Jeugdig kwartet moet PSV aan de hand gaan nemen Sulejmani heeft Nieuw realisme bij Feyenoord Ibrahim Afellay kan het beste nog een jaar in Eindhoven blijven. Met recordaankoop op de bank vernedert Ajax slap Willem II met 7-0. altijd een belevenis! In Rotterdam worden geen grote woorden meer gesproken. 34 I Dinsdag 14 april 2009 PZC TOPSCORER msum El Hamdaoui (AZ, foto) 21; Suarez (Ajax) 20; N'Kufo (FC Twente), Pranjic (Heerenveen), Berg (FC Groningen) 16 door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - De overwinning op FC Utrecht (2-0) was zaterdag avond allang beklonken, toen Dwight Lodeweges een stuk pa pier en een pen uit zijn binnenzak trok. Hij toverde met rondjes, kruisjes en pijltjes. En legde rustig uit welke loopacties (pijltjes) hij van de spelers van PSV (kruisjes) verwachtte als er zoveel verdedi gers van de tegenstanders (rond jes) opdoken als op deze avond. De gedrevenheid achter Lodewe ges' woorden verried zijn werkelij ke motief „Ik denk dat dit elftal nog enorm veel mogelijkheden heeft om door te groeien", zei hij daarover. „We hebben bijvoor beeld een ongelooflijk jonge aan- valslinie. Als deze spelers zich goed ontwikkelen, kan er weer iets moois ontstaan bij PSV." De coach doelde op het avontuur lijke kwartet Afellay (22), Amrabat (21), Toivonen (21) en Dzsudzsak (22). Een viertal spelers met één ge zamenlijke noemer: het zijn onge polijste diamantjes. Vaak glinstert hun enorme potentie, dan weer ogen ze dof of zijn ze onzichtbaar. Onhandige, egocentrische acties wisselen ze af met opwindende, doelgerichte momenten. Afellay en Toivonen moeten het van hun voetbalintelligentie hebben, Amra bat en Dzsudzsak zijn wat oppor- tunistischer van aard. Voor hun ontwikkeling moet het viertal komend seizoen Europees voetbal spelen. Lodeweges is ervan overtuigd dat ze aan de sturende hand van Fred Rutten, zijn waar schijnlijke opvolger bij PSV, nog betere voetballers zullen worden. Afellay staat van de vier het hoogst aangeschreven bij de grote Europese clubs. Hij wordt al jaren gelinkt aan een spraakmakende transfer naar Spanje, Italië of Enge land. De voorkeur van Afellay zelf gaat uit naar Spanje. Hij zal daar ook best eens terechtkomen. Maar moet hij die stap komende zomer al maken? Afellay is bezig aan zijn beste sei zoen bij PSV. Hij heeft zich op Nordin Amrabat is één van de groeibriljantjes van PSV. Hij vocht tegen FC Utrecht duels uit met Mihai Nesu (links). foto Toussaint Kluiters/ANP nieuw verder ontwikkeld, is ge hard door de kritiek op zijn spel en verder gevormd door de no- nonsense cultuur op De Herd- gang. De verongelijkte, vaak appel erende en snel geblesseerd ogende middenvelder die hij soms was, lijkt nu veel meer gefixeerd op het resultaat van het team en zijn ei gen prestatie. Afellay speelt dichter tegen het doel van de tegenstan der aan, vormt een heel sterk kop pel met Toivonen en scoorde dit seizoen al twaalf keer. Vorig sei zoen maakte hij slechts twee doel punten. De vraag is of PSV hem voldoende te bieden heeft om nog verder door te groeien. Plaatsing voor Eu* ropees voetbal zal daarbij een be langrijk criterium zijn. De komst van Rutten is zeker ook een gun stig signaal voor Afellay; de twee werkten in het verleden prima sa men bij zowel het eerste elftal als de jeugd. Afellay heeft zijn vertrek na dit sei zoen nog steeds niet aangekon digd. Misschien is een transfer op dit moment ook niet zo verstan dig. Het komende seizoen staat voor veel voetballers mede in het WJ PSV wint met vier jonge aanval- Iers