'Denken in uitdagingen' 'Laten ze die Van der Most naar de maan schieten' Japanse oesters niet alleen plaag, maar ook goed in Oosterschelde Pretplan Voor 18.704 euro draaipremies Wat betekent vrijheid voor u? Provincie wil wegvissen slechts beperkt toestaan. Geef uw mening op www.pzc.nl PZC Woensdag 15 april 2009 I 3 COMMENTAAR Het idee om onder de rook van de Borselse energiecentrales een pretpark te bouwen verdient vooralsnog het voordeel van de twijfel. Want Zeeland kan er nog best wat recreatieve bedrijvigheid bij hebben. Maar er zijn wel volop bedenkingen. De verweving van zware industrie en grootschalige recreatie ligt niet voor de hand. Het is gevaarlijk om grote aantallen mensen dagelijks in een gebied met een hoog veiligheidsrisico te laten komen. Bovendien is het gebied eigenlijk voor havens en industrie gereserveerd. Wat de betrokken ontwikkelaar Hennie van der Most doorgaans opzet, kan qua omvang en uitstraling echter wel als industrie worden aangeduid. Zijn 'funparken' gebruiken veel energie en maken heel wat herrie. Net een echte industrie dus. Het enige verschil is dat het eindproduct ter plaatse wordt geconsumeerd. Daar zit meteen ook de twijfel: zal de industriële omgeving voor een afknapper zorgen? Dan blijven mensen weg. Waarschijnlijker is dat de liefhebbers van dit soort attracties er wat minder gevoelig voor zijn. Dan is deze verkenning misschien toch niet zo vreemd. MIDDELBURG - De provincie Zee land verstrekt verschillende molen eigenaren over 2008 een subsidie van in totaal 18.704 euro. Die krij gen ze voor het aantal geregis treerde omwentelingen van de wie ken. De subsidie bedraagt in begin sel 50 eurocent per 300 omwente lingen. Er waren 33 molens met minder dan 60.000 omwentelin gen (3300 euro) en 32 molens met meer dan 60.000 omwentelingen (15.404 euro). Acht molens krijgen geen draaipremie omdat ze niet voldoende, dat wil zeggen geen of minder dan 1000 omwentelingen hebben laten registreren. Als be wijs moest een foto met de teller stand overlegd worden. Ondernemer Hennie van der Most wil in zijn plan voor het funpark in Borssele het koelwater van de kerncentrale gebruiken voor onder meer een wildwa terbaan. foto Willem Mieras door Frank Balkenende Een vrijetijdspark in het sluf- tergebied van De Kaloot? Voorzitter Freddy van Nieu- lande van Vereniging Redt de Ka- loot schudt meewarig het hoofd. „Wat een waanzin, dit plan. Laten ze die Van der Most naar de maan schieten. Kan 'ie het daar eens rus tig van een afstandje bekijken." De vereniging strijdt al jaren tegen de komst van de Westerschelde Container Terminal (WCT) en voor behoud van de natuurwaar den van De Kaloot. Nu komt er een nieuwe 'vijand' bij. Van Nieu- lande heeft het filmpje op de inter- netpagina funparkborsele.nl beeld voor beeld bekeken. „Dit plan betekent grootschalige vernietiging van een stuk natuur. Er is al zoveel schor aan de Wester schelde verdwenen. We praten over een gebied waarop de Vogel en Habitatrichtlijn van toepassing is, één van de weinige gebieden in Nederland waar de schorviltbij nog voorkomt. Als dit plan wordt doorgezet, zullen we ons tot aan het Europese Hof verzetten. Ge zien de Europese wetgeving zal dit plan het vrijwel zeker niet redden. Ik ga sowieso Brussel inlichten over dit plan." Van Nieulande stoort zich tevens aan de Borselse burgemeester Jaap Gelok. In het filmpje zegt hij: „Funpark Borsele, ik zou dat best op een groot banier willen zien staan." Van Nieulande begrijpt niet dat Gelok zich op voorhand zo vereenzelvigt met een (voorlo pig) plan voor grootschalige recrea tie in een 'kwetsbaar' gebied. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) heeft vooral vragen over het proefballonnetje van Van der Most. Coördinator Tjeu van Mier- lo: „Betekent dit dat de WCT is af gevuurd? Beide kunnen niet op die locatie, lijkt me. Hoe zit het met het risico- en veiligheidsbe leid voor bezoekers van zo'n park? Welke schaal krijgt het project? Wat zijn de logistieke gevolgen?" Van Mierlo vindt het plan ook niet zo groen als Van der Most het wil doen voorkomen. „Het herge bruik van koelwater van een kern centrale kun je moeilijk duurzaam en ecologisch noemen." Hij vraagt zich ook af of Borssele een geschik te plek is voor grootschalig recrea tievertier. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De grote aantallen verwilderde Japanse oesters zijn niet alleen een plaag voor de Oos terschelde. Volgens de provincie vervullen ze ook belangrijke func ties binnen het gebied. Drie jaar geleden hield de provin cie in de Oosterschelde een proef met het wegvissen van verwilder de Japanse oesters. Dat gebeurde op beperkte schaal. Het idee ach ter de proef was, te onderzoeken of het mogelijk en nuttig is op gro te schaal 'de Japanse oesterplaag' te bestrijden. De Japanse oesters beconcurreren andere schelpdie ren, zoals mosselen en kokkels, als het om voedsel gaat. Vissers heb ben er ook last van en strandgas- ten halen er hun voeten aan open. Maar dat er zoveel Japanse oesters in de Oosterschelde liggen, heeft niet alleen negatieve effecten, stelt de provincie nu in een notitie over het wegvissen voor commerciële doeleinden. Zandplaten en slikken in de Oosterschelde kalven af Om dat Japanse oesters stevige riffen vormen, houden ze dat afkalvings proces tegen. Zo bewijzen ze toch hun nut. Japanse oesterbanken blij ken ook gunstig voor de natuur in de Oosterschelde. Allerlei diertjes zitten ertussen, waaraan ook com merciële soorten, zoals zeekreef ten, zich tegoed doen. Een groots opgezet bestrijdings- plan voor Japanse oesters in de Oosterschelde ziet de provincie op basis van deze bevindingen niet meer zitten. Het wegvissen van verwilderde oesters moet zich, al dus de provincie, richten op plaat sen in de Oosterschelde waar 'de nadelen overheersen', zoals plek ken waar veel toeristen komen. De provincie wil schelpenwinning in de Oosterschelde slechts 'gedo seerd' toestaan waarbij de gevol gen voor de natuur nauwlettend zullen worden gevolgd. Borek: duurzaam tuinmeubilair met een unieke uormgeuing. Kom kijkeninj 20= de' nieuure Borek-dealer in uiu regio. ^"^etna,te www.interieur-paauwe.nl oü1401318 i H N Zonnemaire ligt uïakbij Zierikzee; 50 autommuttn van Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3