oud-wethouder Spuesens van Sas Woongoed investeert 100 miljoen in regio www.slaapkennerrademakers.nl Wilt u uw mening kwijt op het Zeeuwse nieuws? Libanees Obad Yazbeck kreeg aanvankelijk vijftien jaar, maar die Familie, vrienden en kennissen van Esther en Obad zijn overtuigd straf werd in hoger beroep verlaagd tot twaalf jaar. van zijn onschuld en vechten nu voor uitlevering aan Nederland. Zwager Stan van Kroonenburg fietst 3000 kilometer als steunbetuiging 'Als wij praten, staan er altijd bewakers bij en er zit dan ook nog een glasplaatje tussen ons in.' Slaapkenner Rademakers is 2e paasdag geopend tussen 13.00 en 17.30u. kijk voor onze uitgeslapen aanbiedingen en toonzaalmodellen op www.slaapkennerrademakers.nl en kom langs. Voor een hapje en drankje wordt gezorgd en op vertoon wordt uw tunnel- of parkeerkaartje vergoed. www.pzc.nl z PZC Zaterdag 11 april 2009 27 Soms kan Esther Spuesens haar hoofd maar moeilijk bij haar werk houden. Dan dwalen haar gedachten af naar die Griekse gevangenis, naar haar man Obad. door Wout Bareman Het is een Griekse trage die, waarvan het eind nog lang niet in zicht is. Esther Spuesens (38) uit Philippine vecht, gesteund door familie, vrienden en kennis sen, al een paar jaar voor de terug keer van haar man, de Libanees Obad Yazbeck (42), naar Neder land. Sinds tweeënhalf jaar zit hij in de gevangenis in Patra op het Griekse schiereiland Peloponessos. Hij werd in augustus 2006 bij het passeren van de Turks-Griekse grens opgepakt op verdenking van drugssmokkel. De douaniers had den, beweerden ze, vijftig kilo hasj in zijn auto aangetroffen. Ondanks felle ontkenningen van Obad, die met stomheid was geslagen, werd hij in juli 2007 veroordeeld tot vijf tien jaar cel. Vorig jaar september werd die straf, in hoger beroep, te ruggebracht tot twaalf jaar. Esther Spuesens, oud-wethouder van Sas van Gent en vandaag de dag werk zaam bij de Zeeuwse welzijnskoe- pel Scoop, wordt sinds die zwarte dag dat Obad werd opgepakt en in de gevangenis verdween, heen en weer geslingerd tussen woede, wanhoop en een enorm gevoel van machteloosheid. Ze is door de kwes tie getekend. Esther heeft werke lijk alles gedaan om de onschuld van Obad te bewijzen. Ze heeft Ne derlandse en Griekse advocaten in gehuurd, professionele Griekse tol ken, getuigen opgetrommeld, ver klaringen van alle mogelijke instan ties overgelegd en de Nederlandse ambassade ingeschakeld. Alles te vergeefs. „Ik ben er nu al talloze ke ren geweest, maar van rechtstreeks contact is nauwelijks sprake. Af hankelijk van welke bewaker toe zicht houdt, mag ons dochtertje Phoebe van drieeënhalf wel eens bij Obad op schoot, maar als wij praten, staan er altijd bewakers bij en zit er ook nog een glasplaatje tussen ons in. Het is echfeen hel. Hij heeft inmiddels recht op ver lof, maar zon verzoek moet dan weer worden beoordeeld door een commissie. Het is allemaal zó bu reaucratisch. En trouwens, de leefomstandigheden in de gevange- nis zijn belabberd. Het feit dat de gevangenen in november meer dan drie weken in hongerstaking gingen uit protest tegen het vaak mensonwaardige bestaan in de ge vangenis, tegen de veel te hoge strafmaat en om wettelijk vastge legde rechten af te dwingen, zegt toch wel genoeg." Ze maakte achttien jaar geleden kennis met Obad tijdens een va kantie op Cyprus, waar hij werkte. In 2001 trouwden ze, voor de wet in Philippine en voor de kerk (Obad is christen) in Beiroet. Obads vader en moeder en diens hele familie woont in