effectief aangepakt Kabinet zoekt structurele besparingen OMDAT DE PAASHAAS GEEN NIEUWE MEUBELS BRENGT. Oproep tot deelneming aan Europese aanbesteding Nieuwbouw Open Wijkschool annex 38 woningen en parkeerkelder Spaans Kwartier Vlissingen. inbreker onvriendelijke |F www. kozijnen? J hogazon.nl Grootste pijnpunt Voorjaarnota is tekort op Volksgezondheid. fümarsaki l'escaut morres PZC Zaterdag 11 april 2009 I 5 het Dierenpark in Rhenen konden gisteren naar eieren zoeken in hun nieuwe verblijf foto Erik van 't Woud/ANP Dat werpt vruchten af, conclu deert het Wetenschappelijk Onder- zoeks- en Documentatiecentrum (WODC) van Justitie, dat het on derzoek uitvoerde. Als veelplegers na afloop van de ISD-maatregel worden vrijgelaten, gaan zij minder vaak de fout in dan voorheen. Bovendien zijn de kosten om een De gerjchte aanpak tegen veelple- gers bespaart de samenleving jaarlijks 4 miljoen euro. Er gaat van de aanpak ook een afschrik kend effect uit, aldus justitie. veelpleger langere tijd gevangen te zetten (150.000 euro) vele malen lager dan het geld dat politie en justitie anders kwijt zouden zijn met het opstellen van proces sen-verbaal en vervolging (624.000 euro). Eén opgesloten veelpleger is volgens de onderzoe kers zon afschrikwekkend voor beeld, dat 28 andere daardoor op het rechte pad blijven. De ISD-maatregel geldt alleen voor veelplegers van boven de achttien die in een periode van vijf jaar minstens tien keer zijn aangehouden. De vergrijpen zijn meestal zaken als winkeldiefstal, tasjesroof en auto-inbraak - in de ogen van justitie niet heel ernstig - maar zij zorgen wel voor overlast en ergernis en jagen de maatschap pij op kosten. Eerder deze week concludeerde het Verwey-Jonker Instituut na on derzoek dat de strenge aanpak van veelplegers in de praktijk vaak tot gevangenisstraffen leidt voor men sen met een psychiatrische stoor nis of verstandelijke beperking. De problematiek van deze groep blijkt te complex voor de aanpak en de wachtlijsten voor zorg zijn te lang. door Cert van Harskamp DEN HAAG - De economische crisis maakt de rituele presentatie van de Voorjaarsnota, waarin het kabi net de stand van zaken rond de be groting bekendmaakt, dit keer on gewoon spannend. Door de crisis lopen de inkomsten terug en loopt het begrotingstekort op, het kabinet heeft al zo'n 87 miljard eu ro uitgegeven aan crisisbestrijding. De ministerraad komt dinsdag bij een om over de Voorjaarsnota te spreken, en voor het eerst in de ge schiedenis zal dit overleg niet al leen over de begroting van het lo pende jaar gaan, maar ook alvast vooruitblikken op bezuinigingen in 2011. Volgens het Centraal Plan Bureau (CPB) verslechteren de overheidsfinanciën tot die tijd met 45 miljard euro. Na de presentatie van het crisispak ket, vorige maand, is er niet veel ruimte meer voor positieve verras singen. Nieuw beleid zal niet in de Voorjaarsnota staan. Maar dat maakt de financiële tussenrappor tage niet minder interessant. Minister Wouter Bos van Financi ën moet al 1,5 miljard bezuinigen. Het grootste pijnpunt is het tekort op Volksgezondheid. Minister Ab Klink moet 800 miljoen euro op zijn begroting weten recht te trek ken. Bos nam eerder deze week een voorschot. Specialisten moe ten maar minder verdienen, hun salariskosten zijn 450 miljoen ho ger dan geraamd. Voor het reste rende bedrag van 350 miljoen euro moet Klink zelf nog een konijn uit de hoge hoed toveren. Daarnaast kampt Bos op zijn eigen ministerie met den overschrijding van 350 miljoen euro en geeft colle ga Ernst Hirsch Ballin van Justitie dit jaar 250 miljoen euro te veel uit. De ministers, moeten die gaten nog dit jaar moeten dichten. Dat het kabinet nu al nadenkt over de ombuigingen in 2011 heeft alles te maken met Brusselse begro tingsregels. Mogelijk wordt dit jaar al een EMU-tekort (tekort volgens Euro pese begrotingsregels) van 5 pro cent van het bruto binnenlands product bereikt, aldus Jakob de Haan, hoogleraar politieke econo mie aan de Rijksuniversiteit Gro ningen. Daarmee wordt het tekort een jaar eerder bereikt dan in de raming van het CPB staat voorspeld, en is het boven de EU-norm van maxi maal 3 procent. Sylvester Eijffinger, hoogleraar mo netaire economie aan de Universi teit van Tilburg, waarschuwde eer der voor het EMU-tekort. Dat tekort hoeft op zichzelf geen probleem te zijn, want Brussel heeft al aangegeven dat het over schrijding van de EMU-grens ac cepteert in deze barre tijden. Wel moet er een duidelijk plan liggen over hoe die schuld wordt afge bouwd. „Op de lange termijn ontkomt het kabinet niet aan structurele bezui nigingen", aldus De Haan. „I-lap- 'Hapsnap-bezuinigen werkt niet. Er moet gekeken worden naar de uitkeringen' snap-bezuinigen werkt niet. Er moet gekeken worden naar de hoogte van de uitkeringen, want als de werkloosheid gaat toene men, worden die onbetaalbaar", zegt de hoogleraar politieke econo mie. „En ook naar de kosten voor de AWBZ (momenteel bijna 25 miljard euro per jaar, red.) die maar blijven groeien. En de hypo theekrenteaftrek moet aangepakt worden." De aanbesteding vindt plaats in opdracht van l'escaut woonservice te Vlissingen, door Marsaki Vlissingen.com te Goes en wordt begeleid door Egadvies R2Consulting te Den Bosch. De aankondiging is geplaatst in de officiële databank van de EU, genaamd TED-databank (http:ted.europa.eu/) onder ref.nr. 2009/S 68-098080. Het aanbestedingsdocument, de daarbij behorende bescheiden (bestek e.d.) en informatie kunnen per e-mail (reineijsbroek@egadvies.nl) bij de contactpersoon Egadvies R2Consulting te Den Bosch worden opgevraagd. Postbus 139, 4460 AC GOES, info@marsaki.nl, www.marsaki.nl Morres is open op Eerste en Tweede Paasdag. Kom naar de Leef mooier voor minder-weken. Ontdek tijdens onze speciale actieweken niet alleen Basic M, onze nieuwe collectie meubels voor een basic prijs, maar profiteer ook nog eens van een woonaccessoirecheque van 10% op alle meubelaankopen. Nieuwsgierig? Kom langs, of kijk voor onze actievoorwaarden of voor onze uitgebreide webshop op morres.com [w O IM Hulst (Zeeuws-Vlaanderen) ALLE ZONDAGEN OPEN industrieterrein Toi-Morres. industrieweg 2, 4561 GH Hulst, Zeeuws-Vlaanderen. Tel. 0114-338 388. Alle dagen open van 10 tot 18 uur. Actie loopt toten met 19 april.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5