met 2-0 van FC Utrecht. De potentie is aanwezig, alleen lijkt Ibrahim Afellay beter nog een jaar bij PSV te kunnen blijven. teken van het WK in Zuid-Afrika. Afellay is nu nog niet zover dat hij bij een grote club als een grote spe ler kan binnenstappen. Waar zijn rendement in de Nederlandse competitie is gegroeid, daar bleef dat op het hoogste podium (Cham pions League, interlands) onvol doende. Het gevaar bestaat dus dat een gro te club hem 'voor de breedte' en voor de toekomst wil aantrekken. Dat vooruitzicht kan zijn kansen op WK-deelname in de weg staan. Bondscoach Bert van Marwijk maakte de voorbije maanden al duidelijk dat spelers die bij hun club geen basisplaats hebben ook bij Oranje pas op de plaats moeten maken. Rafael van der Vaart is het beste voorbeeld. Dat vooruitzicht zal Afellay en zijn zaakwaarnemer Rob Jansen ook aan het denken zetten. Afellay kan zijn eigen toekomst binnenkort al een flinke sturing ge ven, net als de andere talenten van PSV. Komende zondag kan in dat opzicht een cruciale dag zijn. Bij winst op Ajax ligt de weg naar Eu ropees voetbal open voor de ploeg van Lodeweges. Een jaar onder Fred Rutten, die er om bekend staat dat hij jonge voet ballers beter maakt, kan vervol gens een betere leerschool zijn dan een te vroege transfer naar het buitenland. door Jop van Kempen AMSTERDAM - Met Miralem Sulej mani als wisselspeler won Ajax met een recorduitslag van Willem II: 7-0. De miljoenenaankoop er kent dat zijn spel ondermaats is, maar hij blijft glimlachen. „Ik kan er niet om huilen." Miralem Sulejmani wrijft eens over zijn baard. Misschien lijkt hij door het dikke gezichtshaar ouder dan twintig, misschien komt het door zijn Servische achtergrond. Toch wees Marco van Basten twee dagen vóór de wedstrijd nog maar eens op de jeugdige leeftijd van Ajax' duurste aankoop in de club geschiedenis. Van Basten trok een parallel met Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart, die na moei lijke perioden in hun jongere jaren bij Ajax op latere leeftijd uitgroei den tot grote spelers. „De trainer kijkt niet naar mijn baard, hij kijkt naar mijn pas poort", lacht Sulejmani. De lach kenmerkt de Serviër. Hij kwam vo rige zomer grijnzend binnen bij Ajax en ook nu hij voor de tweede keer is gepasseerd door Van Bas ten, blijft hij glimlachen. Ogen schijnlijk gaat 'Miki' niet gebukt onder zijn tegenvallende presta ties. „Natuurlijk vind ik het niet leuk, maar ik kan er niet om hui len", zegt hij. „Ik probeer het van me af te zetten." Sulejmani begrijpt de beslissing van Van Basten wel om hem net Miralem Sulejmani: „Ik kan er niet om huilen." foto ANP als in februari tegen Volendam niet in het basiselftal op te nemen. „Ik ben niet dezelfde speler als vo rig seizoen bij Heerenveen. Ik heb tijd nodig en dan zal het lukken, want ik heb de kwaliteiten. Dat ik in Friesland in een systeem met twee spitsen speelde, is niet van belang. Goede voetballers kunnen in elk systeem voetballen." De hamvraag is waarom het spel van Sulejamani zo tegenvalt. Zijn de verwachtingen misschien te hooggespannen? Was hij bij Hee renveen eigenlijk wel zo goed? Gaat hij gebukt onder de enorme transfersom van 16,25 miljoen eu ro? Kan hij de weelde van zijn nieuwe status als miljonair wel aan? Is het verstandig om met zijn jeugdige teamgenoot Darko Bodul in één appartement te wonen? Leeft hij volledig voor zijn sport? Het zijn vragen waarop de speler zelf misschien pas antwoord kan geven op het moment dat hij het tij heeft gekeerd. Of op het mo ment dat Van