Studenten ontwikkelen warmte-apparaat onderwijs Precies een schooljaar krijgen studenten van uiteenlopen de HBO-opleidingen binnen de Hogeschool Zeeland de tijd om binnen het tweede studiejaar in de praktijk "te snuffelen "aan het zelfstandig ondernemerschap. Onder auspiciën van de landelij ke organisatie Jong Onderne men, opgericht, gesteund en ge voed door ABN/AMRO, de werkgeversorganisatie VNO- NCW alsmede MKB Nederland. door Peter Vrancken VLISSINGEN - Verplicht het oplei dingstraject de studenten om een zelf standige onderneming op te richten, een nieuw product te ontwikkelen, te verkopen en aan het einde van het schooljaar de onderneming weer te li quideren. Ook de complete financie ring in de vorm van een aandelen emissie, behoort tot de onderdelen van de praktische invulling van een theoretisch leerprogramma. Student- companies (SC's) worden ze in de praktijk genoemd. Niet geheel zonder trots zet commer ciële economiestudent Davy Kole de multiwarmer aan het begin van ons gesprek op tafel. Een door studenten van de afdeling werktuig bouwkunde ontwikkeld apparaat, waarvan Kole en medestudenten tot voor kort dach ten dat het een even unieke als prakti sche uitvinding was. Tot de studen ten medio vorige maand in Rijswijk een octrooiendag bijwoonden en daar tot hun verrassing een Amerikaanse ontwerp tegenkwamen, die feitelijk hetzelfde doel diende als de Zeeuwse multiwarmer. „Alleen is het Ameri kaanse ontwerp nooit in productie ge nomen, dus voor Europa is onze vin ding toch wel uniek te noemen." Het apparaat is een simpele uitvin ding, hoewel uitvindingen feitelijk nooit simpel genoemd kunnen wor den, want je moet maar op het idee komen. Dat kwam de Studentcompa- ny van Kole en zijn medestudenten vorig jaar september dus wel. „In de cember kwam de eerste bouwteke ning van onze multiwarmer van de te kentafel. Vervolgens is er kritisch naar gekeken, vooral door de docenten van de afdeling bouwkunde. Eind de cember zijn we met de productie ge start." Opwarmer De multiwarmer is een apparaat, waar in spuitbussen en kittubes opge warmd kunnen worden tot ongeveer 20 graden. Dat is de ideale verwer kingstemperatuur daarvoor", weet Ko le. „Onze uitvinding is een praktisch hulpmiddel voor schildersbedrijven, glaszetters, maar ook voor autoschade- herstelbedrijven en bouwondernemin gen. Zelfs de particulier, die nu bij voorbeeld als hobby oude auto's (old timers) in originele staat brengen, kun nen ontzettend veel baat hebben bij de .multiwarmer. Hij is klein, prak tisch en voor een aanschafprijs van 129 euro ook nog eens heel goed be taalbaar. En vooral in de praktijk be ter, want nu wordt vaak een spuitbus of kittube eerst opgewarmd door hem op de verwarming te leggen. Stop de spuitbus in onze multiwar mer, zet het apparaat aan en na luttele Studenten tonen vol trots hun nieuwe uitvinding. minuten kan de spuitbus of kittube op de ideale temperatuur optimaal worden gebruikt." En het door de studentengroep ont wikkelde apparaat voldoet aan strenge keuringseisen, die met name te ma ken hebben met Europese regelge ving op het gebied van veiligheid. „Dat schrijft Jong Ondernemen alle maal voor. Bovendien wordt iedere geproduceerde multiwarmer afzonder lijk getest", licht Kole toe. Zoals de studenten ook moesten erva ren, dat het starten van een onderne ming nogal wat energie vraagt. „Je moet bijvoorbeeld een gedegen on dernemingsplan schrijven. Dertig pagi na's maar liefst." Daarnaast hebben de studenten te maken met het promo ten van het ontwikkelde product, ver koopinitiatieven, de ontwikkeling" van een website. G ebruiksaan wijzing Voorts moest bijzondere aandacht worden