Binnenland geeft vals gevoel van veiligheid Woede over hoge bonus 'Niet meer zelf lintjes regelen' van de reepe OM huurde omstreden Tonino in Niemand maakt bedden zo comfortabel als Jensen n,| HOE PvdA wil opheldering over regeling miljoen voor Aedes-topman. www.jensenbed Kantoorinrichting van hoek tot hoek LrU GOES - YERSEKE showroom T 0113 - 57 29 07 Marconistraat 13 info@piethoekman nl 4461 HH Goes www.piethoekman.nl den haag - De PvdA vraagt ophel dering aan het kabinet over de ver- trekregeling van 1 miljoen euro voor scheidend topman Willem van Leeuwen van de vereniging voor woningbouwcorporaties Ae- des. Tweede Kamerlid Stef Depla (PvdA) stelt dat de bonus 'niet is uit te leggen aan de huurders'. Van Leeuwen kondigde in oktober vorig jaar zijn vertrek aan. Volgens de media door een kritisch rap port over het functioneren van Ae- des en een verlies van 3 miljoen. Volgens Depla kan het best zo zijn dat op grond van salaris, dienstja ren en pensioenregelingen het be drag van 1 miljoen euro juridisch klopt. „Maar als je rekent, kijk je ook altijd naar de uitkomst. In dit geval moet je toch snappen dat je geloofwaardigheid als sociale huis- vester in het geding komt." Depla wil de vertrekregeling van Van Leeuwen vandaag tijdens het weke lijkse vragenuurtje in de Kamer aan de orde stellen. Coalitiegenoot CDA spreekt ook van 'een fors bedrag' dat 'vandaag de dag niet meer kan'. Maar vol gens CDA-Kamerlid Bas Jan van Bochove kan het kabinet weinig beginnen tegen de bonus, omdat het gaat om oude afspraken die achteraf niet zijn bij te stellen. Van Bochove wijst erop dat minis ter Wouter Bos van Financiën al eens tevergeefs naar de rechter is gestapt om bestaande afspraken bij banken over bonussen onge daan te maken. pzc Dinsdag 14 april 2009 5 Zestig doden per jaar Vorig jaar telde Nederland 448.542 brommers en brom scooters en 349.050 snorfïet- zelfs tot meer slachtoffers kunnen leiden, vreest hij. Een zestienjarige die zijn papiertje haalt, voelt zich na het rijexamen de king of the road, maar heeft amper iets ge leerd. Ook collega-verkeerspsycholoog Karei Brookhuis van de Rijksuni versiteit Groningen ziet dat zo: „Er zit in potentie een gevaarlijke kant aan dat examen. Voor jongeren is het nou eenmaal lastig om verstan dige beslissingen te nemen. Zo kunnen jongeren maar beter geen slipcursus doen, omdat dat een vals gevoel geeft dat je het in de vingers hebt. Dat zou ook zo kun nen werken met het praktijkexa men." Door de hoge kosten is het reëel te veronderstellen dat veel 16- en 17-jarigen geen theorie- en prak tijkexamen meer doen voor de bromfiets, maar wachten tot ze au to mogen rijden. Het gevaar is dat daardoor een generatie verkeers deelnemers wordt gekweekt zon der ervaring, signaleert de Amster damse bromfietsdeskundige Alf- ons Wezenberg, die geregeld publi ceert over de gemotoriseerde tweewielers. „Dat zal mogelijk toch weer leiden tot extra slachtof fers." Wezenberg stipt nog een pro bleem aan: het CBR, dat de brom fietsexamens gaat afnemen. „De wachttijden voor de auto-exa mens zijn al lang, intern rommelt het daar al een tijdje." Een CBR-woordvoerder laat ech ter weten 'druk bezig te zijn met de voorbereidingen'. Hij verwacht geen problemen. Brom- en snorfietsen in het verkeer In de periode 2005 tot en met 2007 zijn jaarlijks gemiddeld 60 brom- en snorfietsers om het leven gekomen. Gemiddeld