'Slooppremie? Ik rij de auto Gesjoemel bemiddelaars □a 425 Eikenprocessierups overleeft koude winter Toilettenclub houdt congres Hoge Nood Omstreden boek over Maxima krijgt herdruk Eis zes jaar tegen jager na doodschieten vrouw Het is traditioneel druk in de autoshowrooms op tweede paasdag. Maar het is vooral kijken geblazen en de slooppremie biedt ook weinig hoop voor de dealers. Verdeling van geld voor tussenpersonen is ondoorzichtig. Mellieha j Hotel Riviera Resort Qawra Hotel Sunflower 6 Zaterdag 11 april 2009 pzc den haag - De koude winter heeft de eikenprocessierups niet ge deerd. De beestjes die huid- en oogirritaties bij mensen kunnen veroorzaken, kropen afgelopen week op verscheidene plaatsen in Nederland uit hun ei, aldus de website www.natuurkalender.nl. „Zij wachten nu op de eikenblaad jes die de komende weken uitko men", aldus bioloog Arnold van Vliet van de Wageningen Universi teit. „Pas eind van de maand krij gen zij de microscopisch kleine brandhaartjes." almere - De Dutch Toilet Organi sation houdt op 18 juni in Schouw burg Almere zijn eerste congres dat de naam Hoge Nood in Neder land heeft meegekregen. Volgens de toilettenclub moeten er meer openbare wc's in Nederland ko men en moeten zij ook beter toe gankelijk zijn voor minder vali den. Burgemeester Annemarie Jor- ritsma van Almere is een van de sprekers. den haag - Er komt een herdruk van het omstreden boek over de Argentijnse jaren van prinses Maxi ma. Dat heeft uitgever Carrera be kendgemaakt. „Ontzettend veel boekhandels heb ben de afgelopen week hun bestel lingen verhoogd na de vele publici teit die het boek heeft gekregen", aldus uitgever Harold de Croon die 'blij verrast' was na alle vernie tigende kritieken in de media over 'Maxima, de Argentijnse jaren'. breda - Bij de rechtbank iri Breda is gisteren zes jaar cel geëist tegen een 72-jarige jager uit die plaats we gens doodslag. Hij schoot in no vember 2007 in Bavel een 39-jarige vrouw dood. De man vuurde vol gens justitie niet doelbewust op de vrouw. Maar door met een jachtgeweer van een zwaar kaliber te schieten op ondoorzichtig struikgewas nam hij wel het risico iemand dood te schieten. De jager zei dat hij op een duif schoot. door Harm Harkema en Jan Trommelen Het is een VW-Golf TDI uit 1994 en ja, er zitten een paar deukjes in. Maar de motor loopt nog als een naaimachientje. Dus waarom zou Rotterdammer Paul ('geen achternaam') die slooppremie van 1000 euro gaan pakken? „Ik rij er in door tot hij helemaal op is." Als hij immers zijn Golfje inlevert en de overheidspremie wil incasse ren, is hij wél verplicht om een nieuwe of een tweedehands van na 2001 aan te schaffen. Dan moet er nog minstens vijf mille bij en dat geld heeft hij niet. Daar is occasionhandelaar Duman uit Den Haag ook bang voor. „Ik verwacht helemaal niets van de sloopregeling! Als je ziet met wel ke oude rommel ze hier soms bin nenkomen, die mensen kopen echt niets terug van 6000 euro." Commercieel directeur Erik van den Heuvel van onderzoeksbureau Autodata vraagt zich op dezelfde gronden af of de beoogde honderd duizend auto's waar de overheids regeling op mikt, wel gehaald wordt. „Het gaat vaak om bezitters van een auto die.minder dan 1000 euro waard is. Dat is niet het pu bliek dat regelmatig auto's koopt." Niemand verwacht dat de premie voor de sloop van vervuilende au to's hier een run dp showrooms veroorzaakt, zoals in Duitsland is gebeurd. Daarvoor is het bedrag te laag. De Duitse staat geeft kopers immers 2500 euro direct in het handje, de fabrikanten en impor teurs doen daar nog een flinke kor ting bovenop en de auto's zijn bij de oosterburen altijd al goedkoper. Ook Bovag rekent niet op wereld wonderen, hooguit 'een steuntje in de rug'. „Er zijn mensen die een auto helemaal afrijden, terwijl ze ondertussen voor een nieuwe spa ren. Die zouden vanwege de sloop premie hun auto eerder kunnen af danken", hoopt de woordvoerder van de brancheorganisatie. Als minister Cramer van Milieu al 100.000 oudjes naar de sloop krijgt, dan gaat het om 25.000 be stel- en 75.000 personenauto's, heeft Clem Dickmann van het ad viesbureau voor dealers Aumacom becijferd. Volgens hem kiezen 60.000 mensen voor een kleinere occasion uit 2001 tot 2003; 15.000 tot 20.000 zullen een goedkope