Met één standaardbrief red je het niet Ondernemen in tijden van crisis «2 U O O De Column ruim baan V. De gezelligste Ellen Ilomma: 'Lang niet alle sollicitatiebrieven voldoen aan de eisen.' Doe mos sollicitere', zong de uit Limburg afkomstige Janse Bagge Bend in de jaren tach tig. Een protest tegen het ver plichte solliciteren in een tijd dat er nauwelijks banen waren. In middels is werkeloosheid het pro bleem niet meer, maar juist het tekort aan arbeidskrachten. Er is genoeg te solliciteren. Maar hoe doe je dat? BREDA - Er mag dan werk in over vloed zijn, zodra je op een vacature reageert wil je wel degelijk een goede kans maken. De werkgever gaat nog altijd voor de beste kandidaat. Wel licht heb jij alles in huis voor die felbe geerde functie. Maar blijkt dat niet tij dens je sollicitatie, dan grijp je naast het net. Iedereen kan tegenwoordig opzoe ken hoe een sollicitatiebrief eruit moet zien. Er zijn vele boeken over geschreven en hele internetsites wor den eraan gewijd. Toch voldoen lang niet alle sollicitatiebrieven aan de ei sen, is de ervaring van Ellen Homma, Senior Consultant Werving en Selec tie bij Staffplanning in Nijmegen. "In een goede brief ga je in op alle ele menten die van belang zijn voor een functie. Je reageert op hetgeen er ge vraagd wordt in de vacature. Maar er zijn nog altijd kandidaten die één stan daardbrief maken en deze voor elke sollicitatie gebruiken. Die haal ik er direct uit." Jn formatie Een goede sollicitatiebrief gaat verge zeld van een Curriculum Vitae (CV), waarin je informatie verstrekt over op leiding, werkervaring en kwaliteiten. Een soort visitekaartje bij de sollicita tiebrief, waarin de werkgever in één oogopslag kan zien wat je te bieden hebt. "Inmiddels weet iedereen dat een CV erbij hoort", zegt Homma. "Maar sommigen leveren er één van vijf kantjes aan. Ze vinden het moeilijk om kort en bondig te zijn, maar als je al langer in het arbeidsproces zit, hoef je je stages echt niet meer te melden. Geef punts gewijs aan wat belangrijk is. De rest kun je toelichten tijdens het sollicita tiegesprek." Veel bedrijven bieden hun vacatures via internet aan. In dat geval mag je meestal via hetzelf de kanaal reageren. Dat scheelt de gang naar de brievenbus. Maar ook dan moet de sollicitatie naast het CV een motivatie bevatten en dat wordt nog wel eens vergeten. Homma: "Er zijn kandidaten die er een aparte solli citatiebrief bijvoegen, maar het. komt ook voor dat er slechts één regeltje in het tekstblok wordt ingevuld, bijvoor beeld 'deze functie lijkt me erg uitda gend.' Daar kan ik weinig mee en dan bel ik de kandidaat om deze motiva tie specifiek toe te lichten." Verzorgd uiterlijk Uiteindelijk moet de brief een sollici tatiegesprek opleveren en op zo'n ge sprek kun je je wel degelijk voorberei den, weet Homma. "Er zijn vragen waarvan je zeker weet dat ze gesteld worden. Wij vragen bijvoorbeeld al tijd waarom iemand bij ons aan tafel zit en wat zijn ambitie op korte en lange termijn is. Ook willen we we ten wat hij als zijn belangrijkste kwali teiten ziet. Die vraag wordt meestal snel beant woord, maar vragen we naar verbeter- punten, dan zijn de antwoorden wat bedachtzamer. Ja, blijkbaar is men toch bang zichzelf uit de markt te prij zen." Wat trek ik. aan naar een sollici tatiegesprek? Dat is misschien wel de grootste zorg van de sollicitant. Ga je netter gekleed dan je gewend bent of doe je geen enkele concessie? Moetje kiezen voor business, business casual of casual. Homma: "Smaken verschil len. Het gaat erom dat iemand er ver- jFoto: De Gelderlander zorgd uitziet. Een man hoeft niet per se een stropdas om. Maar met een spij kerbroek en gympen of een strak bloesje met een laag decolleté maak je waarschijnlijk niet de juiste indruk. De functie waarop je solliciteert speelt een belangrijke rol bij wat je aan kunt trekken. Van een directiese cretaresse mag je een representatief ui terlijk verwachten, maar er zijn func ties waarbij dat minder belangrijk is." Voor de werkgever is het vooral van belang wat de kandidaat in huis heeft, is Homma's ervaring. "Ze zijn altijd op zoek naar het schaap met de vijf poten. Iemand die aan alle eisen vol doet. Maar ook al ben je een schaap met vier of