we zonder geweld vrij kwamen' Vakantieplannen? PZC 5.500 kandidaten en 714 miljoen kiezers in Indiaas 'carnaval der democratie' y/llllli f# Noord-Korea stopt samenwerking met Atoomenergie Agentschap f//m ui fffii Xx- liit lJi/Ïiïï f lil III (l//Jrf f 7. f fjhI f/f/fl j v mm k Franse vissers blokkeren havens Israël en VS plannen oefening raketafweer Somalische piraten kapen opnieuw schip Taliban doden jong vluchtend liefdespaar Duitsland doet genmaïs in de ban Wetenschappers VAE klonen eerste kameel India komende vier weken in de ban van parlementsverkiezingen. Communistisch land start ook de productie van plutonium weer op. Maak dan gebruik van de vakantieservice! lees vind leef J PZC Woensdag 15 april 2009 7 Jan Hoogendoorn en zijn vrouw Heieen Janszen kort na hun vrijlating. foto Yahya Arhab/EPA periode zonder veel materiële of geestelijke schade hebben door staan." Tijdens de gijzeling verbleven Hoo gendoorn en zijn vrouw in een dorp van de stam. „We mochten eigenlijk alles doen, behalve weg gaan." Maandagavond was er grote con sternatie nadat Nederlandse media bekend hadden gemaakt dat Hoo gendoorn en Janszen waren vrijge komen. „Daarover was ik behoor lijk pissig", zegt Hoogendoorn, „omdat er op dat moment nog niets bekend was. We hebben afge wacht en daarna hebben we gepro beerd maar te gaan slapen. Om één uur 's nachts werden we van ons bed gelicht en stonden er au to's klaar. Er liepen sjeiks op het terrein en toen er werd gezegd dat het over was, geloofden we dat ook." Na de vrijlating werden Hoo- CALAIS - Franse vissers hebben gis teren met hun schepen de havens van Calais en Boulogne geblok keerd. Ze protesteren tegen de vis quota's die de laatste tijd voor veel soorten omlaag zijn gegaan. Met ongeveer twintig schepen voeren de vissers actie bij Boulogne. Bij Calais is eenzelfde aantal schepen ingezet. Verder zouden de vissers van plan zijn de haven van Duin kerken te blokkeren. JERUZALEM - Israël en de VS zijn van plan gezamenlijk de tot nu toe grootste raketafweeroefening van beide landen te houden. De mili taire oefening bestaat uit het tes ten van drie verschillende afweer systemen en is een reactie op de mogelijk nucleaire bewapening van Iran. De oefening met code naam Juniper Cobra is waarschijn lijk nog dit jaar in Israël. gendoorn en Janszen opgevangen in de Nederlandse ambassade in de Jemenitische hoofdstad Sanaa. Jan Hoogendoorn: „Nu kunnen we weer onze eigen gang gaan, dat is heel veel waard." Over de reden van zijn vrijlating gist Hoogendoorn nog. „Ik heb ge hoord dat de Jemenitische autori teiten losgeld hebben betaald. Of dat ze gaan zorgen voor voorzie- 'We denken dit zonder veel materiële of geestelijke schade te hebben doorstaan' ningen zoals scholen, waterleiding en elektriciteit in dat gebied. Ook heb ik begrepen dat ze geëist heb ben niet vervolgd te worden voor deze ontvoering. Maar wat er pre cies is afgesproken weet ik niet. NAIROBI - Somalische piraten heb ben gisteren een Grieks vracht schip in de Golf van Aden ge kaapt. Aan boord van de MV Irene zijn 22 bemanningsleden uit de Fi- lipijnen. Ze zouden ongedeerd zijn. De MV Irene is het negende schip dat sinds begin april is ge kaapt in de Golf van Aden en de Indische Oceaan. Zondag bevrijd de Amerikaanse marine nog een Amerikaanse kapitein. KABUL - Een jong stel is maandag in Afghanistan door de Taliban voor een peloton schutters gezet en in het openbaar terechtgesteld. De 19-jarige vrouw en de 21-jarige man waren hun dorp ontvlucht. Hun familie had zich tegen hun huwelijk verzet, omdat de man sjii- tisch was en de vrouw soenni tisch. De Taliban beschuldigden de twee van immoreel gedrag. We zijn heel blij dat we zonder ge weld zijn vrijgekomen." Minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken belde kort na de vrijlating met het echtpaar om bet te feliciteren. Volgens de be windsman heeft Nederland geen losgeld betaald. De autoriteiten in Jemen hebben wél 325.000 dollar betaald voor de vrijlating, zegt het hoofd van de stam die het Neder landse echtpaar heeft gegijzeld. Minister Bert Koenders (Ontwik kelingssamenwerking) wil het paar uitnodigen voor een gesprek op het ministerie. Koenders wil met hen praten over de gevaren van ontwikkelingswerk en wat ge daan kan worden om die te ver minderen. Hoogendoorn werkt sinds 2006 in Jemen voor een drinkwaterproject. Koenders' mi nisterie heeft voor drie jaar 1,6 mil joen euro in dat project