Zeeland Veiligheid speelbal in grensgebied 1 -2-3© pogen urn occasion voorpeeu mm nsomro'gonver ivm/ BenZeker. 16 april 1 7 april 1 8 april INRUILBONUS Ondernemingsraad Zalco wil overleg met eigenaar aluminiumsmelters De allerhoogste spaarrente van Nederland? Provincie houdt 2 miljoen euro over in 2008 □2 KOOPAVOND KOOPAVOND LAATSTE KANS! donderdag vrijdag zaterdag EDITIE MET NOG MEER VOORDEEL! Serie debatten over 'verblijven in Zeeland' NS stopt met kaartjesverkoop op Zeeuwse Biblioservicebus Lilian is terug in Nederland Vlaamse en Zeeuwse overheden twisten over geld hulpverlening. Lees het weblog www.pzc.nl/liliangoesamerica pzc Woensdag 15 april 2009 I 25 door Marcel Modde middelburg - De Vlaamse over heid blokkeert een bijdrage van de haven van Antwerpen aan de vei ligheid op de Westerschelde. Dat leidt voorzitter Jan Lonink van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) af uit e-mails rond de passage van de containerreuzen Beatrice en Fran- cesca. „Ik weet niet of het correct is, maar het lijjft er wel op. Dat zijn middelburg - De provincie Zee land heeft ruim 2 miljoen euro extra te besteden. Dat geld is vorig jaar overgeschoten. In 2008 is bij de provincie 319,6 miljoen euro binnengekomen en 317,5 miljoen uitgegeven. De be langrijkste plussen hebben zich voorgedaan op de beleidsterreinen bestuur (1,3 miljoen euro), econo mie (1,1 miljoen) en mobiliteit (0,8 miljoen). Extra subsidies, nageko men betalingen en aanvankelijk niet begrote bijdragen zijn hiervan de oorzaak. Onder meer op het ge bied van verkeersveiligheid (o;4 miljoen) en milieu (0,3 miljoen) is meer uitgegeven dan eerst was be groot. Bovendien is 1,4 miljoen euro extra gestopt in een potje met het oog op een BTW-aanslag. Het dagelijks provinciebestuur wil de meevaller om te beginnen in de algemene reserve steken. Bij de behandeling van de voorjaarsnota zal worden bekeken wat er vol gend jaar mee kan gebeuren. Daarbij tekent het dagelijks provin ciebestuur wel aan dat de gunstige afrekening over 2008 moet wor den bezien in het licht van de fi nanciële realiteit van 2009. De maatregelen van het kabinet om de economische recessie aan te pakken hebben ook gevolgen voor de provincies en verder dreigt de inkomstenstroom vanuit het Rijk te worden beperkt. we nu nader aan het uitzoeken", zei Lonink gisteren. Vlaanderen zou zich beroepen op het Tractaat uit 1839, dat een vrije en veilige doorvaart over Nederlands grond gebied regelt. „Dus die kosten zijn ook voor Nederland, wordt dan kennelijk gedacht. Maar dat is me toch wat te gortig. Dan praat je over afspraken die zijn gemaakt in een periode dat het vrachtvervoer nog met zeilbootjes ging." Volgens de Terneuzense burge meester hebben de havenautoritei ten van Antwerpen laten weten te willen meebetalen aan het zogehe ten project Slagkracht. Ook bij Zee land Seaports zou die bereidheid bestaan. Slagkracht regelt de hulp verlening op het water. Welke in vesteringen daarmee zijn gemoeid, staat nog niet vast. Lonink gaat vooralsnog uit van zo'n achttien miljoen euro voor de aanschaf van blusvaartuigen en aanverwante hulpmiddelen. Daarnaast kosten de jaarlijkse exploitatie en specialis tische trainingen ook snel enkele De Vlaamse overheid zou vinden dat Nederland verantwoordelijk is voor de veiligheid op de Wes terschelde en weigert daar aan mee te betalen. tonnen, verwacht hij. Zeker is al wel dat het Rijk een derde van de investeringskosten betaalt. Het an dere deel moet worden opgehoest door de regio. „Maar wanneer wij de havens zo ver krijgen mee te be talen, mag dat ook." Geen vreemde gedachte, vindt Lo nink zelf De havens van Antwer pen en Vlissingen hebben immers economisch belang bij een veilige scheepvaart op de Westerschelde. Dat belang (uit oogpunt van con currentie) is tevens de reden waar om de VRZ niet automatisch