Versoepeling sancties Sancties zijn een achterhaald overblijfsel uit kouc t Na een halve eeuw harde sancties van de VS tegen het communisti sche Cuba, vindt Barack Obama het tijd voor een ander beleid. Hoop voor Havana? VS houden nog vast aan verbod op handel 8 Woensdag 15 april 2009 PZC Obama geeft Cuba hoop door Joep Trommelen illustratie Chantal van Wessel Misschien tien, hooguit twintig jaar, dan is het communistische regime op Cuba verdwenen. Dat voorspelt Willem Post, Amerikadeskundige van Instituut Clingendael. Een halve eeuw harde sancties vanuit de Verenigde Staten hebben een vrij Cuba geen stap dichterbij ge bracht. Obama's koerswijziging stemt hem echter hoopvol. Meer contacten met 'buiten' betekent automatisch dat het zo gesloten Cuba zal veranderen, stelt hij. „Niet alleen mogen Amerikaanse Cubanen vrij gaan reizen, ook Amerikaanse telecombedrijven mogen bijvoorbeeld gaan investeren in Cu ba. Dat betekent dat internetten voor Cubanen makkelijker wordt. Dat zal het land ongetwijfeld een stuk vrijer maken, je zet dan de deur naar veranderingen open." De nieuwe Cubakoers 'typeert de pragmaticus Obama', stelt Post. „Hij kijkt naar wat werkt; 47 jaar isoloment in ieder geval niet. Die hebben de Castro's alleen maar in het zadel gehouden." Onder de presidenten Clinton en Bush bepaalden de haviken nog wat de VS deden; vooral Cubanen die na de revolutie in 1959 naar de VS vluchtten vormden een ijzer- sterke lobby die geen ruimte bood voor een andere politiek. Post: „Die oudere generatie Cuba nen in en rond Miami, was altijd fel anti-Castro. Alles wat Fidel deed, werkte op hen als een rode lap. De jongere generatie kijkt er toch anders tegenaan. Zij zien dat de sancties al die jaren niet gehol pen hebben en hebben massaal op Obama gestemd omdat hij een an dere koers aankondigde." Obama zeifis ook van een andere generatie. Hij heeft de Cubaanse revolutie als kind niet meege maakt. „Cuba was een product van de koude oorlog en die is voor bij," stelt Post. „Tegenwoordig zijn Amerikanen mogen voortaan onbeperkt naar Cuba reizen. Tot nu toe mochten Amerikaanse Cubanen eens in de drie jaar twee weken op be zoek bij directe familie. Ook mogen de talrijke Cu baanse immigranten in de VS van Obama onbe perkt geld naar familie sturen. Het handelsembargo blijft van kracht. Een uit zondering geldt voor tele combedrijven die in Cu ba onder meer satelliette levisie aan mogen gaan bieden. Obama wil bekijken of er lijnvluchten tussen de VS en Cuba kunnen komen. Nu vliegen er op proef al leen vrachtvliegtuigen tussen de twee landen. zelfs veel oudere Cubanen en ook conservatieve Re publikeinen als de gouverneur van Californië voor een andere Cubapolitiek." Obama had geen beter moment voor zijn nieuwe aanpak uit kunnen kiezen, stelt Post. Eind deze week is er een topontmoeting van alle leiders van Noord- en Zuid-Amerika in Trinidad en Tobago. „De Zuid-Amerikaanse leiders vinden unaniem dat de VS een liberaler Cubabeleid moeten voeren. Oba ma kan tijdens die top een andere VS presenteren en enorm veel goodwill kweken in een regio die de laatste jaren erg anti-VS was. Na de aankondiging van een dialoog met de islamitische wereld is het nu tijd voor een dialoog met La- tijns-Amerika. Als een land als Brazi lië, toch de vijfde economie van de wereld, anders tegen de VS aan gaat kijken, gaat dat enorme gevolgen krij gen." Post benadrukt dat de bal nu bij de Cubaanse president Raul Castro ligt. „Na dit gebaar moet er een gebaar uit Havana komen. Castro heeft al la ten doorschemeren dat hij daar wel wat voor voelt, maar hij is nog erg vaag. Ik ben dan ook erg benieuwd hoe hij gaat reageren." Er is echter reden voor optimisme, schetst Post. „Obama kan de druk verder opvoeren. De boeren in het midwesten van de VS willen bijvoor beeld graag handel drijven met Cu ba. Het handelsembargo geldt echter nog steeds. Maar Obama heeft al la ten weten dat hij dat wellicht opheft als Castro de Cubanen meer vrijheid geeft. Dat is voor beide partijen inte ressant. Alles zal niet in één keer ver anderen, het wordt een proces van telkens een stapje." Als Cuba wordt overspoeld met Ame rikanen, veramerikaniseert het ei land binnen de kortste keren, voor spelt Post. „Nu al is de toeristensec tor zo kapitalistisch als wat. Je krijgt wellicht een soortgelijk regime als in China: nog steeds autoritair, maar economisch steeds liberaler." De reacties in de VS op de versoepeling van de sancties tegen Cuba zijn tam. Het communistische eiland dat ooit in de frontlinie van de koude oorlog lag, speelt, nu Barack Obama de leider van de VS is, een ondergeschikte rol in diens politiek. door onze correspondent Frank Hendrickx In Amerika kijkt niemand op van de ver soepeling van de sancties. Obama kondig de de maatregelen al aan tijdens de ver kiezingscampagne, maar de tamme reacties verraden ook een nieuwe realiteit: Cuba is niet meer zo belangrijk. Het eiland op zo'n 150 kilometer van de Amerikaanse kust was ooit de speelbal tus sen de supermachten, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, maar Cuba vormt sinds de jaren negentig geen militaire of economi sche bedreiging meer. De Amerikaanse sanc ties zijn bovenal een souvenir uit de koude oorlog. Het is veelzeggend dat geen enkele bondgenoot de strenge Amerikaanse hou ding nog steunt. Dat Obama nu een eerste stap heeft gezet naar 'normale' relaties hangt vooral samen met de nieuwe politieke omstandigheden in Florida, de bakermat van de Cubaanse dia spora en een cruciale swing state bij iedere presidentsverkiezing. De oudere generatie Amerikaanse Cubanen heeft zich altijd met hand en tand verzet tegen een versoepeling van de sancties, maar inmiddels is hun in vloed tanende. Obama won de staat Florida, hoewel hij aangaf persoonlijk met de macht hebbers in Havana te willen onderhandelen. Een doodzonde, volgens de geharde kaders binnen de diaspora. Woordvoerders van de traditionele Ameri kaanse Cubanen reageren teleurgesteld op de maatregelen van Obama. 'Een serieuze vergissing' en 'een concessie aan een dicta tuur', oordeelt Lincoln Diaz-Balart, een Re publikeins Congreslid dat lange tijd als een potentiële Cubaanse president werd gezien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8