Ie1 and Duurzame droom wordt waarheid in Standbeeld voor Van der Weele, cactus voor Van Kooten A www.slaapkennerrademakers.nl V „De architectuur van de woningen verwijst naar kenmerken van de oorspronkelijke vormen van woningen en schuren uit de geschiedenis van Noord-Beveland." „We willen bekijken welk effect een groene bekleding op platte daken heeft op het rioolstelsel." „Wat voor een dieselauto geldt, gaat net zo goed op Huizen op voormalige Noord-Beveland loopt met 'Passief Huizen' zes jaar voor op toekomst Slaapkenner Rademakers is 2e paasdag geopend tussen 13.00 en 17.30u. kijk voor onze uitgeslapen aanbiedingen en toonzaalmodellen op www.slaapkennerrademakers.nl en kom langs. Voor een hapje en drankje wordt gezorgd en op vertoon wordt uw tunnel- of parkeerkaartje vergoed. k 26 I Zaterdag 11 april 2009 PZC De sportvelden van Wissenkerke wijken, maar de aanblik is en blijft groen. Noord-Beveland steekt zijn nek uit met de bouw van een wijk, die als proeftuin van Zeeland moet dienen. door Raymond de Frel Projectleider Tom Vermin van de gemeente Noord-Beveland kan er wel om lachen. De 'diesel- wijk', 'Dieselkerke'... bijnamen voor de nieuwbouwwijk aan de westkant van Wissenkerke schud je zo uit de mouw. Maakt niet uit, zolang het uiteindelijke doel maar wordt bewerkstelligd. En dat is nu eenmaal het beste uit te leggen met een dieselauto als voorbeeld. „Mensen kopen een dieselauto, omdat ze denken dat ze daar in de gebruiksfase voordeel van hebben. Ze investeren dus meer, om er la ter profijt van te hebben. Waarom doen mensen dat wel bij een auto en niet bij een huis? Wie kijkt er al voor de aankoop of de muren goed zijn geïsoleerd en of er veel tochtgaten zijn? Dat merk je meest al pas als je al in het huis woont. Dat kwartje moet bij de meeste mensen nog vallen, het vergt een omslag van denken. Wat voor een dieselauto geldt, gaat net zo goed op voor een woning", zegt Ver min. Het klinkt wethou der Adri van der Maas als muziek in de oren. De mi lieuvriendelijke wijk met starters- woningen, twee-onder-een-kap- pers, ouderenwoningen en vrij staande huizen moet Wissenkerke de noodzakelijke oppepper geven. Met 59 duurzaam gebouw de woningen hoopt de gemeente Noord-Beve land te laten zien dat 'zij het als kleine gemeente nog helemaal niet zo gek doet'. „We hadden voor een standaardwijk kunnen kiezen, maar we waren bang dat we dan teveel met anderen moes ten concurreren. Met deze duurza me wijk trek je ook mensen die niet per se op Noord-Beveland wil len wonen, maar een plek zoeken om hun ideeën te verwezenlijken. Daarvoor is hier de ruimte, we tas ten de grens af hoever we met duurzaam bouwen kunnen gaan", aldus Van der Maas. Wat de vrijstaande kavels betreft, is het grotendeels vrijheid blijheid. VOOr een WOnïng" Ton Vermin Er gelden maar een paar restric ties. „De muur aan de noordkant van de woningen moet blind zijn en de huizen moeten precies op de erfafscheiding worden ge bouwd. Dat heeft alles te maken met het streven om zongeörien- teerd te bouwen. De noordkant is de koudste kant van de woning. Zonder ramen heb je ook de min ste kans op tochtkieren. De war mere vertrekken, zoals de woonka mer, zijn aan de zuidkant bedacht. Op die manier proberen we zo energiezuinig mogelijk te werk te gaan", legt Vermin uit. Van der Maas en Vermin zijn de eersten om toe te geven dat de inwoners van Noord-Beveland zullen moeten wennen aan de bouwstijl. Logisch, huizen met bijvoorbeeld groene