Zeeland Funpark in Borsele: H Subsidie voor een veilig Zeeland Funpark PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Een eigenzinnige en pragmatische ondernemer 2 I Woensdag 15 april 2009 PZC ERNST JAN ROZENDAAL De kop trok direct mijn aandacht. 'In Zeeland draaien de wasmachines op oude kernkoppen', aldus de Volks krant zaterdag. Wat blijkt? In de in Borssele gebruikte splijtstofstaven zit uranium uit vroegere Russische kernbom men. Het bericht had natuurlijk alles te maken met de wens van Barack Obama om de wereld kernwapenvrij te maken. De gemeente Borsele neemt nog een grotere stap naar de we reldvrede. Het blijft niet bij een hedendaagse interpretatie van Jesaja's aansporing om zwaarden om te smelten tot ploegscha ren. Burgemeester Jaap Gelok heeft recreatieondernemer Hen nie van der Most benaderd om van de kerncentrale Borssele een ftinpark te maken. Een speel- paradijs, om in bijbelse termen te blijven. Volgens een internet filmpje (zie www.funparkborse- le.nlkan de restenergie van de kerncentrale op een duurzame manier gebruikt worden voor een pretpark met onder meer een wildkoelwaterbaan. Van der Most, die eerder Wunderland Kalkar realiseerde op het terrein van een nooit in gebruik genomen kerncentrale, ontpopt zich hiermee als een ware vredesapostel. Vorige week nog verstuurde het anti-kernenergieplatform WISE een pers bericht onder de kop 'Geen kern of kolen, neem een molen'. Nooit eerder hebben ze zo snel hun zin gehad. Ik neem ten minste aan dat bij Funpark Borsele ook een draaimolen hoort. EPZ en Delta hielden zich gisteren van de domme, maar het zou me niet verbazen als Van der Most alles al heeft bekok stoofd met de Duitse energiereus RWE. Die hoopt door de overname van Essent de helft van de kerncentrale in handen te krijgen. Alleen de Partij voor de Dieren kan nog roet in het eten gooien als zij in de Brabantse Statenvergadering tegen de overname stemt. Dus wedden dat vrijdag, bij de presentatie, zal blijken dat bij het funpark ook een dierentuin komt? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Borsele neemt nog een grotere stap naar de wereldvrede COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (nam) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Hennie van der Most heeft wel meer 'gekke' dingen gedaan, dus waarom zou hij niet een Funpark bij de kerncentrale kunnen maken? door Harmen van der Werf Twee weken geleden haal de burgemeester |aap Ge- lok van Borsele de Over ijsselse 'topondernemer' Hennie van der Most naar Borsele. „Ik heb hem uitgenodigd. Hij wist Borsele eerst niet eens te liggen." Samen maakten ze een rondvlucht over Borsele. Van der Most beloof de op korte termijn met een idee te komen. Hij deed zijn belofte ge stand. In opdracht van Van der Most Be heer BV maakte multimediabe drijf Juister Imaginairies in Middel burg een promotiefimpje voor Funpark Borsele. Met als trefwoor den 'Groots, Vernieuwend, Innova tief. Gisteren had nog niet één raadslid uit Borsele het filmpje op www.funparkborsele.nl gezien. „Afwachten maar, waar hij daad werkelijk mee komt", keken de meesten vooruit naar de persconfe rentie vrijdag in Heinkenszand waar Van der Most zijn plan komt toelichten. Opvallend genoeg reageerde niet één raadslid negatief CDA-fractie- voorzitter Peter van den Dries plaatste wel vraagtekens. „Er is net besloten de veiligheidszone rond om de kerncentale uit te breiden. Hoe verhoudt zich dat tot zo'n plan voor een pretpark?" Zulke bedenkingen uitte Berry Kooiker van de Lokale Partij Borse le, zelf ondernemer, niet. Hij was ronduit enthousiast. „Zeeland heeft gebrek aan slechtweervoor- zieningen. Waarom zou er dan niet ééntje bij de kerncentrale kun nen komen. Die is toch supervei- lig" Hubert Uitterhoeve (PvdA) wil het plan ook best steunen, vanuit een heel andere invalshoek. „De kerncentrale mag van mij