Poortwachter is goed ondernemerschap Opleiden personeel op deOndernemer.nl kick-off Hst-* - jm, Lieneke de Wolf, regiomanager van Werk Vakmanschap. P orgsaam, Prosano, Werk en m i Vakmanschap en Dethon hebben in navolging van West-Brabant het initiatief geno men tot de oprichting van een Poortwachterscentrum in Zeeuws-Vlaanderen. Deze re-ïn- tegratie-instelling biedt perspec tief voor honderden (zieke) werk- zoekenden en diverse bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen. Het initia tief moet voorkomen dat mede werkers in een uitkering belan den. Daarbij zijn drie partijen ge baat: De oude werkgever, de nieuwe werkgever en de werkne mer. door Henk van de Voorde TERNEUZEN - Er zijn vergevorder de plannen voor een landelijk net- i$werk van poortwachtercentra, onder steund door het ministerie van Socia le Zaken en Werkgelegenheid en de Raad voor Werk en Inkomen. Werk geversforum Kroon op het Werk is belast met de coördinatie van de reali sering van het netwerk, waarvan een vijfentwintigtal poortwachtercentra (verspreid over het hele land) deel van uit gaan maken. De regio Zeeuws-Vlaanderen heeft '1 een arbeidspotentieel van ongeveer veertigduizend mensen, .waarvan er ongeveer vierhonderd langdurig in de Ziektewet zitten. De verzuimkosten bedragen dan ook vele duizenden eu- to's, terwijl een groot deel van deze zieke werknemers via ander werk bij dezelfde baas of bij een andere werk gever weer aan de slag zou kunnen. Het Poortwachtercentrum (PWC) kan in dat zoek- en re-integratiepro ces een belangrijke rol gaan spelen. In het PWC komen werkgevers uit de regio van verschillende bedrijfstakken samen. Ze vormen een netwerk met als primaire taak om te komen tot 'van werk naar werk activiteiten' voor zieke en met werkloosheid bedreigde werknemers. Daarnaast moet het net werk fungeren als platform om te ko men tot arbeidsmarktafspraken met gemeenten, UWV, re-integratiebe- drijven, detacheringsorganisaties en - kennisinstellingen. Het PWC werkt aanvullend op het Werkservicepunt Temeuzen dat de focus heeft op het vinden van een baan voor werklozen. Zeeuws-Vlaamse bedrijven die bereid zijn. om vacatures "en medewerkers vvaan elkaar uit te wisselen en om ken nis te delen, kunnen participeren in het overleg. „In Etten-Leur is ér al een Poortwachtercentrum operatio neel, dat ondertussen is omgedoopt Goed personeel blijft gemoti veerd als het de kans krijgt zich met regelmaat bij te scholen. Ondernemers die daar serieus werk van willen maken kunnen voor informatie over ontwikkelen en opleiden terecht op www.deOndernemer.nl. In het onlineartikel Personeel motive ren met persoonlijk ontwikkelings- r plan wordt ingegaan op de verschillen de soorten gesprekken die voorafgaan aan het persoonlijk ontwikkelings plan: bijblijfgesprek, het bijstuurge- sprek en' het motivatiegesprek-. Opleiden kost geld en moet dus ren- tot Arbeidsmobiliteitcentrum West Brabant. Dit PWC draait prima en ook in andere delen van het land zijn er al succesvolle voorbeelden van Poortwachtercentra te vinden. De kern van de activiteiten is het over en weer herplaatsen van werknemers. Mede in het licht van de huidige eco nomische ontwikkelingen in Neder land - de kredietcrisis heeft geleid tot werktijdverkorting en vele ontslagen - is de tijd rijp om een Poortwachter centrum (PWC) voor Zeeuws Vlaan deren te ontwikkelen. Met onze ambi tie willen wij anderen in de regio en thousiasmeren. Een Poortwachtercen- dement opleveren. In het artikel Op leidingen: personeel levert zo meer rendement op staan-vijf tips om dat rendement te vergroten. Kosten voor opleidingen worden vaak met behulp van subsidies ver goed. Tips staan in Subsidie voor op leidingen detailhandel. Een werkne mer volgt een opleiding op kosten van zijn baas, maar neemt al snel daar na ontslag. Draait de werkgever dan op voor die kosten? Lees details in Werknemer tram is een regionaal werkend arbeids marktinstrument waarin grote en klei ne werkgevers samen invulling geven aan hun primaire verantwoordelijk heid voor de eigen personeelsvoorzie ning. Het gaat in de (opstart)fase om het inhoud geven aan 'van werk naar werk-activiteiten' (VWNW) voor zie ke en met werkloosheid bedreigde werknemers; In een later stadium gaat het om het ontwikkelen en imple menteren