Zeeland Meer koeien door oprukkende steden Inspraak ontwerp-peilbesluit Veerse Meer Rechtbank onder één gezamenlijk bestuur Wie wil naar het défilé? Geen toename aantal meisjes extra prikronde ZLTO vindt verandering van Zeeuwse landbouw een verrijking. Rechtbanken Breda en Middelburg krijgen één gezamenlijk bestuur. Wijziging van het peilbesluit Veerse Meer d.d. 8 oktober 2007 www.inspraakpunt.nl PZC Woensdag 15 april 2009 I 27. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Oprukkende steden en natuur die in bescherming wordt genomen, nopen veehouders steeds vaker om een ander plekje te zoeken. Zeeland komt steeds meer in hun vizier. Peter de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) ziet al een tijdje dat Zee land interessanter wordt voor vee houderijen. „In de Randstad en Noord-Bra bant rukken de steden op en zit ten steden, natuur en boeren el kaar vaker in de weg. Veehouders die hun bedrijf vanwege verstede lijking of natuur moeten verplaat sen, krijgen geld mee en gaan op zoek naar een nieuwe plek. Omdat bijna dagelijks boeren stoppen, komt er land vrij. Uitgekochte vee houders hebben financieel meer mogelijkheden om land te kopen dan zittende akkerbouwers. Een stroom veehouders vertrekt naar Groningen en Drenthe. Randstede lingen richten zich op Zeeland. Ze vestigen zich onder meer op Schouwen-Duiveland en de Beve- landen. Nieuwe veehouders ko men van buiten Zeeland. Zeeuwse akkerbouwers schakelen niet om." De Koeijer denkt niet dat de na tuur nieuwe bóeren erg dwars zal WJ Door verstedelijking en natuur die in bescherming wordt geno men, moeten veehouders op zoek naar een nieuwe plek. Ze gaan onder meer naar Zeeland. zitten. „In Zeeland zijn de grootste stukken natuur die beschermd moeten worden al aangewezen. Het is een maatschappelijke discus sie of die gebieden nog moeten worden uitgebreid. Als dat al zou gebeuren, verwacht ik niet dat de natuur nog zoveel extra ruimte in gaat nemen, dat nieuwe boeren in de knel komen." Dat de Zeeuwse landbouw fors ver andert, noemt De Koeijer 'niet erg'. „Het meest optimale is als de landbouw bestaat uit verschillen de sectoren. In die zin zou je nu kunnen zeggen dat de Zeeuwse landbouw eenzijdig is. Als er meer sectoren zijn, kunnen die van el kaar profiteren. Denk bijvoorbeeld aan het uitwisselen van grond en mest." i www.pzc.nl/zeeuwsezetel door Emile Calon MIDDELBURG - De rechtbanken van Middelburg en Breda komen on der één bestuur. Dat bestuur be paalt strate welke zaken waar be handeld worden, aldus de Middel burgse rechtbankpresident Ludo van Dijke. Hij is blij dat de minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) vorige week donderdag officieel bekend maakte dat de rechtbank in Mid delburg blijft. Er bestond de vrees dat die zou degraderen tot een ne venvestiging van de Bredase recht bank omdat de minister aanvanke lijk de ondersteunende diensten en het personeel in West-Brabant wilde concentreren. Waardoor Middelburg alleen nog maar een zittingslocatie zou zijn. Gemeenten en provincie hebben zich de afgelopen maanden fel ver zet tegen die plannen. Ze vreesden dat de degradatie van de Middel burgse rechtbank gevolgen zou hebben voor tal van andere dien sten en instellingen in het Zeeuw se zoals politie en gevangenis. Ze waren zelfs bang dat door die uit holling op termijn de complete rechtbank uit Zeeland zou verdwij nen. Rechtbankpresident Van Dijke ver wacht dat de komende jaren niets verandert voor het personeel van de rechtbank, noch voor de men sen die een beroep doen op de rechtbank. Hij sluit echter niet uit dat het nieuwe bestuur van de ge meenschappelijke rechtbank, in overleg met de Raad voor de Rechtspraak, in de toekomst kan besluiten om bijvoorbeeld het kan tongerecht in Bergen op Zoom op te waarderen en daar bepaalde za ken te laten, behandelen. Dat be stuur treedt in de loop van vol gend jaar aan. MIDDELBURG - Welke vrijwilliger in Zeeland wil de provincie vertegen woordigen tijdens Koninginnedag in Apeldoorn? Verzekeraar Ach- mea uit Apeldoorn houdt op 30 april een dag voor vrijwilligers om de festiviteiten van heel dichtbij te beleven. De vrijwilliger die de pro vincie vertegenwoordigt krijgt bij het défilé ter ere van de 100ste ge boortedag van koningin Juliana een 'koninklijke' zitplaats. Opge ven kan tot 19 april via www.cen- traalbeheer.nl/vrijwilliger. Bij de korte en bondige aanmelding moet staan waarom juist deze per soon een zitplaats verdient. GOES - Bij de eerste dag van de tweede ronde van de vaccinatie te gen het virus dat baarmoederhals kanker veroorzaakt zijn ongeveer net zoveel meisjes komen opdagen als bij de eerste ronde. De GGD had meisjes opgeroepen om als nog mee te doen aan de vaccina tie. Gisteren was de eerste dag in Goes. „Er was één meisje minder dan de vorige keer", zegt Leo Meij- aard van de GGD. „Er zijn wel wat nieuwe meisjes gekomen, maar er zijn er dus ook weggebleven die