Binnenland GETIPT VOOR U Ontvoeringen leiden Vooral rijken hard geraakt door crisis 'Verhoor gehandicapte getuige niet overlaten aan agenten' SUN AU-in-1 mét Machine Protect .SI Jonge meisjes rond Apeldoorn doelwit van ontvoerders. 'Gespannen' protest Tamils bij Mediapark Vrouw komt om door brand in caravan Zeventien leden van Surinaamse band vrij Kamer vindt politie niet bekwaam genoeg voor complexe ondervraging. Hollands glorie 6 Dinsdag 14 april 2009 pzc den haag - De gemiddelde Neder lander is door de economische cri sis in amper een jaar tijd 26.000 eu ro armer geworden. Maar vooral de rijkere Nederlanders worden hard geraakt door de crisis, zo blijkt uit berekeningen van accoun tants- en adviesorganisatie Price- waterhouseCoopers (PwC). Het totale vermogen van de Neder landse huishoudens daalde sinds januari 2008 met zo'n 325 miljard euro, een daling van ongeveer 13 procent. Dat komt overeen met 56 procent van het bruto binnenlands pro duct (bbp). De daling wordt ver oorzaakt doordat de aandelenkoer sen sinds begin vorig jaar gemid deld met zo'n 50 procent zijn ge zakt en door de eveneens fors ge daalde waarde van de pensioenop bouw. Daar komt nog bij dat de huizenprijzen dalen. Volgens econoom Jan Willem Velt- huijsen van PwC zijn de effecten van de crisis vooral heel groot voor de wat oudere, rijkere Neder landers. „Mensen die een flink ver mogen hebben, vlak voor hun pen sioen zitten en nog niet zo lang ge leden een redelijk duur huis heb ben gekocht, krijgen veruit de zwaarste klappen", aldus Velthuij- sen. „Wie nog relatief jong is en daarom nog weinig pensioen heeft opgebouwd en in een huurhuis zit, heeft nauwelijks last van ver- mogensverlies door de crisis." Nederlanders komen er met een gemiddeld verlies van 26.000 euro nog niet eens zo slecht van af, zo blijkt. De gemiddelde Brit is sinds het begin van de crisis al 44.500 euro aan vermogen kwijt. Het gro te verschil is volgens Velthuijsen te verklaren door de sterke daling van de Britse huizenprijzen. „In Nederland zijn de huizenprij zen sinds vorig jaar nog nauwe lijks gedaald tegen zo'n 20 procent in Groot-Brittannië." Van een Alt-in-1 tablet mag u verwachten dat de vaat perfect schoon is. Maar als u ziet wat onze vaatwassers moeten doorstaan, zou de tablet ook moeten zorgen voor de vaatwasser zelf. Dankzij de verbeterde formule is SUN All-in-1 nu nog completer. De tablet heeft alles in zich wat nodig is voor een perfect schone vaat. En het Machine Protect systeem beschermt de machine tegen kalkaanslag en vetresten: voor een vaatwasser die lang meegaat. i k Consumentenadviesprijs Sun AU-in-1 Regular 26 tabletten €5.99 Vul het diagram zo in 3x3 vlakjes alle cijfers dat in elke rij. elke kolom en elk vierkant van van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. 3 5 2 4 8 1 5 4 7 6 2 8 1 6 9 5 5 3 8 7 3 4 6 2 7 8 door Henry van der Wal APELDOORN - Onder ouders van jonge meisjes groeit de onrust na een geslaagde en twee mislukte ontvoeringen van jonge meisjes binnen tien dagen in een gebied van enkele tientallen vierkante ki lometers rond Apeldoorn. De poli tie ziet in de drie (pogingen tot) ontvoeringen vooralsnog geen aan leiding voor een diepgaander on derzoek. „Voor ons zijn het losse incidenten." Zaterdag ontsnapte een 14-jarig meisje in haar woonplaats Vaassen aan twee mannen die probeerden haar rond het middaguur in een auto te duwen. Twee verdachten, 38 en 63 jaar en beiden uit Vaas sen, zijn aangehouden. Over hun motiefis nog niets bekend. De mislukte ontvoering in Vaas sen volgde op een aanvankelijk ge slaagde ontvoering van een zeven jarig meisje in Ede, vorige week hilversum - Driehonderd mensen hebben gistermiddag bij de ingang van het Mediapark in Hilversum gedemonstreerd. Volgens de poli tie vroegen de demonstranten aan dacht voor de mensenrechtensitua tie van Tamils in Sri Lanka. Een woordvoerster van de politie noemde de situatie bij het Media park 'gespannen'. De demonstra tie was niet aangekondigd. Tegen vieren was het protest ten einde. biddinghuizen - Een 6i-jarige vrouw uit Duitsland is in de nacht van zondag op maandag om het le ven gekomen door een brand in een caravan op een camping bij Biddinghuizen. Haar 58-jarige man kon op eigen kracht uit de ca ravan komen. Hij is met eerste- en tweedegraads brandwonden opge nomen in-het ziekenhuis in Bever wijk. Zijn toestand is stabiel. De ca ravan brandde helemaal uit. schiphol - Zeventien van de 22 le den van een Surinaamse muziek groep die zaterdag op Schiphol werden aangehouden op verden king van drugssmokkel, zijn zon dag weer in vrijheid gesteld. De vijf anderen zitten nog vast. Bij hen zijn drugs gevonden, vermoe delijk cocaïne. De 22 mensen wer den zaterdag aangehouden tijdens een zogeheten too-procentscontro- le van de douane. den haag - De Tweede Kamer wil dat getuigen, slachtoffers of ver dachten met een verstandelijke handicap niet langer door agenten worden gehoord. Dat moet gebeu ren door deskundigen die beter met mensen met een aandoening kunnen omgaan. Volgens de SP, WD en PvdA is de politie in veel gevallen niet bekwaam genoeg die mensen goed te ondervragen. Veel gehandicapten reageren name lijk complex op vragen, zijn meer dan anderen zenuwachtig wan neer ze worden verhoord of begrij pen vragen niet. Agenten moeten bij de start van het verhoor met een een diagnose kunnen stellen zodat ze weten wat de getuige of verdachte begrijpt. Daarna moeten ze hun communicatie aanpassen aan dat niveau. Volgens de par tijen ontbreekt het agenten aan die deskundigheid. Tot november vorig jaar konden al le politiekorpsen een 'deskundi- genpool' inhuren bij het verhoren van deze mensen. Deze pool be stond uit een vijftal orthopedago gen en psychologen. Zij werden jaarlijks 140 keer ingeschakeld we gens slechte ervaringen met verho ren door 'gewone' rechercheurs. Die begrepen de gehandicapten vaak niet waardoor zaken stuklie pen en verdachten vrijuit gingen. Volgens minister Ernst Hirsch Bal- lin van Justitie waren de verhoren door de deskundigen echter te wis selend van kwaliteit. Zij stelden zich te veel op als hulpverlener en hadden te weinig oog voor juridi sche zaken. Sinds 1 november 2008 worden de verhoren van ge handicapten daarom weer door re chercheurs gedaan. Deskundigen mogen de agent wel adviseren bij de voorbereiding van het verhoor, tijdens het verhoor meeluisteren vanuit een andere kamer en in ho ge uitzondering bij het verhoor zelf aanwezig zijn. ROTTERDAM - Mensen genieten maandag van de passerende zeilschepen die deelnemen aan de Race of the Classics, punt de Rotterdamse haven en gaat via Oostende en Engeland naar de Amsterdamse haven. Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.8 miljoen) Meer informatie: e-mail- info@nrp.nl o.v.v. Nieuws getipt voor u!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6