Binnenland Twijfels over nut rijbewijs bromfietsen 'Papiertje' Graffiti Nederlands echtpaar gedood in Zuid-Afrika Holle Bolle Gijs eet flessen bij AH Nieuw DNA in zaak-Verstappen Vier op tien militairen wil weg uit Uruzgan 4 I Dinsdag 14 april 2009 PZC VAN IWAARDEN waarom zou je verder zoeken BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 is cPm B SCHILDERSBEDRIJF ook voor het verwijderen van Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 DEN HAAG - Holle Bolle Gijs heeft zijn eetgewoontes aangepast. Hij eet naast papier tijdelijk ook fles sen en hij is de komende drie we ken bij Albert Heijn te bewonde ren. Zijn stem klinkt er vanaf van daag uit alle flessenautomaten: 'Le ge flessen, hier' en 'dankjewel'. Het is voor het eerst in Nederland dat statiegeldmachines praten te gen de klanten. De ster van attrac tiepark de Efteling treedt op in de AH-supers om de spaaractie van het pretpark op te vrolijken. MAASTRICHT - Politie en justitie hebben met behulp van nieuwe technieken een nieuw DNA-spoor gevonden op het lichaam van de bijna elf jaar geleden vermoorde Nicky Verstappen uit Heibloem. Dat zei een woordvoerster van het Openbaar Ministerie in Maastricht zondag in reactie op informatie uit BOSCHKOP - Een Nederlands echt paar is gedood op hun boerderij net buiten de Zuid-Afrikaanse hoofdstad Pretoria. De politie sprak van een 'zeer brute aanval'. De daders maakten slechts twee mobiele telefoons buit, meldden Zuid-Afrikaanse media zaterdag. De daders doodden Johannes van de Bosch (63) en Jacobi (60) in Boschkop in de vroege uurtjes van Goede Vrijdag. De politie neemt aan dat de daders Van de Bosch overmeesterden toen hij de stallen inliep. Zij sloegen hem meerma len op het hoofd. Volgens de poli tie waren de klappen zo hard, dat PETER VAN STRAATEN het misdaadprogramma van Peter de Vries. De toen 11-jarige Nicky kwam door een misdrijf om het leven tij dens een jeugdkamp op de Bruns- summerhei. De kans is aanwezig dat het nieuwe spoor door de da der is achtergelaten, maar dat is nog helemaal niet zeker. de linkerzijde van de schedel van de boer was verbrijzeld. De daders namen vervolgens de huissleutels van de boer en open den hiermee de keukendeur. Daar verstopten zij zich onder de trap. Toen de boerin naar beneden kwam, staken zij haar zeven keer in de rug en zij. De boer en boerin overleden ter plekke aan hun ver wondingen. De zoon van het echt paar, Wim, vond zijn ouders die zelfde ochtend. Het motief van de daders is onbe kend. De overvallers lieten een aanzienlijke hoeveelheid geld, wa pens en dure juwelen liggen. door Rudi Buis Het praktijkexamen voor brom- en snor fietsers leidt niet tot een verbetering van de verkeersveilig heid. Het examen is te beperkt van opzet, waardoor bromfietsers in spe niet beter leren rijden, ter wijl ze wel worden opgezadeld met hoge examenkosten. Dat zeg gen verkeersdeskundigen. Het ef fect kan zelfs averechts zijn: jonge ren die het examen halen, kunnen overmoedig worden, wat tot extra verkeersslachtoffers kan leiden. Een meerderheid in de Tweede Ka mer is voor het bromfietsexamen, dat op 1 januari 2010 moet worden ingevoerd. Minister Camiel Eur- lings van Verkeer verwacht dat het aantal verkeersdoden en -gewon den met circa tien procent zal da len. „Het examen is het laatste middel om bij deze doelgroep, de bromfietsers, de verkeersveiligheid te vergroten", aldus een woord voerster