daken zijn ook allesbehalve stan daard. „We willen bekijken welk ef fect een groene be kleding op platte daken heeft op het rioolstelsel. Het houdt in elk geval meer water vast dan een gewoon dak. Daar door verdampt van de tien liter he melwater al zo'n acht liter, voordat het bij het riool aankomt." De nieuwbouwwijk wordt dus an ders dan anders. En da's meer dan bewust. „Op de woningexpo in Goes waren wij de magneet met ons project. Duurzaam wonen wordt steeds interessanter, al was het alleen al omdat steeds meer mensen rillen van hun oplopende energierekeningen", aldus Vermin. door Raymond de Frel Passief Huizen heet het con cept dat 3x3 Architecten in opdracht van Noord-Beve land maakte. Samen met een Italiaanse en Duitse architect wil de in Veere woonachtige Erik Franke laten zien hoe je een duur zame woonomgeving met bruikba re huizen kan creëren. Franke: „De architectuur van de woningen ver wijst naar kenmerken van de oor spronkelijke vormen van wonin gen en schuren uit de geschiedenis van Noord-Beveland: stoer en doel matig, sober en rechtlijnig." Hij wil ook aantonen dat Passief Huizen niet alleen is weggelegd voor yuppen en milieufreaks, maar ook voor starters. Wonen in een groene wijk levert niet alleen op de lange termijn geld op. De ge meente Noord-Beveland heeft voor de wijk een Energieprestatie- coëfficient (EPC) vastgesteld op 0,6. Dat is 0,2 lager dan de landelij ke norm. Een EPC geeft aan hoe energiezuinig een woning is. En wie zijn huis nog duurzamer bouwt, krijgt subsidie. Wordt een coëfficiënt van 0,4 bereikt, dan re sulteert dat in maximaal 11.000 eu ro. De verwachting is overigens dat vanaf 2015 alle nieuwe huizen in Europa aan de standaard 0,6 moeten voldoen. „Wij zijn een van de eerste Nederlandse gemeen ten die dit concept toepassen. Met onze coëfficiënt lopen we zes jaar voor op de toekomst", zegt wet houder Adri van der Maas. Hij schat dat de bouw zes jaar duurt. Tot 18 mei kunnen zienswijzen op de nodige bestemmingsplanwijzi ging worden ingediend. Informatiemarkt Passief Huizen op 9 mei van 9.00 tot 12.00 uur, gemeente huis in Wissenkerke. Op de plaats van de voormalige sportvelden in Wissenkerke staat een nieuwe wijk gepland met duurzame woningen. door Raymond de Frel WISSENKERKE - Een standbeeld voor wethou der Kees van der Weele. Raadslid Ariekees Oudshoorn van Noord-Bevelands Belang 'metselt' het beeld hoogstpersoonlijk als het Van der Weele lukt om alle inwoners die ge bruikmaken van een langdurigheidstoeslag aan het werk te helpen. Oudshoorn maakte zich tijdens de informatieve raadsvergade ring druk over de langdurigheidstoeslag, een extraatje voor mensen die vijf jaar of langer van een minimumuitkering moeten rondkomen. De gemeente is vrij om men sen die een uitkering hebben dat net boven het minimum uitkomt, ook een dergelijke toeslag te geven. Van der Weele ziet dat niet zitten. „Dat scheelt ons jaarlijks 1200 euro. En zo prikkel je deze mensen ook meer om aan het werk te komen." Oudshoorn deelde even later op zijn beurt ook een prikkel uit aan burgmeester Henny van Kooten. Hij gaf hem vanwege zijn eenja rige burgemeesterschap een cactus cadeau. Onduidelijk bleef of Van Kooten dit echt als een stekelige attentie moest opvatten of als een compliment: een cactus heeft immers weinig water nodig om lang in conditie te blijven. De voormalige sportvelden in Wissenkerke wachten op een groene toe komst. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70