de oorlog Republiek Cuba Cuba was een product van de koude oorlog en die is voorbijwniem Post, Amerikadeskundige PZC Woensdag 15 april 2009 9 in het hypothetische geval dat het regime van Castro ineen zou storten. De jongere generaties in Florida zijn gematig der. Zij willen juist graag het land van hun ouders en grootouders leren kennen. Boven dien constateren ze dat de sancties niet het beoogde effect hebben gehad: de Castro's zit ten 47 jaar na het afkondigen van het embar go nog steeds stevig in het zadel. Zelfs het af treden van Fidel als staatshoofd heeft nauwe lijks voor een rimpeling in de machtsstruc tuur gezorgd. Gematigde krachten hopen dat Obama eveneens het handelsembargo zal op heffen, zodat Cuba beter in staat is econo misch de broek op te houden. Dat is in het belang van de VS, menen veiligheidsanalis ten, want de plotselinge ineenstorting van het regime in Havana kan wel eens de groot ste Cubaanse bedreiging voor Amerika zijn. Er zou een enorme vluchtelingenstroom rich ting de VS op gang kunnen komen. Boven dien zou de drugsmaffia in Cuba opeens een ideale springplank kunnen vinden voor de Amerikaanse markt. President Obama heeft al genoeg problemen. 'Regime change' in Ha vana staat niet op zijn lijstje. Oppervlakte: 110.860 km! Geografie: Het land bestaat uit zo'n 1.600 eilan den, waarvan Cuba en Isla de la Juven- tud de grootste zijn. Begrensd door de Caribische Zee en de Atlantische Oceaan. Gemiddelde temperatuur: 25 graden. Aantal inwoners: Bijna 11,5 miljoen. Officiële taal: Spaans. Staatshoofd: President Raül Castro. Politieke partij: Communistische Partij van Cuba. Religie: Rooros-Katholicisme. Levensverwachting: Mannen 76 jaar, vrouwen 80 jaar. Munteenheid: Cubaanse peso. Belangrijkste exportproducten: Sigaren, nikkel, salsamuziek, suiker, rum. De meeste handel wordt gedreven met China, Canada en Nederland (nikkel). President Raul Castro foto EPA Geschiedenis: 1492 Ontdekt door Christoffel Columbus. 1511 Spaanse kolonie. De oorspronkelijke bewoners sterven binnen hon derd jaar grotendeels uit. De Spanjaarden importeren slaven uit Afrika. 1898 Het land wordt in de Spaans-Amerikaanse oorlog veroverd door de Verenigde Staten. Sindsdien pacht Amerika Guantanamo Bay, de marineba sis waar later het omstreden gevangenkamp wordt gevestigd. 1902 Cuba wordt onafhankelijk, maar blijft tot 1938 een protectoraat van de VS. 1952 Revolutionair Fidel Castro begint een opstand tegen dictator Batista. Die mislukt. 1956 Castro doet een nieuwe poging sa men met onder anderen zijn broer Raül en de later tot symbool van de revolutie uitgegroeide Che Guevara. Deze keer is de opstand succesvol. 1959 Castro komt aan de macht en maakt van Cuba een communistische staat. De VS zijn hier niet blij mee en stellen in 1960 een embargo in. 1961 Cubaanse ballingen proberen, ge steund door Amerika, Castro af te zet ten. De invasie in de Varkensbaai mis lukt. Cuba klopt bij de Sovjet-Unie aan voor militaire steun. 1962 De Cubacrisis is een feit, nadat Rusland besluit kernraketten te plaatsen op Cuba. De Russische leider Chroesj- tsjov en president John Kennedy komen uiteindelijk overeen dat de raketbasis op Cuba wordt ontmanteld en dat de VS op Rusland gerichte raketten wegha len uit Italië, Turkije en Groot-Brittannië. foto ANP Fidel Castro 1991 De economie van Cuba stort in als de Sovjet-Unie uiteenvalt. 2006 De gezondheid van Castro, de Che Guevara foto ANP langstzittende politieke leider van een land, gaat achteruit. Daarom draagt hij de macht tijdelijk over aan zijn broer. De zieke Castro krijgt regelmatig bezoek van Hugo Chavez, president van Ecuador. 2008: Raul Castro wordt officieel leider van Cuba. Hij schrapt onder meer het verbod op mobiele telefoons en pc's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9