'Aardappels schillen? Ik zie er van af f? Actie voor zeldzame flora en fauna Kom en voel de korting op de Ultra Touch. kpn Is toerisme goed voor Zeeland. Praat mee! Bewoners Emergis tevreden over koken en eten op de afdeling. Vooral maatregelen om de leefomstandigheden te verbeteren. Samsung Ultra Touch (S8300) kpn winkel primafoon www.pzc.nl/debat PZC Dinsdag 14 april 2009 I 21 Esther (rechts) helpt voedingsassistente Dorien met het inschenken van de rum-rozijnenvla in de keuken van afde ling 32 van Emergis. foto Willem Mieras door Nadia Berkelder GOES - Dorien roept Esther. „Heb je zin om sla te maken?" Een onze kere blik. „Dan moet jij wel zeg gen wat ik moet doen" Een beetje olie, azijn, peper en zout" Esther schenkt koffie in en gaat op de bank zitten. „Het mag ook straks hoor", zegt Dorien vriende lijk. Na tien minuten is Esther te rug. Dorien mengt de dressing zelf „Dan moet jij maar eens proe ven of er nog iets in moet: zout, of mosterd, of een beetje suiker." Es ther pakt een lepeltje. „Ik vind het lekker hoor"Niet te zuur?" „Nee hoor", glimlacht ze. Als Dorien er niet was, had nie mand op afdeling 32 te eten. Want het mag dan de bedoeling zijn dat de bewoners zelf koken, in de prak tijk komt het werk neer op de voe dingsassistente. Meestal krijgt ze in ieder geval hulp van één van de vrouwelijke bewoners, maar zij is vandaag niet zo lekker, want ze heeft net nieuwe medicijnen. Ze wil liever even zitten, als dat mag. Bij drie afdelingen van psychia trisch centrum Emergis in Goes wordt sinds een jaar op de afde ling gekookt. Vroeger scoorden de maaltijden een mager zesminnetje bij de bewoners, nu geven ze het eten een zeven. Bewoners hebben inspraak in het menu, het eten wordt voor hun neus gemaakt en ze mogen meehelpen. „Ik heb er toch maar van afgezien om aardappels te schillen", meldt een bewoner, die koffie drinkt op de bank in de huiskamer. „Ik heb er geen puf voor." Om half elf schillen Dorien en haar collega dus zelf aardappels en verdelen ze het eten over de drie afdelingen. In totaal koken ze vandaag voor dertig mensen. Het menu bestaat uit rundvlees, sperziebonen, aard appelen en rum-rozijnenvla toe. Op afdeling 32 staat het rundvlees al te pruttelen. Een bewoner in badjas komt koffie halen, terwijl Dorien anderhalve kilo boontjes dopt. Verpleegkundige Andrea doet wat zout op de aardappelen. „Het is geweldig dat de verpleging hier op de afdeling gewoon mee werkt", zegt Dorien. „Dat gebeurt niet overal." Soms vinden verpleeg kundigen dat het hun taak niet is om voor het eten te zorgen, vertelt Andrea, terwijl in andere instellin gen zowel de zorg als het koken op de verpleegkundigen neerkomt, zo dat die soms helemaal afhaken. „Terwijl je medicatie aan het toe dienen bent, staan de aardappelen aan te branden, dat werkt niet", legt ze uit. „Ooohhh, lekker", fluistert een be woonster zachtjes in het oor van Dorien. „Sperzieboontjes..." De be woners houden doorgaans van tra ditioneel: bloemkool of boontjes, met aardappelen en een stukje vlees. „Laatst heb ik op zaterdag klakkers gemaakt", vertelt Andrea. „Wentelteefjes, lekker", zegt Do rien. „Da's Zeeuws hè, iedereen zat me aan te kijken, toen ik dat zei." Vaak wordt er wat makkelijk ge daan over koken op afdelingen van instellingen, vindt Dorien. „Het is echt veel werk: boodschappen doen, controleren of er niks over de datum is en je moet aan stren ge hygiëneregels voldoen. Als je bij voorbeeld een toetje moet neerzet ten volgens de regels, is het bijna niet te eten omdat het zo koud is aan je tanden. Ik vind dat af en toe wel ver gaan." 