spotten is simpel 'Zoeken naar nieuwe wegen' spotters verdienen leuk CZAV stapt naar Raad van State Activiteiten voor gasten cruiseschip Leonardo- klassen populair ajob.nl Pastor Wiel Hacking 25 jaar actief in Zeeland en Noord-Brabant. Spzc Woensdag 15 april 2009 21 Spot iemand voor één van onze vacatures én jij ontvangt een flinke bonus. Pastor Wiel Hacking: „Met klagen krijg je de mensen de kerk niet in." foto Ronald den Dekker Spot iemand voor één van onze vacatures én jij ontvangt een flinke bonus. door Raymond de Frel KAPELLE - Het is al 25 jaar zijn grootste uitdaging: het vinden van kracht bij mensen die in een moei lijke situatie verkeren. Dat zal ook niet meer veranderen, want ieder persoon heeft een ei gen verhaal en vraagt om een ei gen aanpak. Dus heeft pastor Wiel Hacking (54) telkens weer een nieuwe motivatie om zijn stinken de best te doen. Dat deed hij van 1984 tot 1992 bij de Heilige Willibrordusparochie in Terneuzen en van 1992 tot 2007 bij de parochie Heilige Maagd Maria in Bergen op Zoom. Sinds ander halfjaar is de in Kapelle woonach tige Hacking actief op de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland. Pastoor Zegers gaf hem in Terneu zen de ruimte om alle facetten van DEN HAAG - De Coöperatieve Zui delijke Aan- en Verkoopvereniging (CZAV) in Schouwen-Duiveland heeft bij de Raad van State be zwaar gemaakt tegen een uitbrei dingsvergunning die het gemeente Schouwen-Duiveland heeft gege ven aan metaalfabriek Precisie werk Zierikzee op het bedrijventer rein aan de Julianastraat. De CZAV is eigenaar van een stuk grond op veertig meter afstand van dat bedrijf. De agrarische co öperatie heeft het perceel al een halve eeuw in bezit. „Daar willen het pastoraal werk te ervaren. „Toen al had ik een voorkeur om mensen in lastige situaties te on dersteunen, ook in breed opzicht. Zo was er bijvoorbeeld veel maat schappelijke onrust over de komst van asielzoekers naar Terneuzen. Ik vind dat je als kerk verplicht bent om dan verantwoordelijk heid te nemen, ook al sta je in de discussie eigenlijk aan de zijlijn." Hacking weet het, de katholieke kerk staat steeds vaker 'aan de zij lijn' in de beleving vjn mensen. Het aantal bezoekers loopt terug, het aantal pastores idem dito. „Enerzijds moeten we zeker de tra ditie in ere houden om het geloof in God kerkelijk te vieren, maar we moeten ook zoeken naar nieu we wegen. Je kunt bijvoorbeeld moderne culturele uitingen, zoals films, gebruiken om verdieping te zoeken. En internetfora zijn ideaal om vooral jongere mensen te berei ken. Maar tegelijkertijd moeten we beseffen dat de boodschap belang- we woningen bouwen", zei raads man Joan van Groningen namens de coöperatie gisteren- in Den Haag. Nu de gemeente de geluids norm voor het metaalbedrijf heeft opgetrokken naar vijftig decibel kan volgens Van Groningen van een aanvaardbaar woonklimaat geen sprake meer zijn. Woning bouw komt dus in het gedrang. Schouwen-Duiveland heeft met de plannen van de CZAV geen re kening willen houden. „Veel te vaag", zegt een woordvoerder van de gemeente. „Er is nog geen be- rijker is dan de vorm. Het gaat om inhoud geven aan begrippen als barmhartigheid, verzoening, vrede en gerechtigheid." De overgang naar Bergen op Zoom betekende een flinke om schakeling. „Aan de ene kant is het katholicisme daar een vanzelf- 'De eerste communie is helaas meer dan eens ook meteen de laatste' sprekendheid, maar dat is ook met een een risico. Mensen worden daardoor makkelijker. Communie feesten