Buitenland 'Uw reis gaat gewoon door' Zoooooooooo veel voordeel Ontvoerd paar mogelijk vrij Hollywood op Doden en gewonden in Bangkok leKbrtr. Touroperators hebben nog geen rondreis naar Thailand geannuleerd. Duizenden Hollanders wonen in Thailand Telfort belbundel. Goedkoper. Dus leuker. 300 min Nederlandse gijzelaars in Jemen weten nog niets van vrijlating. Reddingsoperatie bij Somalische kust gevierd als triomf voor VS. 8 I Dinsdag 14 april 2009 PZC BANGKOK - Door escalerende straat protesten van de oppositie in Thai land zijn gisteren zeker twee do den en negentig gewonden geval len. Premier Abhisit Vejjajiva zei later dat de ordetroepen de situatie on der controle hebben gekregen. De betogers zijn aanhangers van ex-premier Thaksin Shinawatra, die in 2006 tijdens een militaire staatsgreep van het pluche van de macht werd verdreven. Hij is nog steeds erg populair bij de arme be volking op het platteland die de huidige machthebbers zien als stro mannen van het leger. De in het rood geklede betogers eisen het af treden van de regering en ver vroegde verkiezingen. De 'Rode Hemden' brachten de re gering zaterdag in grote verlegen heid toen zij een top van Aziati sche leiders wisten te verhinderen. Toen de onrust zondag in de hoofdstad Bangkok escaleerde, riep de regering de noodtoestand uit. Dat betekent dat samenscholin gen van meer dan vijf mensen kunnen worden verboden. door Laurens Kok DEN HAAG - Nederlandse toeristen in de Thaise, hoofdstad Bangkok kunnen maar beter binnen blij ven, stelt het ministerie van Bui tenlandse Zaken sinds gisteren. Het eerdere reisadvies - wees waak zaam - voldoet niet langer. Door de voortdurende en toenemende onrust is het zelfs af te raden een 'niet-essentiële' vakantiereis naar de zuidoost-Aziatische miljoenen stad door te zetten. Annuleren is verstandiger. Toch lijken reisorganisaties nog niet tot dat besef gekomen. Toeris ten die op het laatste nippertje hun reis willen afzeggen, hoeven niet te rekenen op coulance. „Als iemand uit angst niet meer op reis wil, mag hij uiteraard annuleren, maar de kosten zijn voor hem zelf', aldus Mirjam Dresmé van ANVR, de koepelorganisatie voor de reisbranche. „Wij kunnen in zo'n geval niet anders antwoorden dan zeggen: 'sorry, uw reis gaat ge woon door'. De reisadviezen van het ministerie zijn juridisch niet bindend en hoe ven daarom niet te worden opge volgd. Reisorganisaties gaan af op de be oordeling van het Calamiteiten fonds, die bepaalt in hoeverre va kantiereizen naar een land of streek nog onder de garantierege ling vallen. Pas als de garantie wordt ingetrokken, worden reizen geannuleerd en kunnen klanten hun geld terugkrijgen. Voor Bang kok is zo'n besluit nog niet geno men. De 'calamiteitencommissie' krijgt haar informatie vooral via de tour operators, die op al hun vakantie bestemmingen een lokale agent hebben gestationeerd. Ter plekke wordt bekeken of de aanwezige toeristen hun vakantie voort kunnen zetten of dat bepaal de trips worden gewijzigd of gean nuleerd. Volgens Mirjam Dresmé van de ANVR is de veiligheid van toeris ten die op het punt staan te ver trekken naar Bangkok niet in het geding. „Het is ook helemaal niet in het belang van de touroperators dat hun reizigers ergens bij betrok ken raken", zegt Dresmé. „De meeste hotels met toeristen staan niet in de wijken waar de onlus ten plaatsvinden. Bovendien 'doen' de meeste mensen geen acht dagen Bangkok, maar is de stad vaak een tussenstop tijdens een rondreis." Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken wonen er tussen de 4000 en 5000 Nederlanders permanent in Thailand. Ongeveer een derde daarvan woont in Bangkok. Vanwege het laagseizoen zijn er op dit moment 'hooguit enkele tientallen toeristen' uit Ne derland in de Thaise hoofdstad, stellen het ministerie en de ANWB. Verreweg de meeste Nederlanders trekken naar de kust voor een strandvakantie. Daar is het tot nu toe rustig gebleven. Luchthavens van Bangkok ondervinden geen hinder van onlusten. Mét 8.1 megapixel camera Cyber-sh< Gratis toestel bij 2 jarig abonnement. Tarief geldt gedurende de minimum looptijd van het contract. Kijk