belandden jaarlijks nog eens 1632 bestuurders in het ziekenhuis na een verkeersongeval. Van alle verkeersslachtoffer is 17 procent een brom- of snorfietser. Risico op dodelijk ongeval Risico op ziekenhuisopname door ongeval 2500 - 40 Fiets Brom- en Motor snorfiets Brom- en Motor snorfiets infographic: RV bron: SWOV Dodelijk verkeersongeval in het Midden-Limburgse Heibloem. Een oudere man werd op zijn brommer aangereden door een personenauto. foto Jeroen Kuit sen. In de periode 2005 tot en met 2007 zijn jaarlijks gemiddeld 60 brom- en snorfietsers om het leven gekomen. Geen voorrang verlenen is met 31 procent de belangrijk ste oorzaak van ongevallen waarbij brom- of snorfietsers gewond raken of om het leven komen. Geen doorgang verle nen aan verkeer dat rechtdoor rijdt op dezelfde weg (18 pro cent) en de macht over het stuur verliezen (15 procent) zijn andere belangrijke oorza ken. v- Bij de ongevallen was er in 78 procent van de gevallen sprake van een botsing met een an der voertuig. Bij 22 procent van de ongelukken betrof het een enkelvoudig ongeval. v- De meeste slachtoffers vallen in de leeftijdscategorie van 15 tot en met 17 jaar: 38 procent. Een andere belangrijke risico groep zijn oudere brom- en snorfietsers. Acht procent van alle slachtoffers zijn zestig jaar of ouder. Bron: SWOV den haag - Een Kamermeerder heid van PvdA, SP, WD en CU vindt het onjuist dat gewonde vete ranen zelf hun onderscheiding moeten aanvragen. Het Draaginsig- ne Gewonden (DIG) moet volgens de Kamer voortaan door Defensie worden geregeld en toegekend. Begin deze maand lieten twee vete ranen door SP-Kamerlid Remi Poppe hun DIG uitreiken, omdat de politicus zich al langere tijd hard maakt voor een betere behan- deling van de veteranen. Daarop heeft Joël Voordewind van de CU mede namens PvdA en SP ophel dering gevraagd bij staatssecretaris Jack de Vries (Defensie). De WD liet zaterdag weten het pleidooi te steunen. Defensie heeft sinds de instelling van het DIG in 1990 er ruim vierduizend toege kend. Volgens een woordvoerder is juist bepaald dat betrokkenen het DIG zelf aanvragen, omdat sommigen het stigmatiserend vin den als het wordt aangeboden. 5CHGENMDDE I K S Everybody u nisa Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl den haag - Het Openbaar Ministe rie heeft onlangs de omstreden oud-officier van justitie Joost Toni no ingehuurd voor hulp bij onder meer fraudezaken en opleiding. Dat heeft een woordvoerder van het OM erkend. Tonino raakte in 2004 ernstig in opspraak, nadat was gebleken dat er op zijn bij het vuil gezette com puter kinderporno stond. Toen dit bekend werd, moest Tonino zijn werk als aanklager opgeven. Uitein delijk verliet hij het OM en werd advocaat. Het OM stelt dat de tijde lijke samenwerking niet tegen de geldende regels was. Tonino had zijn computer zelf als vuilnis aan de straat gezet. Deze kwam via een taxichauffeur in handen van misdaadverslaggever Peter de Vries, die op het verbo den materiaal stuitte. Tonino was destijds werkzaam bij het parket in Amsterdam. Verkrijgbaar bij de volgende bedspeciaalzaken: Jensen Experience Stores: Den Bosch T 073-6134530 Jensen Experience Shop in Shops: Axel Pot Interieur T 0115-562010 Eindhoven Schellen Slaapcomfort T 040-2441344 Tilburg Ditvoorst T 013-5422122 Uden Romantovich T 0413-274588

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5