wél hun eerste prik hebben gehad. Het was vandaag een examendag, dus misschien komen die alsnog in een andere plaats." Na de eerste van in totaal drie prik- ronden riep de GGD de meisjes op om alsnog mee te doen aan de vaccinatie. Veel meisjes zijn afge schrikt door de campagne tegen het vaccin die vooral op internet gevoerd werd. De GGD probeert onder meer door voorlichting op scholen meisjes alsnog over te ha len om zich te laten vaccineren. In Zeeland deed de helft van de meis jes tussen dertien en zestien jaar mee aan de vaccinatie. De GGD had gehoopt dat zeventig procent van de meisjes zou komen. mBBmÊÊm Van 16 april tot en met 27 mei 2009 ligt het ontwerp-peilbesluit Veerse Meer ter inzage. Het ontwerp-peilbesluit doorloopt een procedure overeenkomstig de Algemene wet bestuursrecht. Op grond daarvan kunt u tot en met 27 mei 2009 uw mening geven over de inhoud van het ontwerp-peilbesluit Veerse Meer, wat betreft de bepaling van het noodpeil. Achtergrond De Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat heeft in het peilbesluit Veerse Meer van 8 oktober 2007 besloten het winterpeil voor het Veerse Meer staps gewijs te verhogen naar NAP - 0,30 m. Het zomerpeil blijft ongewijzigd. De reden voor het besluit is om de ecologische en recreatieve mogelijkheden van het Veerse Meer beter te benutten. In het peilbesluit was tevens de mogelijkheid opgenomen om in periodes van extreme neerslag een noodpeil in te stellen. De Rechtbank Middelburg heeft bij uitspraak d.d. 15 september 2008 (nummer 07/1266) het peilbesluit Veerse Meer vernietigd voor wat betreft het vast gestelde noodpeil, omdat dit is strijd is met artikel 3:46 van de Algemene wet bestuursrecht. De rechtbank heeft in haar toelichting aangegeven dat er geen wettelijke verplichting is tot het vaststellen van een noodpeil. De rechtbank verwijst daarbij naar het beslisinstrumentarium en concludeert dat op basis van weersvoorspellingen het peil lager of hoger ingesteld kan worden dan het in het bestreden besluit vastgestelde noodpeil. Het ontwerp-peilbesluit Met uitzondering van de bepaling betreffende het noodpeil, blijft het besluit van de Staatssecretaris van 8 oktober 2007 onveranderd en maakt daarom geen deel uit van de procedure. Wat betreft het vaststellen van een noodpeil, zal in plaats hiervan in situaties van extreme neerslag en verhoogde buitenwater standen op de Oosterschelde, het waterpeil voortijdig worden verlaagd, om een bufferfunctie te creëren. Hiervoor zal gebruik worden gemaakt van het beslisinstrumentarium Katse Heule: 'Operationeel peilbeheer Veerse Meer; bijzondere omstandigheden'Dit beslisinstrumentarium is door de waterkwantiteits beheerder i.e. Rijkswaterstaat Zeeland d.d. 8 januari 2009 vastgesteld. Waar kunt u het ontwerp-peilbesluit inzien? Het ontwerp-peilbesluit Veerse Meer en de achterliggende documenten kunt u van 16 april 2009 tot en met 27 mei 2009 inzien op de volgende locaties: - de gemeentehuizen van Goes, Middelburg, Noord-Beveland en Veere; - de openbare bibliotheken in Goes en Middelburg; - het waterschap Zeeuwse Eilanden in Middelburg; - de bibliotheek van Rijkswaterstaat Zeeland in Middelburg; - het informatiecentrum van de provincie Zeeland in Middelburg; - de bibliotheken van de ministeries van Verkeer en Watgstaat en van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, beide in Den Haag U kunt het ontwerp-peilbesluit Veerse Meer ook downloaden via www.inspraakpunt.nl en www.zeeland.nl/rondomhetveensemeer of aanvragen bij Rijkswaterstaat Zeeland, de heer E. Daemen, telefoon 0118 622 405 (0118 622 000). Hoe kunt u inspreken? U kunt zowel schriftelijk als mondeling reageren op het ontwerp-peilbesluit Veerse Meer. Uw schriftelijke reactie kunt u tot en .met 27 mei 2009 sturen naar: Inspraakpunt Ontwerp-peilbesluit Veerse Meer Postbus 30316 2500 GH Den Haag Uw inspraakreactie kunt u ook via internet versturen: www.inspraakpunt.nl. Als u mondeling wilt inspreken, kunt u contact opnemen met het Inspraakpunt, telefoon 070 351 96 02. Wat gebeurt er met uw reactie? Het Inspraakpunt bundelt de inspraakreacties en stuurt deze onder andere naar de betrokken ambtenaren van Verkeer en Waterstaat. Mede op basis van de inspraakreacties zal de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat een peilbesluit vaststellen. Tegen het peilbesluit kan te zijner tijd beroep worden aangetekend bij de Sector Bestuursrecht van de Rechtbank Middelburg door belanghebbenden die hun zienswijze al bij het ontwerp-peilbesluit naar voren hebben gebracht. Nadere informatie Voor vragen en nadere informatie kunt u contact opnemen met Rijkswaterstaat Zeeland, de heer E. Daemen, telefoon 0118 622 405 (0118 622 000). Voor informatie over de inspraakprocedure kunt u zich wenden tot het inspraakpunt, telefoon 070 351 96 02. Inspraakpunt Expertisecentrum Publieksparticipatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29