ruim van tevoren de ladinggevens van de schepen krijgt. Pas als het no- 14:00u - 21:00u /V 14:00u - 21:00u 10:00u - 17:00u 14:00u - 21:00u /V Showlocatie: ZEELANDHALLEN - NOBELWEG 6 - GOES (industrieterrein Poel I dig is, bij calamiteiten, wordt die informatie binnen vijftien minu ten wél verstrekt. Dat is genoeg, zegt Lonink, omdat hulpverleners meestal toch niet eerder ter plekke kunnen zijn. Maar die informatie klopt niet altijd even goed, aldus de voorzitter van de VRZ. „Ik krijg van de brandweer te horen dat containers met gevaarlijke stoffen niet altijd op de plek staan, waar ze volgens de ladinggegevens zou den moeten staan. In geval van een brand of zo kan dat uitermate vervelend zijn." Zeeland blijft doorvaart van de Francesca voorlo pig weigeren. middelburg - In de raadzaal van de gemeente Borsele (Stenevate 9a in Heinkenszand) wordt vandaag het eerste debat gehouden van het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland, de kring Zeeland van ar chitectenorganisatie BNA en stich ting Het Zeeuwse Gezicht. Thema dit jaar is Verblijf in Zeeland. De drie partners organiseren vier debatten, een lezing en een ont werp- en onderzoeksopdracht. Doel daarvan is een zoektocht naar de mogelijkheden die Zee land te bieden heeft. Het eerste debat' gaat over de ver anderde samenstelling van de Zeeuwse bevolking. Er komen nau welijks meer Zeeuwen bij en vanaf 2025 zal de bevolking structureel dalen, met name in Zeeuws-Vlaan- deren. Het programma in Heinkenszand begint om 14.00 uur. Consumen tenpsycholoog Herman Konings vertelt welke trends er leven in de samenleving. Dick van der Wouw van Scoop (het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur) gaat dieper in op de verschillen in ont wikkelingspotentie van de kernen in Zeeland. Beeldend kunstenaar Frank Haver- mans geeft een presentatie van de moderne boomhut die hij maakte voor een bed and breakfast in Westkapelle. Om 16.25 uur begint een debat. door Ab van der Sluis middelburg - De NS stopt met de dienstverlening op de Biblioservi cebus. De reden daarvoor is dat de' NS vindt dat klanten een trein kaartje kunnen kopen op de trein stations, op de perrons in de auto maten en bij vaste servicepunten. De NS investeert verder in de OV-chipkaart. Het is de bedoeling dat er tezijner- tijd een apparaat voor de OV-chip- kaart in de Biblioservicebus komt. Op vrijdag 17 april worden de laat ste treinkaartjes verkocht. De dienstverlening in de bus is de laatste tijd ook weer wat uitge breid. De woningcorporaties Zeeuwland op Schouwen-Duive- land en Woonburg in de gemeen te Veere hebben zich aangesloten als samenwerkingspartners. Bezoe kers van de Biblioservicebus kun nen in het vervolg ook met vragen over het woningaanbod terecht in de bus. door Ben Jansen vlissingen - De ondernemings raad van aluminiumsmelter Zalco in Vlissingen-Oost wil een gesprek met topman A. Gary Klesch van Klesch 8c Company, de eigenaar van het bedrijf Aanleiding: het on verhoedse vertrek vorige week van Zalco-directeur Tom Sanders. Over de achtergronden van het op stappen van Sanders tast de OR nog steeds in het duister. „Daar willen we meer van weten", zegt secretaris Erik Bak. „En we willen weten hoe Klesch aankijkt tegen de toekomst van aluminiumpro- ductiebedrijven in het algemeen en die van Zalco in het bijzonder." Dat zijn interessante vragen om dat Klesch Company vorig jaar, ook eigenaar werd van de alumi niumsmelters Aldel in Delfzijl en Voerdal in het Duitse Voerde. Van beide was Sanders ook directeur. Het personeel van Aldel en Voer dal is net als dat van Zalco in- een briefje van twee zinnen op de hoogte gesteld van Sanders' ver trek. Bak kan zich voorstellen dat de on dernemingsraden van de drie be drijven samen met Klesch willen praten. D BenZeker.nl vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27