Zeeland vaart een nieuwe strategische koers korting Mannen: voorkom het krijgen van een lastige klier 'De Sterre in Clinge wil zijn bovenregionale functie voor cliënten met 'De inkomsten voor de zorg groeien de komende jaren zelfs nog iets een complexe zorgvraag graag terug veroveren' bij ongewijzigd beleid van de overheid, welteverstaan' Tragel onderzoekt vernieuwing huisvesting paviljoen Tibaerthof 'Formeel was de medezeggenschap wel geregeld, maar mensen vonden dat er weinig mee gebeurde' ._.,v Prosta Totaal Prosta Totaal Xtra Leefvitaal Prosta Totaal voordeelbon Prosta Totaal 45 of 90 tabletten en Prosta Totaal Xtra Z PZC Woensdag 15 april 2009 1 9 Zorgstichting Tragel wil de verouderde woonvoorziening Tibaerthof op het Sterreterrein in Clinge zo snel mogelijk vernieuwen, foto Camile Schelstraete Zorgstichting Tragel vaart in tegenstelling tot wat critici beweren wel degelijk een nieuwe koers, zegt interim-directeur Jan Stelwagen. door Harold de Puysseleijr Met in zijn kielzog een groot aantal inte rim-managers ging in terim-bestuurder Jan Stelwagen medio vorig jaar aan de slag om Tragel uit het slop te trek ken. Qua huisvesting had de instel ling zich de voorbije tien jaar welis waar sterk vernieuwd, op het ge bied van de bedrijfsvoering en de zorg waren achterstanden ont staan. Bovendien bevindt de ge zondheidszorg zich volgens Stelwa gen in woelig water. „Minister Klink heeft gezegd dat hij meer dan anderhalf miljard wil bezuini gen en dat geld met name wil ha len bij het pakket uit de Zorgverze- keringswet. Maar misschien heeft hij nog wat in petto voor de AWBZ en dan moeten wij daar slagvaardig op reageren." De reorganisatie maakt clusterma nagers zo volledig mogelijk verant woordelijk voor de zorg en dienst verlening. De clusters zijn opge splitst in algemene en specialisti sche zorg. „Van oudsher heeft De Sterre in Clinge een bovenregiona le functie voor cliënten met een complexe zorg vraag. Die positie waren we aan het verliezen en wil len we terug. We moeten er zijn voor deze cliënten uit Zeeuws-Vlaanderen, maar ook voor cliënten uit de rest van Neder land." Bij de reorganisatie schuift Tragel volgens Stelwagen zo min moge lijk met personeel en cliënten. Mensen met een verstandelijke be perking hebben behoefte aan stabi liteit. Vanuit dat perspectief zou het onverstandig zijn cliënten op grote schaal te laten verhuizen. „Wat de medewerkers betreft is dat niet helemaal gelukt. We heb ben namelijk de functie van eerste begeleider ingesteld, die een bij zondere rol heeft in de kwaliteit van zorg- en dienstverlening bin nen de clusters. Dat zijn mensen met een hbo-opleiding, maar die zaten nogal verdeeld in de organi satie." Financieel gezien staat Tragel er op de korte termijn normaal voor, al dus Stelwagen. „De inkomsten voor de zorg groeien de komende jaren zelfs nog iets, bij ongewijzigd beleid van de overheid weltever staan." Problemen voorziet hij wel bij de exploitatie van de huisves ting door een nieuw financierings systeem van de overheid. „De dek king voor de huisvesting komt daarmee te vervallen zodra een cliënt uit een woning vertrekt. Dus moeten we kritischer kijken naar de huisvestingskosten." Tragel wil het hoofdgebouw in Clinge daarom beter benutten. Eind dit jaar verhuizen vijftien kantoormedewerkers uit een ge huurd pand in Terneuzen. Ook de directie en de stafdiensten gaan op termijn weer in Clinge werken. Veel aandacht is er verder voor de medezeggenschap van de cliëntver tegenwoordigers. Daar waren in het verleden veel klachten over. „Formeel was dat toen allemaal wel geregeld, maar mensen had den het idee dat er weinig mee ge beurde. Nu gaan we naast de centra le cliëntvertegen- woordigersraad op nieuw aparte cliëntenraden per cluster in het leven roepen, waar heel veel beslissingen genomen gaan worden die direct van belang zijn voor de cliënten." Die cluster cliëntenraden zijn in het verleden afgeschaft omdat ze niet functio neerden, 'maar nu krijgen de clus termanagers veel meer bevoegdhe den dan in het verleden'. „Dan kunnen ze ook meer invloed uitoe fenen op het in stand houden van de clustercliëntenraden'. door Harold de Puysseleijr Tragel laat momenteel onder zoeken hoe de huisvesting van een groep cliënten die nog in het laatste stukje oudbouw op het Sterreterrein in Clinge woont kan worden verbeterd. Het gaat om twaalf bewoners die naast hun verstandelijke beperking ern stige gedragsstoornissen hebben. De groep woont in paviljoen Ti baerthof achter op het Sterreter rein. De nood om iets aan hun huisvesting te doen is hoog, er kent interim-bestuurder Jan Stel wagen van zorgstichting Tragel. „Er wordt allereerst bekeken of de bestaande bouw nog te renoveren is. Op zich is het een mooi ge bouw, ruim opgezet en voor de doelgroep mooi gelegen op het ter rein. Maar het zijn ook de panden met betonrot. Dus er moet beke ken worden of het technisch moge lijk is het gebouw op te knappen en wat dat kost. We onderzoeken niet alleen de technische staat maar ook of het gebouw nog bruikbaar is de komende ro tot 20 jaar. Dat plaatje kunnen we vervol gens afzetten tegen de kosten van nieuwbouw. We hebben daar haast mee, want de bestaande huis vesting voldoet niet meer aan de hedendaagse eisen." Los van de (ver)bouwplannen op het Sterreterrein blijft het zwem bad daar voorlopig open. „Het zwembad bevindt zich in het hoofdgebouw en zolang dat open blijft kun je het zwembad net zo goed in gebruik houden. Een leeg staand zwembad kost immers ook geld." Het zwembadje van de Tjas- ker in Zaamslag wordt opgeknapt en gaat eveneens weer open. Dag bestedingslocatie De Babbelaar is per 1 april weer geopend. - - - - - - v foto Camile Schelstraete Bijv. Prosta Totaal 45 12j95 nu voor Mannen boven de veertig weten inmiddels van de hoed en de rand: Als je ouder wordt kan het zinvol zijn om een middel te gebruiken voor het behoud van een gezonde prostaatfunctie. Prosta Totaal draagt op een goede manier bij aan de verzorging van dit belangrijke orgaan. Compleet multivitamine/mineraal complex Voor het behoud van een gezonde prostaatfunctie Bevordert de seksuele energie Voor het behoud van een gezonde prostaatfunctie Voordeelbon is geldig bij onderstaande drogist(en) t/m 2 weken na verschijning. Body Co Brouwerijstraat 11 Oostburg Tel.: 0117-40200 Drogisterij Bastista-Koemans Gentsevaart 125 Kapellebrug Tel.:0114-312003 Drogisterij van der Linde Groote markt 8 Sluis Tel.:0117-461293 Hair and Body Beauty Kapellestraat 2 Sluis Tel.: 0117-462411 WEGENER - PZC/DE STEM, ED.; ZEEUWS VLAANDEREN - C011 Drogisterij Doolaege Szydloskiplein 12 Axel Tel.:0115-565186 Drogisterij De Kaai Westkade 77 Sas van Gent Tel.:0115-451662

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65