Een gezellige drukte, 'Wat moet Terug naar huis: hopelijk een 'zachte PZC Lilian Zonnig De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Dinsdag 14 april 2009 PZC MARLEEN BLOMMAERT Het is officieel zomer. De eerste zwaluw meldde zich zondagavond, en de tweede en de derde. Ze voerden hun luchtballet op en verhaalden van een mooie dag die zou volgen en een prachtige lange zomer die ook op weg was hierheen. Ze zagen ons en ze zagen de vreug de op onze gezichten. Hun vermoeidheid over de lange reis vanuit Afrika verdween en ze voerden hun dans op speciaal voor dit publiek van vier volwassenen. We zagen al zo vaak zwaluwen en werden toch weer betoverd. Ze weten dat wij hun jongen in de lucht zullen gooien als het nodig is. Ze zullen nestelen op de plek waar wij wortelen. Bei den koesteren wij de klei. De bij zondere grond, aangevoerd en af gezet eeuw na eeuw, vruchtbaar, donker en glimmend. Kortom het was een mooie paas dag hier. Rustig als een paasdag behoort te zijn. In contrast met de rust van eerste paasdag stond de tweede paasdag. Ondersteboven sta ik in diezelfde klei te rukken en te wrikken aan braamranken; te wroeten in de aarde op zoek naar het begin van de wortels van de wilgenroosjes; de brand netels omzichtig met hun uitlopers volgend. En ik zaag vlier, de struik met zijn prachtige bloesems en bessen: „Heerlijke jam, heerlijke siroop." Met pijn in het hart haal ik ze neer en bedank ze voor de vruchten die ze brachten, maar hoeveel vlier kan een mens hebben in de tuin? De katten en de hond denken dat de baasjes aan het spelen zijn en komen er gezellig bij. Beteuterd en verbaasd zijn ze als ik zachtjes grom. Nee, ik wil geen kopje en ook niet spelen met de bal. 'Gelukkig, morgen werken, want met deze spier pijn is alleen computerwerk nog mogelijk. Ondersteboven sta ik in de klei te rukken en te wrikken Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Naam voorletters m/v- Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA 14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5). Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 H< machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Veel zon, afgeladen terrassen, volle hotels en drukke campings. Pasen in Zeeland was gezellig druk. „Echt een toppertje", zegt campingeigenaar Rob van Oost uit Renesse. door Cornelleke Blok Er heerst zaterdagmiddag een serene rust op cam ping de Oase in Renesse. En dat komt niet omdat het terrein uitgestorven is. Verre van dat: de camping zit bijna hele maal vol. De gasten liggen uitge strekt in de zon. Broekspijpen om hoog, boekje erbij, soms een wijn tje in de hand. Het achtergrond geluid: alléén maar fluitende vo gels. De Belgische Daniël Culot en zijn vrouw Rosy beginnen juist aan hun lunch: kant-en-klare lasagne, opgewarmd in de grill, en een koud glas rosé. Daniël: „Ik kom al jaren in Zeeland om te surfen. Ik was hier alleen en wilde maar een paar dagen blijven, maar nu het zulk mooi weer is, zei mijn vrouw: 'Blijf in Zeeland, ik kom ook!'. Samen gaan we dit weekend fietsen en misschien wandelen in Westenschouwen. Magnifiek!" Rob van Oost, mede-eigenaar van de camping, zit met een grote glimlach achter de receptie. „Dit paasweekend is echt een toppertje hoor", constateert hij tevreden. „De chalets zijn allemaal vol. De kampeerplaatsen zijn voor 85 pro cent gevuld." De zon heeft daar ze ker bij geholpen, weet Van Oost. „Dertig procent van de gasten heb ben we aan het mooie weer te dan ken. Vorig jaar konden we sneeuw ballen gooien met Pasen. Toen was het een stuk rustiger." Vol gens Van Oost is het overgrote deel van zijn gasten Duits, maar op de camping zijn ook heel wat Nederlandse kentekenplaten te zien. De familie Huijskens uit Klooster- zande pakte donderdag de camper voor een korte vakantie in eigen provincie. Ria: „We hebben toen pas besloten om naar Schouwen- Duiveland te gaan. We wilden ei genlijk naar een andere camping, maar daar waren geen camper plaatsen meer. Schouwen-Duive land trekt ons. Je kunt hier heer lijk fietsen en leuke strandwande lingen maken. En met dit weer kan je lekker buiten zitten." Maar, bekent haar man Jacques: „Als het slecht weer was geweest, dan wa ren we ook gekomen, hoor." Even verderop turen John en Bob bie Miller uit Birmingham op een kaart van Zeeland. „Ze waren bij het VW zó blij om een keer Engel se toeristen te zien, dat ze ons een kaart cadeau hebben gedaan", lacht Bobbie. De liefde is weder zijds. John: „We zouden eigenlijk vandaag weggaan, maar we heb ben drie extra nachten geboekt, omdat het zulk mooi weer is. Het is hier zo rustig en de stranden zijn zo schoon!" Bobbie lacht: „Ge lukkig hadden we allebei één kor te broek ingepakt. Just in case." Opstoppingen bij de roton de en een stampvolle par keerplaats bij woonboule vard Mortiere in Middelburg. Zelfs met een strakblauwe lucht verkie zen honderden mensen maandag middag de winkels boven een zon nig terras of mooie fietstocht. Economische crisis? Weinig van te merken op de woonboulevard. Afgelopen week bleek uit een on derzoek van Marktplaats.nl dat de woonboulevard niet zo populair meer is als uitstapje op tweede paasdag. De helft van de mensen heeft geen zin in de drukte. door Lilian Dominicus Hoewel ik eerder voor korte tijd in de States heb ge woond, was ik vergeten hoe makkelijk het leven hier is. In Zeeland was ik in tien jaar tijd ge wend geraakt om altijd een flesje water en wat te eten in mijn tas te steken, voor het geval ik ergens ver zeild raak waar geen-voedsel is of voor als ik tot laat moet werken. Maar hier is eten en drinken in overvloed: op elke hoek van de straat kun je aan een flesje water komen, een goede sandwich, een bak noodles met verse groenten of een gevulde soep. Een koffer vol met vuile kleren? Je loopt met je vuile waszak naar de wasserette, waar ze voor weinig geld je kle ding niet alleen schoon afleveren, maar ook gevouwen en gesorteerd. Het zijn van die kleine dingen die het dagelijks leven aanzienlijk ge makkelijker maken. En ik ben er heel geleidelijk, maar ook heel snel aan gewend geraakt. Geen zorgen over eten, koken of de was, maar alle tijd voor je werk of voor jezelf Als een hostel, B8cB of eetcafé geen gratis draadloze internetver binding aanbiedt, ben ik geneigd er niet naar toe te gaan. Ze moe ten wel heel wat bijzonders te bie den hebben, wil ik zwichten voor een plek zonder deze basisvoorzie ning. Voor de kippensoep van mevrouw Lee Lee van Lee Lee's Baked Goods bakkerij hier om de hoek op 118th Street maak ik zeker een uitzondering, maar ik zou geen an dere goed reden weten te verzin nen. Vandaag wacht me de 'omgekeer de cultuurshock': van de vreemde cultuur terugkeren naar je eigen cultuur. Iedereen die voor langere tijd naar een ander land reist, is voorbereid op de vreemde cultuur. Maar ei genlijk is de terugkeer nog vaker Een stampvolle parkeerplaats op woonboulevard De Mortiere in Middel burg. De winkels deden gisteren goede zaken. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2