drie poten, dan nog is het heel goed mogelijk de perfecte match te maken. Dat probeer ik duidelijk te maken aan de klant. De kandidaat moet daar dan wel aan bijdragen." Syntens, het innovatienetwerk voor MKB-ondernemers, start deze maand een serie workshops onder de naam Anders ondernemen is... de crisis als kans gebruiken. In een workshop van 3 uur krijgen on dernemers tools aangereikt om de kosten te verlagen dan wel nieuwe omzet te genereren, zodat ze sterker uit de crisis komen. Juist nu is het tijd* om de huidige markt anders te benaderen. Van on dernemers wordt verwacht dat ze ac tie ondernemen, zich aanpassen en kansen grijpen om er sterker uit te ko men. Maar hoe pak je dat aan? Syn tens helpt ondernemers op weg met workshops over manieren om slim mer te werken. Daarnaast kan men zich aanmelden voor de sessie Uw be drijf vernieuwen in één dag. In deze workshop werken we aan de hand van 49 voorbeelden met het zelf reali seren van lagere kosten en nieuwe omzet in een veranderende (of ver slechterde) markt. Tot slot wordt er ook kort stilgestaan bij een aantal subsidiemogelijkheden om deze acties van de grond.te krij gen. Het resultaat: de ondernemer gaat naar huis met concrete voorbeelden en een lijst in handen, met daarin op lossingen voor zijn situatie en moge lijkheden voor subsidies. Onze innovatieadviseurs helpen on dernemers hun kersverse plan(nen) meer verdieping te geven en deze in de praktijk te brengen. Aanmelden Ga naar www.syntens. nl/ anderson- dernemen en meld u aan voor een van de workshops, zoals bij; Syntens Middelburg, op woensdag 15 april of dinsdag 5 mei van 15:00 uur tot 18:00 uur, Syntens Breda, op dinsdag 21 april of woensdag 6 mei van 15:00 uur tot 18:00 uur, Syntens Eindhoven, op donderdag 16 april of maandag 4 mei van 15:00 uur tot 18:00 uur, Syntens Roermond, op woensdag 29 april of woensdag 13 mei van 15:00 uur tot 18:00 uur. Uw bedrijf vernieuwen in één dag. 'de Ondernemer' is een uitgave van BN/DeStem I PZC. 'de Ondernemer' verschijnt maandelijks in een oplage van 210.000 exemplaren. UncEvm: Mark Vermeulen Bladmanager: Johan van den Kieboom Redactie: Ron Gregoor Accountmanagers: Jos van Dongen Marcel Schreur Vormgeving: Hans Willekes Adresgegevens: Postbus 3805, 4800 DV Breda, tel. 076-5 312277, Fax 076-5 312274 E-mail: deondernemer@bndestem-pzc.nl www.deondernemer.nl ILaat ik het nu maar eerlijk zeg gen. Ik doe wel of ik alles weet, maar ik ben nooit een I held op school geweest. Ik I heb negen jaar gedaan over I mijn middelbare schooltijd. Dat was de HBS, die duurde voorde gemiddelde leerling I vijf jaar. De eerste paar jaar 3 kwam ik nog weg met de smoes dat ik geen kaas gege- ten had van wis-, natuur- en i scheikunde. Toen ik na zes g jaar de talenkant moest kie- zen, kon ik me daar niet meer achter verschuilen. De laatste twee wiskundeloze klassen duurden bij mij toch nog drie S; jaar. Alleen dankzij de hulp, ij zeg maar het voorzeggen tij- dens het examen, van mijn r'i economieleraar heb ik dat laatste jaar meteen gehaald. Mocht dat dan, vraagt u. Ja, dat mocht. Want ik was dan wel niet de beste leerling van de klas, maar wel de gezellig ste. Ik kon het uitstekend vin den met mijn leraren en zij met mij. Op mijn eindexamen- li- feest kwamen dan ook vele jaargangen onderwijzend per- soneel toasten op het uitein delijke en lang niet altijd ver wachte succes. Toen ik dan v eindelijk kon doen wat ik al tijd al wilde - journalistiek stu deren, me overal mee be moeien en de ruige lastpost uithangen (want dat deden journalisten toen)- ging het een stuk sneller. Ik heb mijn diploma journalistiek snel bij elkaar genetwerkt. En nu zit ik alweer 35 jaar bij deze krant, met veel plezier. Nooit gesolliciteerd want de toenmalige hoofdredacteur I vroeg me te komen. Ik kan ie dereen die een baan zoekt dus geen enkel zinnig advies geven. O ja, toch wel: zoek werk waar je plezier in hebt. Want mensen die iedere dag voor de lol naar hun werk gaan, zijn veel gelukkiger dan zij die aan het aftellen zijn. Kijk naar mij. Nog steeds zeg gen ze: hij is niet de beste, maar wel de gezelligste. Ron Gregoor Reacties kunt u sturen naar: r. gregoor@bndestem -pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42