voor de voorwaarden op telfort.nl/voordeel Bel 0800-1707 Bestel telfort.nl of gsmweb.nl SANAA - Het echtpaar uit Diepen veen dat bijna twee weken geleden in Jemen werd ontvoerd, komt mo gelijk vandaag vrij. Dat meldde de NOS gisteren na een onderhoud met het stamhoofd dat het stel vasthoudt. Heieen Janszen en Jan Hoogen- doom gaven zelf echter te kennen van niets te weten. „Er zijn iedere dag wel signalen dat het gaat gebeu ren. De auto was al eens klaarge zet. Het is moeilijk communiceren met de mensen hier. Niemand spreekt Engels. Wij geloven pas dat we vrij zijn, als we zijn gearriveerd op de ambassade", aldus Hoogen- doorn. Media in Jemen meldden gisteren al dat het echtpaar was vrijgelaten, een bericht dat vooralsnog onjuist bleek. Het hoofd van de stam die de twee ontvoerde na een conflict met de autoriteiten, verklaarde te genover de NOS dat er met de Je- menitische regering een akkoord is gesloten. Hoogendoorn en Janszen zouden vandaag op vrije voeten ko men. Het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag kon dat gisteren niet bevestigen. De familie in Nederland volgt de berichtgeving uit Jemen nauwlet tend. De broer van Jan, Albert, was gisteren nog niet officieel ingelicht over een vrijlating. Hij sprak zon dag nog wel met zijn broer: „Toen maakten ze het goed. Er werd iede re dag tegen zé gezegd dat ze 'mor gen' zouden worden vrijgelaten." Ook de zus van Jan wacht in span ning thuis af: „Het zou fantastisch zijn, maar wij rekenen ons niet rijk voor Buitenlandse Zaken ons hun vrijlating heeft bevestigd." De werkgever van Jan Hoogen doorn, waterdrinkbedrijf Vi- tens-Evides, kan de aanstaande vrijlating ook niet bevestigen. „Wij hebben nog geen officieel bericht gehad. Alles wat wij weten is via via. We tasten nog in het duister", aldus een woordvoerder. Tioogen- doorn en zijn vrouw wonen sinds drie jaar in Ta'izz, een stad in de buurt van Sanaa, in verband met een drinkwaterproject van Vitens. Jan is daarvan projectleider. Jans zen doet vrijwilligerswerk. Het echtpaar werd twee weken ge leden, op weg naar huis na een be zoek aan Nederland, ontvoerd en meegenomen naar een bergachtig gebied ten oosten van de hoofd stad. Naar eigen zeggen worden ze goed behandeld door hun ontvoer ders. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Het was een red dingsoperatie uit het boekje: Ame rikaanse scherpschutters losten drie schoten om drie piraten uit te schakelen. De gewelddadige cli max in het vijf dagen durende gij zelingsdrama voor de kust van So malië is voer voor Hollywood. „Dit wordt een geweldige film", zei een anonieme medewerker van de Amerikaanse president Ba- rack Obama, nadat kapitein Ri chard Phillips in een spectaculaire reddingsoperatie was bevrijd uit de handen van Somalische pira ten. È>e meeste Amerikanen zullen nauwelijks kunnen wachten om naar de bioscoop te gaan. Na de slopende oorlogen in Afghanistan en Irak en de lawine van slecht economisch nieuws is de goede af loop in de Indische Oceaan bal sem voor de gekwetste Amerikaan se ziel. „Een triomf voor Amerika", oor deelde het dagblad de New York Times gisteren. Zakenkrant Wall Street Journal heeft al een sugges tie voor de filmtitel: 'Saving Cap tain Phillips'. 'Captain Courage ous' (kapitein moedig) luidt in Amerika inmiddels de bijnaam van de geredde schipper. 'De goede herder', wordt hij ook wel genoemd. De 53-jarige Phillips had zich opgeofferd voor zijn be manning door zich vrijwillig over te geven aan de vier zwaar bewa pende piraten die er afgelopen woensdag in waren geslaagd om Richard Phillips (r) wordt na zijn commandant van de USS Bainbridge. aan boord te komen van zijn schip Maersk Alabama. Eenmaal gevan gen in een reddingsboot probeer de de kapitein te ontsnappen door in zee te springen, maar de piraten wisten hem weer binnenboord te halen. President Barack Obama noemde Philips moed en stalen ze nuwen 'een voorbeeld voor heel het land'. De kapitein zelf wil van geen hel denrol weten. „Ik ben slechts het bijschrift", zo zei hij zondag per te lefoon tegen zijn werkgever. „De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8