van een employabilitybe- leid gericht op het behoud van vakbe kwaam personeel. Daarbij spreekt voor zich dat zorg wordt gedragen voor de instroom van voldoende ge- neemt ontslag? Vraag studiekosten te- rag! Een ondernemer die allochtone mede werkers in dienst heeft doet er verstan dig aan na te gaan of ze in het buiten land al een diploma hebben behaald of relevante werkervaring hebben op gedaan. Op grond daarvan kan een opleidings plan worden uitgewerkt. Lees daar meer over in Opleiden en begeleiden van etnische minderheden. Sommige werknemers kunnen meer dan ze den- Foto: Joost van Buul kwalificeerd nieuw personeel", aldus Lieneke de Wolf, Regiomanager Zuid van Werk Vakmanschap. Via de Poortwachtercentra nemen werkgevers in de geest van goed werkgeverschap en de arbeidsonge schiktheidswetgeving zelf de verant woordelijkheid voor re-integratie van hun medewerkers. Poortwachtercen tra kunnen optimaal gebruik maken van de verscheidenheid aan werkaan bod in de regio. Bovendien overstijgen ze terugkeren de knelpunten rond re-integratie dienstverlening waarbij verantwoorde lijkheden vaak ergens tussen de (vele) ken. Een nieuwe methode om kennis en ervaring tot uiting te laten komen in een diploma is de 'Erkenning van V erworven Competenties' (E V C) Hoe werknemers en werkgevers daar van kunnen profiteren wordt uitge legd in het artikel Erkenning verwor ven competenties (EVC) levert winst op. Meer artikelen over dit otidenverp staat op uww.deOndernemer.nl onder het tabblad Perso n eel >oplei d en Programma kick-ofF PWC op donderdag 16 april in de Brouwzaele in Terneuzen: 14.30 uur: Ontvangst met koffie 15.00 uur: Opening door Arthur Helling (projecdeider PWC, Zuid Holland, Zeeland en Bra bant) 15.30 uur: Peter Pijpelink, advo caat Arbeidsrecht bij Nobus advo caten Terneuzen (arbeidsrecht en verzuim) 15.45 uur: John Smael, initiatief nemer PWC (voorwaarden tot slaging van het proj eet) 16.00 uur: Mevrouw Monica Roose hoofd dienst personeel en managementondersteuning ZorgSaam 16.15 uur: Afsluiting met een drankje en een hapje betrokken partijen blijven hangen. Naast de besparing in tijd en wer vingskosten, kan de werkgever reke nen op een fiscale premiekorting en in geval van ziekte direct terugvallen op het UWV. Door samenwerking gaan de verzuim- en re?ntegratiekos- ten omlaag. Ook is het detacheren van werknemers goedkoper dan ont slag. „Je moet initiatief durven ne men en op gezette tijden je nek uitste ken. Het PWC wil voorkomen dat zieke en met werkloosheid bedreigde werknemers in de uitkering komen en niet andersom: vanuit een uitke ring terug naar werk", aldus John Smael, verzuim- en re?ntegratieadvi- seur bij ZorgSaam Zeeuws-Vlaande ren en Prosano. Hij heeft samen met Lieneke de Wolf van Werk en Vak manschap en Johan Bouterse van Dethon het PWC Zeeuws-Vlaande ren opgezet. De centra organiseren hun kernactiviteiten op verschillende manieren. Er bestaat meer dan één succesvolle aanpak. Wel gelden daar bij steeds dezelfde kritische succesfac toren. Het blijkt cruciaal de organisa tie en het aanbod af te stemmen op de vraag van de aangesloten werkge vers. Het moet een initiatief zijn van, voor en door werkgevers, met een eenduidig geformuleerd gezamenlijk belang. Werkgevers moeten bereid zijn te halen én te brengen, bijvoor beeld door werkervaringsplaatsen be schikbaar te stellen. De kracht van het netwerk ligt in het informele karakter en in de korte lijnen tussen bestuur, consulenten en werkgevers. Blijvend investeren om het netwerk actief te houden blijkt nodig. De startbijeenkomst van het PWC wordt op donderdag 16 april gehou den in de Brouwzaele in Terneuzen. „We gaan uit van een olievlekwer king. Na de eerste bijeenkomst zullen ondernemers er over praten. Onder nemers moeten betrokken en uitge daagd worden. De bijeenkomst zul len ze ervaren als een kennisbank om gezamenlijk kennis re delen. De bij eenkomsten zijn erg informatief en bieden daadwerkelijk iets. De spre kerszijn van hoog niveau, hebben er varing en zijn bedreven met de mate rie. Aan het einde van de dag worden de vacatures gedeeld en visitekaartjes uitgewisseld. Het moet zó uitnodi gend zijn dat werkgevers er hun agen da op afstemmen", aldus John Smael.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52