Wereldwinkel Toch geld voor feest De Schutse ZE KOMEN ERAAN! is ook Eigentijdse PZC Afscheid van leden Seniorenraad 22 Zaterdag 18 april 2009 PZCS Bruse boomkat Dorpshuis gebruikt 4000 euro uit reserves voor 25-jarig bestaan. Oosterland wordt weer megaschoon Concert dialectrockers Surrender in Bruinisse BRUINISSE - Met een blik van 'wat mot je, joh' beklimt deze kat een boom voor verzorgingshuis In 't Opper in Bruinisse. Om de bomen te beschermen zijn ze ingepakt in jute. De aldus uitgedoste groenvoorziening vormt een onweerstaanbare uitdaging voor sommige klimlustige viervoeters in het Schouwen-Duivelandse Mosseldorp. foto Ronald den Dekker Het jaar 2009 is voor de eerlij ke handel een jaar vol jubilea. Handelsorganisatie Fair Trade bestaat 50 jaar. Landelijk vieren de Wereldwin kels dit jaar het 40-jarig jubi leum. y Wereldwinkel Zierikzee tim mert inmiddels al 35 jaar aan de weg. De Wereldwinkel begon als stichting in 1974 en werd in 1979 omgezet in een vereni ging- Elders op Schouwen-Duiveland zijn ook verkooppunten van wereldwinkelproducten en wel in Nieuwerkerk, Renesse en Burgh-Haamstede. t- De winst over 2008 is besteed aan ondersteuning van het on derwijsproject Madat Nepal. »- Ook project Barbaso de Brasil, gewijd aan kleinschalige pro ducenten, krijgt steun. Mensvriendelijk en milieu vriendelijk. Zo omschrijft Heily van der Jagt van Rappa Fair fashion uit Pijnacker de kleding die het op idealistische leest geschoeide bedrijf aan. de man brengt. „We zijn eigenlijk een Wereld-modewinkel", zegt Van de Jagt. De kleding die Rappa op de markt - en die deze week getoond werd tijdens een modeshow in de Wereldwinkel in Zierikzee - wordt rechtstreeks van de producent be- door Ton van den Nouweland BURGH-HAAMSTEDE - Het Burgh-Haamsteedse dorpshuis De Schutse mag toch vierduizend eu ro uit de eigen reserves inzetten voor de viering volgend jaar van het 25-jarige bestaan. Dat hebben burgemeester en wethouders be sloten. Eerder werd het verzoek van De Schutse afgewezen. Het bestuur van De Schutse wil geld voor de jubileumviering en ook voor een extraatje voor de be heerder, die 25 jaar in dienst is. Het dorpshuis heeft uit de exploi tatie van 2008 een bedrag van zes duizend euro overgehouden. Vier duizend daarvan wil het bestuur nu gebruiken voor het feest. Aan vankelijk wilden B. en W. hiervan Met een beroep op de leefbaar heid staan B en W toe dat dorps huis De Schutse vierduizend eu ro uit zijn reserves inzet voor de viering van het 25-jarig bestaan. ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland wuift maan dag twee trouwe bestuursleden uit. Voorzitter Jan de Graaf en vi- ce-voorzitter Lies Velthuijsen-Mat- tijsen stoppen met hun functies bij dit adviesorgaan. Aansluitend niet horen. De Schutse wordt ge subsidieerd en daarom dienen overschotten te worden gebruikt voor het aanzuiveren van tekorten elders. Het Schutsebestuur was hier zeer boos over. In het verleden heeft De Schutse een verbouwing voor de helft zelf betaald omdat de ge meente toen krap bij kas zat. Bo vendien is het overschot van 2008 ontstaan, omdat de penningmees ter van De Schutse zo slim was over drie jaar te veel betaalde eco- tax terug te vorderen. Die actie heeft voor alle Schouwen-Duive landse dorpshuizen samen 20.000 euro opgeleverd. Vooral het ant woord van B en W dat 'de beheer der zelf maar een feestje moet or ganiseren' zette kwaad bloed in Burgh-Haamstede. Het bestuur dreigde rond het jubileum niets meer te organiseren. Ambtenaren schreven vervolgens een nieuw ad vies aan B en W en verwezen daar bij naar de beleidsnotitie 'Leefbare stads- en dorpskernen'. B en W gaan nu akkoord met dit advies en staan De Schutse toe de betwiste 4000 euro in te zetten. aan de openbare vergadering van de Seniorenraad vanaf 9.30 uur in het Zierikzeese gemeentehuis is er voor beide bestuursleden een af scheidsreceptie. De agenda voor de vergadering vermeldt onder meer bespreking van oudersozen. Solidair, Alert, Macht, Energie, Noodzaak. Bij elkaar vormen de beginletters van deze begrippen het woord Samen. Precies waar de Wereldwinkel voor staat. door Piet Kleemans Samen bouwen aan een be tere wereld door