zijn vaak uitbundig, maar de eerste communie is meer dan eens ook de laatste. Dat is teleur stellend, maar je moet er toch op vertrouwen dat wat je doet uitein delijk niet voor niets is." Ook op de Bevelanden en Schou wen-Duiveland worstelen de paro chies met krimp. Maar met klagen stemmingsplan en zelfs geen voor- bereidingsbesluit." Zonder het gemeentebestuur kan CZAV niets. Volgens de wet hoeft de gemeente bij het verlenen van ruimere milieuvergunningen aan bedrijven alleen rekening te hou den met concrete bouwplannen in de buurt. Maar die heeft CZAV vol gens de gemeente niet. CZAV kon gisteren geen concrete bouwplan nen noemen. De coöperatie vindt toch dat de gemeente een geluids- onderzoek had moeten uitvoeren. Uitspraak binnen zes weken krijg je de mensen de kerk niet in, stelt Hacking. „We moeten de positieve kanten meer benadrukken. Neem bijvoor beeld de sociale leer van de katho lieke kerk. Die handelt over huma nitaire zaken, over dingen die er echt toe doen. Ik zou wel van de daken willen schreeuwen dat ook dit 'de kerk' is. Helaas voeren vier kante uitspraken van de rooms-kf- tholieke leiding (bijvoorbeeld over de aids-problematiek) in de media vaak de boventoon. Zij geeft soms antwoorden op vragen die allang niet meer worden gesteld. Daar heb ik moeite mee, op die momen ten beleef ik een persoonlijke pijn aan de kerk." Wiel Hacking viert zijn 25-jarig ju bileum bij het Bisdom Breda zon dag vanaf 14.30 uur met een dienst in de Sint Jozefkerk in Rilland. Meer informatie over de Bevelandse en Schouwen-Duivelandse parochies is te vinden op www.rkmiddenzee- land.nl. VLISSINGEN - Om de passagiers van het eerste cruiseschip in Vlissin- gen een mooie indruk van de bin nenstad te geven, worden op de dag van aankomst allerlei feestelij ke activiteiten georganiseerd. De Arnadea passeert op vrijdag 8 mei om 16.00 uur de rede van VÏis- singen. Speciaal voor de 650 passa giers wordt de weekmarkt daarom met een uurtje verlengd tot 17.00 uur. Ook staan er kramen met streekproducten, is er een hobby- markt en zijn er diverse folkloris tische activiteiten. Ons Boeren- goed geeft een optreden. Vooraf gaande aan 8 mei en op de dag zelf wordt in de foyer van CineCi- ty, in samenwerking met Omroep Zeeland, een sfeerimpressie over cruiseschepen vertoond. Er worden verder onder meer de monstratie ringrijden gegeven. Als klap op de vuurpijl wordt het crui seschip 9 mei feestelijk uitge zwaaid met een siervuurwerk bij Michiel de Ruyter, op het moment dat de Arnadea voorbij vaart. Dit zal rond 16.00 uur zijn. middelburg - Zo'n tachtig kinde ren zijn inmiddels aangemeld voor de Leonardoklassen voor hoogbe gaafde kinderen. De stichting Leo nardo Zeeland en de Archipel Scholen willen in september met de klassen starten in het gebouw van De Uilenburch in Middelburg en mogelijk ook in de Tweemas ter-Kameleon in Oost-Souburg. De meeste aanmeldingen komen uit Middelburg. Dat is volgens Cees Corstanje, lid van de raad van bestuur van de Archipel Scho len, niet zo verwonderlijk omdat in Middelburg al een informatiebij eenkomst is geweest. Vanavond is in de Kameleon aan het Oranje plein in Oost-Souburg vanaf 19.30 uur nog een informatieavond. Per locatie is er volgens Corstanje ruimte voor maximaal 32 kinde ren. Het minimumaantal om te kunnen starten is 22 kinderen. De kinderen die zijn aangemeld door lopen een toelatingsprocedure om voor de Leonardoklassen in aan merking te kunnen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83