van het ministerie. Eurlings heeft in de Tweede Ka mer meerdere keren voorgehou den dat jaarlijks 77 bestuurders van brom- en snorfietsen om het leven komen. Volgens de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) is het wer kelijke aantal echter 61 (in 2007). Eurlings blijkt ook verongelukte bestuurders van scootmobielen en gemotoriseerde gehandicapten voertuigen te hebben meegeteld. Hoe het praktijkexamen er zal uit zien, is nog niet bekend. Het minis terie gaat uit van vier lessen en een examen op de openbare weg. De kosten: minimaal 390 euro. Het CBR verwacht dat jaarlijks 40.000 jongeren examen zullen doen. Bezitters van een auto- of motorrijbewijs hoeven geen exa men af te leggen. Houders van het bromfietscertificaat kunnen dat voor 1 oktober omwisselen voor het nieuwe bromfietsrijbewijs. De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) is terughoudend over de verwachte effecten van het exa men. Eerdere maatregelen, zoals het toelaten van de bromfiets op de rijbaan, het theorie-examen en de kentekenplicht hebben niet geleid tot een daling van het aan tal slachtoffers. Slachtofferrisico van verschillende leeftijdsgroepen Het brommerrijbewijs kan jongeren het valse gevoel geven dat ze alles onder controle hebben. 6000 Brom- en snorfiets Fiets V 12-14 15-17 18-24 25-29 30-39 40-49 50-59 60-74 75+ Leeftijdscategorie infographic: RV bron: SWOV oertuigbeheersing, daar schort het vol gens verkeerspsycho- loog Qees Wilder- vanck bij brommerrij ders niet aan. „Ze rijden soms op het achterwiel door de straat, nou dan heb je het voertuig wel onder controle." Wildervanck is kritisch over het praktijkexamen voor brommers en snorfietsen. Er zit te weinig ge vaarherkenning in het examen. De beoogde aanpak zou in theorie Nü Wt£T IN tJNireLijk Hoe ze heettc. HILVERSUM - Ruim vier op de tien militairen vindt dat Nederland een te hoge prijs betaalt voor de missie in Afghanistan, met negen tien gesneuvelde collega's in dat land. Een evengrote groep meent dat Nederland na 2010 weg moet zijn uit de provincie Uruzgan. Dat blijkt uit een onderzoek van tv-programma Rondom 10 dat za terdag de resultaten besprak in de uitzending. Die dag werd soldaat der eerste klasse Azdin Chadli be graven. Hij is het negentiende slachtoffer en kwam om bij een ra ketinslag op Kamp Holland. Drie op de tien Afghanistan-gan gers denkt dat de Nederlandse in zet niet bijdraagt aan een stabiel ere situatie in het land. Minder dan 30 procent denkt van wel. Bijna drie op de tien militairen van de Isaf-missie heeft het gevoel te weinig steun te krijgen in Neder land voor hun werk. Compleet verzorgd én supervoordelig! U kunt al mee op deze 8-daagse riviercruise met het comfortabele MS Normandie vanuit Amsterdam naar Keulen, Rüdesheim, Worms, Speyer en Straatsburg vanaf slechts 499! Incl. busreis, alle maaltijden en KRAS.NL reisbegeleiding. Alléén vertrek 16 en 22 mei! Dag 1-2: inscheping Amsterdam, vrije dag. Dag 3. Domstad Keulen met de Altstadt. Dag 4: Rüdesheim met de Drosselgasse. Dag 5: via Worms varen we naar Speyer. Dag 6-7: aankomst in het Franse Straatsburg met de Notre Dame. Dag 8: ontscheping, busreis naar Nederland. 22/5 in omgekeerde volgorde incl. 1 hotelnacht. Mei 16 (8 dgn) 499 Mei 22 (9 dgn) 559 Prijzen zijn per persoon, op basis van een 2-persoonsvoordeelhut benedendek. Zie www.kras.nl/32018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4