'Je krijgt de kans een eigen bedrijf op te zetten' ondernemen 16 Foto: Brabants Dagblad lagen aan c Karin Bliek, communicatiemedewerker bij de stichting Jong Onderne men: 'Je kunt er niet vroeg genoeg mee beginnen.' Foto: Brabants Dagblad Ondernemerschap is goed voor de economie en moet al bij jongeren gestimuleerd wor den. Een visie die Karin Bliek, communicatiemedewerker bij de stichting Jong Ondernemen, graag uitdraagt. Want je kunt er niet vroeg genoeg mee beginnen. door Ellen Klaasse Richtte Jong Ondernemen zich in het verleden alleen op mbo, hbo en wetenschappelijk onderwijs, tegen woordig maken ook het basisonder wijs en het voortgezet onderwijs dankbaar gebruik van de lesprogram ma's van deze stichting. Leerlingen en studenten helpen een eigen bedrijf te 'starten, dat is de opzet. De Stichting maakt gebruik van een methode die in de jaren twintig van de vorige eeuw in Amerika bedacht werd. Een werkwijze die zich vervol gens als een olievlek over de hele we reld verspreidde. Pas in 1990 nam Ne derland het initiatief Over. Aanvanke lijk met de oprichting van tien studen tenbedrijfjes per jaar. Inmiddels zijn dat er 1000. Gipshandje - 'Studenten krijgen één jaar de tijd om hun eigen bedrijf op te bouwen en de producten aan de man te brengen. Daarvoor moeten ze de officiële we gen bewandelen, zoals het schrijven van een ondernemingsplan en het zoe ken van aandeelhouders. Vaak zijn dat mensen uit de eigen familiekring. Zij betalen 20 tot 25 euro per aandeel en zijn dan de officiële eigenaren van het bedrijf,' aldus Karin Bliek commu nicatiemedewerker Jong Onderne men. De jonge ondernemers verkopen hun producten op markten die de stich ting jaarlijks in verschillende winkel centra organiseert. Daarna wordt het bedrijf geliquideerd en krijgen de aan deelhouders uitbetaald, mits er ten minste geen 100 verlies is geleden. Niet zelden wordt daarna een door start gemaakt. Charlie Harmsen uit Uden deed dat met zijn bedrijf in gips- handjes. Hij is derdejaars student On dernemen en Detailhandel aan het mbo en bedacht een hulpmiddel voor het bevestigen van gipsplaten. 'Een broer van een medestudent heeft een timmerbedrijf en is zzp'er. Bij het vast schroeven van gipsplaten aan het pla fond heb je eigenlijk twee mensen no dig. Eén die de plaat vasthoudt en de ander die hem vastschroeft. Omdat hij in zijn eentje" werkt, hebben we dat gipshandje bedacht. Hij kan het nu wel alleen en gebruikt het vaak. Het is een goed product, maar uitein delijk viel de verkoop wel tegen. An derhalve maand geleden zijn we er weer mee gestopt', aldus de jonge on dernemer. Spijt van zijn avontuur heeft hij echter niet. 'Het was zeer leerzaam, je krijgt toch maar de kans een eigen bedrijf op te zetten.' Zelf doen 'De meeste studenten bedenken huis- tuin- en keukenproducten,waarvan ze in hun eigen omgeving gemerkt hebben dat er behoefte aan is', is Blieks ervaring. 'Heeft oma bijvoor beeld moeite de stoep op te komen met de rollator, dan bedenkt haar kleinzoon samen met een groep stu denten een 'step up' rollator voor haar.' Voor de basisschoolleerlingen is de opzet vereenvoudigd. Zij verzinnen geen nieuw product, maar kiezen een artikel uit het assortiment van Fair Trade Original, het bedrijf dat de We reldwinkels bevoorraad. Dat doen ze aan de hand van een marktonder zoek. Hoewel het ondernemerschap voor hen mijlen ver weg ligt, heeft het volgens Bliek wel degelijk zin daar al zo jong mee te beginnen. Je kunt nooit vroeg genoeg beginnen met lessen in ondernemerschap. Klei ne kinderen willen graag alles zelf doen en zijn erg enthousiast. Allerlei aspecten van de basisschool komen in dit lespakket samen. Taal bij het schrij ven van .een sollicitatiebrief en reke nen bij de inkoop van producten en het bepalen van de verkoopprijs.' Het lesprogramma wordt begeleid door een vrijwilliger van Jong Onder nemen. 'Dat zijn altijd mensen die zelf een onderneming hebben gehad of er nog steeds één hebben. Ze vin den het leuk hun ervaringen te delen en willen jonge ondernemers behoe den voor de valkuilen die ze zelf zijn tegengekomen.' "Het doel van de stichting Jong On dernemen is leerlingen en studenten ondernemersvaardigheden te laten ontwikkelen door 'learning by doing.' 'Voor elk schooltype zijn verschillen de programma's gemaakt, maar de aan pak is overal gelijk.' 'Jong Ondernemen is een onafhanke lijke stichting zonder winstoogmerk.' 'ABN AMRO, VNO-NCW en MKB-Nederland hebben de stichting opgericht in samenwerking met het Ministerie van Economische Zaken, de Kamer van Koophandel en de.No- vAA.' 'Jong Ondernemen draait op vrijwilli gers en een kleine kern vaste mede werkers.' 'Tijdens georganiseerde marktdagen in verschillende winkelcentra in het land worden de studentondernemers in contact gebracht met het winkelen de publiek.' 'Op 18 april staan de jonge onderne mers van 10.00 tot 17.00 uur in win kelcentrum Oranjerie in Apeldoorn.' Meer informatie: miw.jongotidernemen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56