eerlijke handel. Dat gebeurt op Schouwen-Duiveland dit jaar op de kop af 35 jaar in de Schouwen-Duivelandse Wereld winkel. Uitgegroeid tot één van de grootste in Zeeland. Het begon destijds in de Post- straat in Zierikzee. Eén dag in de week werden in het pand van het Leger des Heils spulletjes uit de Derde Wereld verkocht. Een paar jaar later kreeg de stichting We reldwinkel de kans een klein pand je een paar straten verderop aan de Melkmarkt te huren. Gewapend met een grote dosis idealisme, een simpel schriftje voor de dagelijkse boekhouding, houten stellingrékken en een be scheiden geldkistje werd een dage lijks geopende Wereldwinkel ge dreven. Geldkistje en schriftje zijn vervangen door een computerkas sa, de houten stellingrekken ruim den het veld ten gunste van profes sionele schappen in een ruim en licht winkelpand in het hart van Zierikzee. Het idealisme en de vrijwilligers bleven is dat is wat de Wereldwin kel anders en bijzonder maakt. Vrijwilligers Christa de Pagter, Adrie Wolters en Ria Jobse bea men het grif Je moet het leuk vin den om in een winkel te staan, maar ook idealisme mee- en soms uitdragen. De Pagter: „Voor dit werk krijg je iets terug. Sommige mensen komen heel even binnen om dat te kopen wat ze nodig heb ben maar je hebt vaak ook hele ge sprekken met klanten." Dat er in 35 jaar veel veranderd is bij de Wereldwinkel is overduide lijk. Het geitenwollen-sokkenima- go van toen is verdwenen. Het gaat allang niet meer om koffie en thee met Max Havelaar-logo. Bijna 70 procent van de verkoop bestaat uit non-food artikelen. Een Wereldwinkel ziet er anno 2009 niet veel anders uit dan een doorsnee cadeauwinkel. Sterker nog: de Wereldwinkel werd vorig jaar landelijk verkozen tot beste ca deauwinkel. Wolters: „Het is alle maal veel mooier en doelmatig ge worden. De professionalisering is, stelt Job- se, zeker-niet ten koste gegaan van het idealisme. Het ging om eerlij ke handel en het gaat nog steeds om eerlijke handel. „Bij het ma ken van de producten wordt inge speeld op de Westerse smaak, maar dat betekent niet dat de iden titeit van de makers onzichtbaar wordt. Dus blijft een cadeau uit de We reldwinkel een bijzonder cadeau. Dat 'zuivere koffie' vroeger alleen bij de Wereldwinkel te krijgen was en nu als Max Havelaar-koffie in de schappen van grote super markten ligt, is voor De Pagter, Wolters en Jobse het bewijs dat de aanpak van Wereldwinkels en handelsorganisaties als Fair Trade werkt. Wolters: „Het gaat allang niet meer alleen om koffie. Van Fair Trade zie je in de supermarkt bijvoorbeeld ook de hagelslag en bananen." De klantenkring van de Wereld winkel is fors gegroeid. De Wereld winkel heeft aardig wat vaste klan ten maar ook de toerist weet het panel aan de Melkmarkt goed te vinden. De Pagter: „Veel mensen lopen binnen omdat ze het gewoon een mooie winkel met leuke spullen vinden. Alleen Duitsers komen vaak heel gericht naar een Wereld winkel." De Wereldwinkel drijft op vrijwil ligers. Zo'n 26 enthousiastelingen houden de zaak aan de Melk markt draaiende. Een aardige club. Jobse: „Maar we kunnen al tijd mensen gebruiken. Vrijwilli gers heb je niet snel te veel." Eerlijke handel jubileert OOSTERLAND - Oosterland wordt weer megaschoon. Dinsdag 21 april gaan op initiatief van- de dorpsraad Oosterland leerlingen van groep 7 van OBS De Ooster burcht en de Ds. Bogermanschool het zwerfvuil in het Duivelandse dorp te lijf. De schoonmaakactie gaat - onder het toeziend oog van wethouder Ad Verseput - om 13.00 uur van start bij dorpshuis Oosterhof. Woningbouwcorpora tie Zeeuwland stelt t-shirts be schikbaar. Prikkers en grijpers ko men van De Zuidhoek. BRUINISSE - De dialectrockers van Surrender komen naar Bruinisse. Vrijdag 24 april geeft Surrender een concert in sporthal De Vanger. Surrender heeft pas een nieuwe CD opgenomen met als titel 'Zeeuws Miss Je'. De nieuwe cd be vat uitsluitend nieuw werk en tij dens het optreden in Bruinisse wordt een aantal van die nieuwe nummers gespeeld. Als support act treedt het Bruse Side Walk Sto ne op. Deze band speelt Engelstali ge covers en eigen werk. Aanvang 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 106