dicht om er vervolgens een pretpark te maken." De strijd over de sluiting van de kerncentrale Bors sele is echter gestreden, die blijft open tot 2034. Het koel water wil Van der Most onder meer benutten voor een wildwa terbaan. Hij wil er ook voorzienin gen voor abseilen, bungeejumpen en een rodelbaan. Woordvoerster Monique Linger van de kerncentrale doet er het stil zwijgen toe. „We weten van de plannen. Dat is alles." Afwijzend is zij dus niet. En dat geldt ook voor woordvoerder Gerard Wester hof van de Kernfysische Dienst. „Wij wachten af" Burgemeester Gelok ziet het alle maal wel zitten. Borsele heeft naar zijn oordeel behoefte aan ander soortige economische activiteiten. Hij is vol vertrouwen in Van der Most. „Hij denkt niet in blokka des, maar in uitdagingen." ennie van der Most (Slag haren, 1950) begon als oud-ijzerhandelaar en bouwde een imperium op door oude bedrijfsgebouwen om te bou wen tot recreatie- en horecabedrij ven. Ook bezit hij staalbedrijven. Van der Most staat bekend als een eigenzinnige en pragmatische on dernemer die weinig op heeft met ambtelijke molens en gedetailleer de plannen op papier. (Ver)bou- wen en plannen maken doet hij dan ook het liefst tegelijkertijd. Hij verplaatst zich bij voorkeur per he likopter. Een groot staaltje van onderne merszin vormt dertien jaar terug de ombouw van de nooit in ge bruik genomen kerncentrale in het Duitse Kalkar tot 'pretpark' Kernwasser Wunderland Kalkar. Hij is nu bezig met het Funpark Meppen (D) in een voormalige energiecentrale van het Duitse RWE. Deze energiereus poogt ove rigens Essent over te nemen en zo de helft van de kerncentrale in Borssele in bezit te krijgen. Het vrijetijdspark met onder meer ra ce- en watersport in Meppen opent deze zomer. www.most.nl Hennie van der Most bij de koeltoren van een voormalige energiecentrale in Meppen (D), waar hij een vrijetijdspark rond bouwt. foto Wouter Borre door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie Zee land stelt tot en met 2011 jaarlijks 500.000 euro beschikbaar voor pro jecten die bijdragen aan een veili gere omgeving. De projectsubsidie is bedoeld voor verbetering van zowel de fysieke als sociale veiligheid. In de eerstge noemde categorie gaat het onder meer om (het vervoer van) gevaar lijke stoffen bij bedrijven en het te rugdringen van verkeersongeval len. Bij sociale veiligheid draait het om wat mensen elkaar kunnen aandoen. Beide catergorieën zijn ingedeeld in thema's en terreinen. Het provinciebestuur benadrukt binnen dit kader het belang van een integrale aanpak. Wanneer een combinatie van acties wordt nagestreefd, is de kans groter dat het probleem effectiever wordt be streden, verwachten GS. „Veilig heidsproblemen zijn zelden uitslui tend een lokale aangelegenheid. Zodra een probleem bepaalde grenzen overschrijdt, hebben ook andere bestuurslagen een verant woordelijkheid in de aanpak. Dan is de vraag wie welke maategelen neemt en hoe dat op elkaar wordt afgestemd, in geval van jeugdover- last moet de aandacht niet alleen uitgaan naar de plek van hinder, maar gaat het ook om de vraag waar de jongeren wonen en waar zij naar school gaan." De subsidie kan alleen worden aangevraagd door gemeenten, politie, Open baar Ministerie of Veiligheidsregio. Organisaties als woningbouwcor poraties of bewonersverenigingen kunnen daar voorstellen indienen. Thema's en terreinen Overlast tussen bewoners Verloedering woonomgeving Drugs- en alcoholoveriast Huiselijk geweld Woninginbraak Voertuigcriminaliteit Overlast door jeugdgroepen Criminele jeugd Veiligheid in en rond schooi Verkeersveiligheid Brandveiligheid gebouwen Risico's infectieziekten Naast deze thema's komen ook plannen voor veiliger win kelcentra, bedrijventerreinen, horeca en toeristische gebie den in aanmerking voor subsi die.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2