gestoken. BERLIJN - Duitsland gaat het ge bruik en de verkoop van genetisch gemodificeerde maïs verbieden. Dat heeft minister van Landbouw Ilse Aigner gisteren gezegd. Aigner zei dat genetisch gemodificeerd maïs het milieu schade kan berok kenen. Eerder stelden Frankrijk, Oostenrijk, Hongarije, Luxemburg en Griekenland al een voorlopig verbod in op de productie en ver koop van genmaïs. DUBAI - Wetenschappers uit de Ver enigde Arabische Emiraten heb ben dinsdag laten weten de eerste kameel ter wereld te hebben ge kloond. De kameel is opvolger van Dolly het schaap, het eerste ge kloonde zoogdier ter wereld. De eenbultige vrouwtjeskameel Injaz is op 8 april ter wereld gekomen. Wetenschappers zijn vijf jaar met het project bezig geweest. door onze correspondent Bas Benneker MUMBAl - In India begint deze week een project van ongekende omvang: 714 miljoen geregis treerde kiezers kiezen een nieuw parlement. Tien miljoen functionarissen be mannen de bijna 830 duizend stembureaus. Voor de operatie- al le stembureaus zijn uitgerust met elektronische stemmachines - is vier weken uitgetrokken. „Elektro nisch stemmen verkleint de kans op fraude", zegt Rajendra Pawar, hoogste verkiezingsambtenaar van het kiesdistrict Dindori. „Vroeger maakten we wel mee dat aanhan gers van bepaalde partijen stem bussen kaapten om die te vullen met stemmen voor hun kandidaat. Dat kan niet meer. De stemmachi nes zijn ontworpen om niet meer dan vijf stemmen per minuut te re gistreren. Zo is er tijd genoeg om de politie in te schakelen." In het 'carnaval der democratie' zo als de Indiase media de verkiezin gen hebben gedoopt, strijden meer dan 5.500 kandidaten om 543 zetels in het parlement, de Lok Sabha. Er wordt op gerekend dat onge veer 400 miljoen Indiërs hun stem daadwerkelijk uitbrengen. De eer ste golf stemt donderdag, in zeven- WENEN - Noord-Korea heeft giste ren alle samenwerking met het In ternationaal Atoomenergie Agent schap (IAEA) opgezegd. Medewer kers van de atoomwaakhond moe ten Noord-Korea zo snel mogelijk verlaten. Dat heeft het agentschap laten weten. Eerder op de dag meldde- Noord-Korea dat het niet langer zal meepraten in het zogeheten zeslandenoverleg met China, Ja pan, Zuid-Korea, Rusland en de Verenigde Staten over nucleaire ontwapening. Ook start het com- tien deelstaten, de laatsten gaan op 13 mei naar de stembus. Drie dagen later worden de eerste uitsla gen verwacht. Kosten van de ope ratie: 176 miljoen euro. Sinds de Indiase onafhankelijk heid zijn er geen verkiezingen voorbij gegaan zonder onlusten, overvallen op stembureaus en ter roristische aanslagen. Maandag nog waren er aanslagen door Maoïstische rebellen op verkie zingsfunctionarissen. Maar de ver wachting is dat het onvermijdelij ke geweld deze megastembusgang in India niet werkelijk zal ontrege len. De onafhankelijke kiescommissie van India hanteert voor stembu reaus de vuistregel dat niemand verder dan twee kilometer hoeft te lopen om te kunnen stemmen. Dat maakt dat er kieskantoren moeten worden ingericht in delen van het land waar alleen al het be zorgen van de stemmachine een Camel Trophy waard is. In sommi ge gevallen voor maar een handvol kiezers. Diep in de jungle van de oostelijke staat Gujarat is zelfs een stemkantoor ingericht voor één en kele- kiezer, een priester van een lo kaal pelgrimsoord, die in zijn een tje al jaren zorgt voor een op komst van honderd procent. De veelal analfabete kiezers kun nen stemmen door op een foto van de kandidaten te drukken. Elk stembureau wordt bemand door minstens twee politieagenten en twee waarnemers. munistische land de productie van plutonium (grondstof voor kern wapens) weer. Het vrijwel van de buitenwereld afgesneden stallinisti- sche NoordKorea is verbolgen over de commotie die de lancering van een langeafstandsraket op 5 april heeft veroorzaakt. De Veiligheidsraad van de VN ver oordeelde Noord-Korea voor deze raketproef Het zeslandenberaad is er volgens Pyongyang op gericht de soeverei niteit van Noord-Korea aan te tas ten, het land te ontwapenen en het regime omver te werpen. De begin 2007 gemaakte afspraken over het stilleggen en ontmante len van nucleaire installaties gel den niet meer. Doe iemand anders een plezier met uw krant Laat uw krant op uw vakantieadres bezorgen Haal de krant af met vakantiewaardebonnen Meld u eenvoudig aan via www.pzc.nl/vakantieservice

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7