geschonken aan de inhoud van de gebruiksaanwijzing van de multiwarmer, die ook alweer aan heel veel eisen moet voldoen. De multi warmer is een technische uitvinding en bij de samenstelling van de ge bruiksaanwijzing moetje zodanig for muleren, datje als onderneming later niet worden geconfronteerd met scha declaims, omdat de gebruiksaanwij zing te wensen over laat. Ook bij dit onderdeel konden de studenten reke nen op de kritische blik van docenten van de afdeling bouwkunde. „En dan zijn er nog de accountantsei- sen. Voorts moet aandacht worden ge schonken aan de ontwikkeling van een logo en een eigen huisstijl, de pu blicatie van halfjaarcijfers, verwachten de aandeelhouders een gedegen be drijfsvoering en, bij de liquidatie van de onderneming van het einde van het schooljaar, de uitkering van een dividend. Ofwel: de verdeling van de winst aan het einde van de rit", weet Kole. „Er komt heel veel bij kijken, wan neer je een onderneming wilt star ten", zegt Kole. Want voordatje daad werkelijk met de productie kunt be ginnen moetje eerst een idee ontwik kelen, daarover vergaderen, overleg gen met de begeleidende docenten. Het is makkelijker gezegd dan gedaan om een onderneming te starten", is de ervaring van Kole. Zelfstandig Weerhoudt het hem ervan om na zijn afstuderen in 2011 als zelfstandig on dernemer aan de slag te gaan? „Ja, door de student company is mijn beeld wel veranderd maar ik sluit niks uit wat betreft de toekomst. Maar je zult voor je zelf helder moeten heb ben dat er verschillen zijn tussen het leiden van een onderneming of een loondienstverhouding, waar je je werkzaamheden verricht tussen ne gen uur 's morgens en vijf uur 's mid dags. Daarom is dit project van Stu- dentcompanies zo interessant. In de praktijk ervaren wat je eerder al uit de boeken hebt geleerd. Maar ik sluit zeker niet uit, dat ik in de toekomst als zelfstandig ondernemer aan de slag ga-" Kredietcrisis De doelstelling 'van de studenten van W.A.R.M. is om tenminste achtent wintig multiwarmers te kunnen ver kopen. „Wanneer we daarin slagen, hebben we er alle kosten uit. Overi gens sluit Kole niet uit, dat het idee wellicht ook aan een technische han delsonderneming verkocht kan wor den. „Want onze vinding is gewoon een eenvoudige maar wel ideale oplos sing voor een dagelijks voorkomend probleem. De komende maanden zul len moeten uitwijzen in hoeverre de doelstellingen van de onderneming worden gerealiseerd. Tot dusverre hebben de HZ-studen- Foto: duofoto ten de multiwarmer met name ge richt onder de aandacht gebracht van de bedrijven die binnen de optiek van de studenten tot de doelgroep be horen: bouwondernemingen, auto schade herstelbedrij ven en schildersbe drijven. „Maar dan merk je in dé praktijk, dat we ook in ons land te ma ken hebben met de wereldwijde kre dietcrisis. Bedrijven zijn huiverig om nu aankopen te doen, zelfs onze mu)/ tiwarmer die slechts 129 euro kost, heeft daar last van. Zo'n investering blijkt toch te groot te zijn. Mijn in druk is, dat bedrijven ook op de klei nere uitgaven letten. Ik ben ervan overtuigd, dat we meer multiwarmers verkocht zouden hebben zonder de kredietcrisis." Voorlopig wordt gemikt op open da gen van bedrijven en technische han delsondernemingen uit de doelgroep voor de multiwarmer. „Daar kunnen we onze vinding namelijk in de prak tijk laten zien. Bovendien gaan we binnenkort een mailing verzenden aan de doelgroep. We hebben de se lectiecriteria losgelaten op de database van het handelsregister van de Kamer'* van Koophandel. Meer informatie is te vinden op de website van de studenten: uzivw.warmsc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53