'Ooohhh', fluistert een bewoonster in het oor van Dorien. 'Sperzieboontjes..' Er stapt nog een bewoner binnen. „Moet ik de tafel dekken?" Hij ver trekt meteen weer. Tegen twaalf uur druppelt iedereen binnen. De bewoner die de tafel zou dekken, doet dat nu ook echt. Om vijf voor twaalf is het eten klaar en stipt om twaalf uur komt Andrea terug om het op te scheppen. Ze deelt met een medicijnen uit. De meeste be woners slaan het vlees vandaag over. „Zullen we even een beetje stilte doen?", vraagt Andrea, als ie dereen een bord vol heeft. „Eet smakelijk." De laatste eter spoedt zich naar binnen. „Mag ik nog aan schuiven?", vraagt hij allerchar- mantst. Dat mag. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provinciale werk groep soortenbeleid zet met succes in op meer bescherming van bij zondere planten- en diersoorten. Vorig jaar zijn voor een bedrag van 300.000 euro projecten uitge voerd. Dat gebeurde door terreinbeheer ders Het Zeeuwse Landschap, Na tuurmonumenten en Staatsbosbe heer en de Stichting Landschaps beheer Zeeland. De agrarische standsorganisatie ZLTO verleende medewerking. Zo zijn met boeren afspraken ge maakt over later maaien in weide- vogelgebieden. De aandacht voor de planten- en diersoorten past in de zogeheten leefgebiedenbenadering van de provincie en het Rijk. Die is erop gericht voor Zeeland kenmerken de en bedreigde soorten voor ver dwijnen te behoeden. Bijvoor beeld muurplanten, waarvoor in Kloosterzande en Heinkenszand maatregelen zijn getroffen. De steenuil en kamsalamander zijn een handje geholpen door het plaatsen van nestkasten (75) en het schoonmaken van poelen (55). Op acht plekken zijn wanden voor oeverzwaluwen aangelegd of opge knapt en in Goes zijn vijf broed- wanden voor de ijsvogel gemaakt. Met name in de Zak van Zuid-Be veland werden op 16 locaties dij ken geplagd, wat de ruige anjer, le- vendbarende hagedis en veldkre kel ten goede komt. Op vijf eilanden in het Veerse Meer zijn informatieborden over de zeldzame noordse woelmuis ge zet. Op de Middelplaten is gewerkt aan het terugdringen van de ver- bossing. In duingebied Klein Valke- nisse werd in acht valleien de ver ruiging aangepakt. Kleine parel moervlinder, levendbarende hage dis en blauwvleugel-sprinkhaan zijn er terug van weggeweest. In de Kop van Schouwen zijn elf nieuwe duinpoelen gegraven voor bedreigde amfibieën en libellen, die ook als drinkplaatsen voor vee en wild dienst doen. In vogelreservaten Yerseke Moer, Sint-Laurens Weihoek en ganzen- gebied de Poel is het leefgebied voor weidevogels verbeterd. Er komt een actie voor akkerflora en -vogels op bouwland. Dit jaar wor den daartoe nieuwe brede akker randen (deels ingezaaid met graan en deels onbegroeid) aangelegd. Er is onderzoek gedaan naar het zeld zame kruipend moerasscherm en naar aanwezigheid van vleermui zen op kerkzolders. 2.8" AMOLED touchscreen 8.0 megapixel camera met autofocus en flits Razendsnel internet via HSDPA Uitbreidbaar geheugen via MicroSDHC l.c.m. een 2-jarig KPN BedrijfsBundel of KPN Flexibel abonnement stuitje aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23