Basten besluit hem wekenlang buiten het elftal te hou den. Wel staat vast dat Sulejmani vorige zomer met een valse start is begonnen. Hij kwam met overge wicht en een knieblessure binnen in Amsterdam. Ook een scheurtje in de hamstring hield hem in de eerste seizoenshelft wekenlang bui ten de lijnen. Voor het einde van de winterstop leek hij in het sterke duel met De Graafschap („Ik zit op zeventig procent") op de goede weg, maar in het nieuwe kalender jaar kon hij de lijn niet doortrek ken. Ook al wordt hij niet belem merd door blessures en ook al vindt Van Basten dat hij goed traint Sulejmani zelf vond dat hij in de aanloop naar het duel met Willem II ook goed had getraind, dus hij was verrast door zijn plek op de bank. Wel mocht hij door een lich te enkelblessure van uitblinker Da- rio Cvitanich een krap half uurtje invallen. Daarin wekte hij echter niet de indruk dat hij een basis plaats wilde afdwingen. Hij was de kaatser bij een een-tweetje met Luis Suarez en die combinatie leid de tot een strafschop (7-0) en een rode kaart voor Angelo Martha, dat was het eigenlijk wel. Sulejma- ni's concurrenten Cvitanich (twee goals) en Suarez (drie) ontpopten zich tot de grootste blikvangers van een swingend Ajax. i Stel een sportief team samen met collega's of zaken relaties en doe mee aan een ontspan nen manier van gezellige inspan ning! Schrijf nu in! Meld je nu aan bij Sportfondsen Borsele BV telefoon 0113 56 20 94 SPORTFONDSEN i door Hans Leber ROTTERDAM - Feyenoords begro ting duikt voor het komend sei zoen onder de 40 miljoen euro. Na het aangekondigde vertrek van Greene, Lucius, Timmer en Mols (stopt), bestaan in Rotterdam geen plannen meer met Hofs. Een eventueel bod op spelers als Hofland, Landzaat, Tomasson, De Cler en zelfs Makaay, die zondag drie keer scoorde tegen Heracles (5-1), zal door de club in overwe ging worden genomen. Feyenoord kan het zich eenvoudigweg niet meer permitteren om een bod óp deze dragende spelers terzijde te leggen. De hoge salarissen druk ken daarvoor te zwaar op de Feye- noord-schouders. De financiële si tuatie is dusdanig alarmerend - mede door een schuld van ruim 20 miljoen euro - dat hard ingrij pen noodzakelijk is. Terwijl het paasoffensief op het veld de afstand tot NEC en FC Utrecht en dus de play-offs voor een Uefa Cupplaats tot één punt terugbracht, werkt de directie hard aan sluitende financiële plannen voor het seizoen 2009-2010. De neergang van 42 naar vermoede lijk 39 miljoen euro of zelfs lager, en een strakke financiële regie, zijn harde voorwaarden van een groep investeerders die klaar staat om de club financieel te helpen. Het nieuwe Feyenoord-werk- woord voor de komende jaren luidt: realisme. Binnen de directie heeft de bezuinigingsnoodzaak tot een nieuw besef geleid. Niet langer zullen de supporters met grote ver wachtingen naar de Kuip worden gelokt, het nieuwe adagium is 'so ber zijn'. Er worden geen grote aankopen meer beloofd, er zal zelfs actief een periode van weder opbouw worden aangekondigd in plaats van het 'meedoen om de prijzen'. Het verwachtingspatroon wordt naar beneden bijgesteld. Ondertussen heeft de verkoop van nieuwe seizoenskaarten de clublei ding al weer verrast. Nu, halverwe ge april, zijn 27.000 kaarten ver kocht tegen vorig seizoen uiteinde lijk 31.000 stuks. Ondanks alle sportieve en financiële tegenslag blijkt de belangstelling voor de volksclub allerminst tanende. Meer informatie? Stel uw vraag via management@sportfondsen.nl A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88