpen. Wie een boodschap over wil brengen, wil ook dat deze aan komt. Heeft iemand een onaange name stem, dan zal dat minder goed lukken. Voor de eigenaar van de stem is het ook niet fijn: die raakt vermoeid en merkt aan het einde van de dag dat zijn stem slechter is geworden." Dat iemand problemen ervaart met zijn stem, kan veel oorzaken hebben: functioneel en/of orga nisch. Bij verdenking van een stemprobleem met een organische oorzaak, verwijst een logopediste iemand altijd door naar een K.N.O.-arts. Is dit niet zo, dan zoekt ze uit wat er dan wel aan de hand is. Dat gebeurt door stemon- derzoek, observaties en door ie mand uitvoerig vragen te stellen over zijn stemgebruik en het ont staan van zijn stemprobleem. Hoe roept iemand bijvoorbeeld door het huis als er telefoon voor zijn of haar partner is? „Verkeerd stemgebruik kan een he leboel oorzaken hebben", vertelt Bastin. „Het kan zijn dat iemand veel te luid spreekt of veel te lang doorpraat zonder pauze. Wat ik ook vaak tegenkom, zijn mensen die te hoog ademen. Voor een goe de stem is een ademhaling vanuit de buik nodig. Kijk maar eens naar een baby, dan zul je zien dat zijn buikje mooi op en neer gaat. Door het hoge levensritme in on ze westerse maatschappij ademen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10