het dorpje Freike ten noordoosten van Bei roet. Toen Obad met de auto afreis de om zijn zieke moeder te bezoe ken, raadden Libanese douaniers bij de grens hem aan, z'n auto daar te laten staan en door te rei zen met een taxi. Israëlische bom bardementen zorgden voor een veel te gevaarlijke situatie. Toen hij na ruim een week terugkeerde, pikte hij de auto weer op en reed ermee richting Nederland. Bij de Turks-Griekse grens moest hij lang wachten, vijf uur. Toen werd hij opgepakt. Esther: „Hij was nog wat langer gebleven om vluchtelin gen te helpen; zo is hij. Ik durf m'n handen voor Obad in het vuur te steken. Hij is absoluut on schuldig." Ze richt al haar energie nu op de uitlevering van haar man aan Nederland. Er is inmiddels een verzoek ingediend. Maar de procedure vergt wel twee jaar. foto Wim Kooyman Hij is goed getraind en beschouwt de fiets tocht van Philippine naar Patra op het Griek se schiereiland Peleponessos als een regelrechte uitdaging. Maar uit eindelijk draait het allemaal maar om één ding: aandacht vragen voor de bijna uitzichtloze situatie van zijn onfortuinlijke zwager Obad Yazbec, de onmenselijke kant van de zaak benadrukken én geld bijeen te fietsen voor schoon zus Esther Spuesens, die inmid dels tegen een torenhoge schulden last aankijkt. Ze was tot nu toe ka pitalen kwijt aan dure advocaten, tolken en niet te vergeten aan de reizen naar Griekenland. Stan van Kroonenburg beschouwt zijn fiets- marathon ook als een extra steun betuiging aan Obad. „Een ontzet tend aardige kerel, die ook in de dorpsgemeenschap heel goed lag en nog steeds ligt, blijkt uit de eer ste reacties op de rondgedeelde flyer, waarin we melding maken van de fietstocht. Die zijn vaak enorm meelevend." Van Kroonen burg vertrekt op zondag 10 mei bij het huis van Esther, Obad en Phoe be in Philippine en rijdt in 32 da gen tijd via Duitsland, Oostenrijk en Italië naar Griekenland, waar hij de laatste driehonderd kilome ter naar Patra fietst. Hij komt er, als alles volgens plan verloopt, op 11 juni aan en wordtdan opge wacht door de hele familie, die hem achterna reist. De tocht wordt met meer dan ge wone belangstelling gevolgd door burgemeester Jan Lonink, een huis vriend van het getroffen echtpaar. Hij heeft de eerste rechtszitting destijds bijgewoond en was zelfs getuige. Nu maakt hij zich sterk voor uitlevering van Obad. In de gevangenis van Patra mag Obad zijn dochtertje Phoebe zo nu en dan knuffelen. Of het mag bepaalt de bewaking. foto familie Spuesens door Conny van Cremberghe TERNEUZEN - De komende jaren wil de Zeeuws-Vlaamse woning bouwcorporatie Woongoed zo'n 100 miljoen euro investeren in de regio. Het geld wordt aangewend voor de bouw van een beperkt aan tal nieuwe huurwoningen, de bouw van woonzorgcomplexjes in de dorpen (te beginnen in Philippi ne), brede scholen (Sas van Gent en Oostburg), renovatie van een deel van het eigen woningareaal en maatregelen die de leefbaarheid in bepaalde woonkernen moeten verbeteren. Een groot deel van het te investe ren kapitaal gaat naar Sas van Gent, waar Woongoed 40 miljoen euro wil inzetten voor het ambiti euze project 'Renaissance van Sas van Gent'. Dit project voorziet in de sloop, renovatie en verkoop van huurwoningen. Woongoed be zit er 500 in Sas van Gent. De ope ratie zal overigens jaren vergen. Donderdag werd officieel begon nen met de eerste fase, de renova tie van de monumentale Vredes- straat, die acht miljoen kost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55