nieuwe aanschaffen. Slooppremie of niet, nu is hét mo ment om toe te slaan, zegt Van den Heuvel van onderzoeksbureau Autodata. „Tweedehands auto's zijri nog nooit zo goedkoop ge weest. De bedrijven hebben hun prijzen de laatste maanden flink verlaagd." Veel autobedrijven heb ben inmiddels ook andere auto's staan dan een paar maanden gele den, aldus Van den Heuvel. „Ze hebben de moeilijk verkoopbare, grotere modellen en diesels wegge daan en hun verlies genomen. Als ze zich dat konden veroorloven." Nu zijn de showrooms gevuld met de goedkope, kleine auto's die de consument momenteel zoekt. De structurele prijsverlaging lijkt te werken. Na een forse dip in fe bruari, trok in maart de occasion verkoop weer aan, zo blijkt uit cij fers van het bureau voor voertuig- documentatie VWE. Clem Dick mann van Aumacom denkt zelfs dat de goedkope, kleine occasions weer iets in prijs zullen stijgen, als de slooppremie een succes wordt. Van den Heuvel van Autodata ge looft daar niks van. „Er is nog ge noeg aanbod van deze auto's." Welke auto komt in aanmerking voor de sloopregeling? Personen- en bestelauto's met een benzinemotor en bouwjaar tot en met 1989: slooppremie 750 euro. Bouwjaar 1990 tot en met 1995: 1000 euro slooppre mie. p- Personen- en bestelauto's met een dieselmotor die lichter zijn dan 1800 kilogram en bouwjaar tot en met 1999: slooppremie 1000 euro. Bestelauto's met dieselmotor zwaarder dan 1800 kilogram en bouwjaar tot en met 1999: slooppremie 1750 euro. Vervolgens moet een nieuwere auto worden teruggekocht. Met benzinemotor vanaf bouwjaar 2001, of een diesel met een ge sloten roetfilter dat al in de fa briek is aangebracht. Verder moet de sloopauto voor 1 maart 2008 op de naam van de eigenaar hebben gestaan. De apk moet nog minstens drie maan den geldig zijn. partijen, omdat die het beter en/of goedkoper kunnen. Maar of dat zo is, blijkt niet controleerbaar. De kwestie speelt onder meer bij de 2,3 miljard euro die beschikbaar is voor de inkoop van zorg via de pgb's. In de sector zijn vierhon derd bemiddelaars actief Volgens Per Saldo, dat opkomt voor patiën ten met een pgb, sjoemelt 10 pro cent van deze bedrijven met decla raties. Dat gebeurt door extreem hoge uurtarieven op te voeren. De politiek wil een doorbraak for ceren door het geld voor de pgb's niet langer aan de bemiddelingsbu reaus over te maken, maar recht streeks aan de aanvrager. De zorg verzekeraars zijn daar voor. Gastoudercentrales werken met 700 miljoen euro van de rijksover heid (via kindertoeslag) en een on bekend bedrag dat ouders uit ei gen zak moeten bijdragen. Om uit wassen te voorkomen zijn de tarie ven in de kinderopvang inmiddels aan een maximim gebonden. Voor de bekostiging van school boeken heeft het kabinet 300 mil joen uitgetrokken. Voor het werk van bemiddelingsbureaus keert het ministerie van Onderwijs per school maximaal 10.000 euro extra uit, wat neerkomt op ruim 6,5 mil joen euro. In deze sector azen tien bemiddelingsbureaus op dat geld. De verdeling van gelden voor tus senpersonen op het gebied van kinderopvang, persoonsgebon den budget (pgb) en arbeidsbe middeling is zeer fraudegevoelig. 2-persoonskamer 18 dagen Q Q o.b.v. logies en ontbijt a»sr- jyy vroegboekvoordeel bij boeking voor 1 S/5/09 vroegboekvoordeel bij boeking voor 30/4/09 2-persoonskamer 8 dagen o.b.v. logies en ontbijt REIZEN Vroegboekvoordeel is in de prijs verwerkt. Vertrek met Air Malta.dagelijks in april/mei/juni naar Mellieha en in april/mei naar Qawra. Prijs is' een vanafprijs pp bij 2 pers, incfe luchthavenbelasting, brandstof- enveifighëidsheffingen en exo. vertrektoeslagen "Vliegiax-korting »s in de prijs verwerkt. Ga naar oad.nl/malta of uw ANVB-reisadviseur. -m door Ap van den Berg den HAAG - Commerciële bemidde lingsbureaus incasseren ongebrei deld kapitalen aan belastinggeld. Voor 3300 tussenpersonen op het gebied van kinderopvang, school boeken, persoonsgebonden budget (pgb) en arbeidsbemiddeling lig gen honderden miljoenen euro's aan provisie voor het oprapen. De verdeling van de gelden is ondoor zichtig en fraudegevoelig. Dat blijkt uit een inventarisatie van deze krant. Het gaat hier om taken die bewust door de rijksover heid zijn overgedragen aan markt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6