Dembele maakt weg vrij naar de titel PZCI37 Een killer in kimono Het lange wachten is begonnen voor AZ na zege op NAC: o-i. 42 en 43 39 Zaterdag 11 april 2009 door Ruud Ramler BREDA - AZ blijft in de eredivisie na de ï-o-zege op NAC aan alle touwtjes trekken. Valt het kam pioenschap vandaag of morgen nog niet in Alkmaarse schoot dan gebeurt het ongetwijfeld over een week. Als de medewerking van Ajax en Twente, die nu wel hun steun met puntenverlies dienen te betuigen, niet langer wordt ge vraagd. Het leek wel alsof de spelers van AZ liever het paasweekeinde bij' hun gezin wilden doorbrengen in plaats van in spanning af te wach ten hoe het uitpakt met de titelont- knoping. Een andere uitleg paste niet bij de zakelijkheid waarmee AZ lange tijd zonder enige drang naar succes wilde overleven bij NAC. Zij het nog wel onder het motto van voorkomen is beter dan genezen. Omdat een nederlaag de huldiging als kampioen immers onnodig ver zou uitstellen. En een puntendeling, ook in titeltermen, het beste alternatief was voor een zege inclusief opgekropte span ning met Pasen. De Brabanders kregen voor rust de beste mogelijkheden om AZ op zijn nummer te zetten. Hoewel ook bepaald niet op zijn paasbest spelend, verscheen NAC tenminste nog twee keer dreigend voor Joey Didulica. Aan zinderende momenten kwam AZ niet toe, op een geblokte po ging van David Mendes da Silva en een te hoog gerichte uithaal van Niklas Moisander na. En dan was er een opstootje, veroorzaakt door Mounir el Hamdaoui en Kees Kwakman, die na hun twist niet vriendschappelijk uit elkaar gin Martijn Reuser mikt een vrije trap van NAC over de muur van AZ, maar mist het doel. gen. El Hamdaoui keerde na rust niet meer terug. De opvolging van de licht aangesla gen spits was óók een signaal naar Marko Vejinovic, die bij Jong AZ op de positie van El Hamdaoui steeds beter uit de verf komt. Maar ook weet dat hij achter de beste speler van AZ vooralsnog een on gelijke strijd uitvecht. Gewaarschuwd door weer een veel aanvallender NAC had de aan staande kampioen aan één opris ping genoeg om een heet avondje toch weer zonder schade te overle ven. Moussa Dembele pikte de bal op aan de zijlijn en demarreerde er mee weg zoals alleen hij dat foto Robert Vos/ANP kan. De inglijdende voet van Pen- ders liet de inzet net genoeg van koers wijzigen om dodelijk te zijn (o-i). Vandaag en morgen zal blij ken of dat nu al genoeg is om het kampioenschap te vieren. Hoek wil klaar zijn als topklasse er komt in het amateurvoetbal Tip? sport@pzc.nl Rutten kijkt zonder wrok om naar periode bij Schalke 04 Anton Geesink werd afgelopen maandag 75 jaar. In Utrecht werd die dag een zand sculptuur onthuld van de judoka, die in 1964 tijdens de Olympische Spelen in Tokio de gouden medaille won. Geesink is onmiskenbaar een van de grootste sporters uit de Nederlandse geschiedenis, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat hij maandag veel felicitaties heeft ontvangen. „Een fantastische judoka, maar als mens nog geen witte band waardig", laat een van zijn vele criticasters weten. De roem van Anton Geesink begon op 23 okto ber 1964. De Utrechter, volgens mijn Brio-plaat- jesboek over de Spelen van '64 toen 30 jaar oud, vader van drie kinderen, in het bezit van de zes de dan, 1.96 meter lang en 126 kilo zwaar, ver sloeg die dag in de Olympische finale de Japan ner Akio Kaminaga. De Nederlandse delegatie werd gek van vreugde, bestormde de mat, maar Geesink joeg hen er vanaf. De metselaarsknecht begreep wat er loos was. Hij had net het-Japanse volk in diepe rouw gedompeld. Judo was een le vensinstelling, een religie in het land van de rij zende zon en die werd daar zomaar te grabbel ge gooid. In het publiek bevond zich destijds ook Juan Antonio Samaranch, de Spanjaard die later de grote baas van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) zou worden. Hij zou het gebaar van Geesink nooit vergeten en manoeuvreerde hem in 1987 via een achterdeur in het IOC. Daarin zit Geesink nog steeds, tot diep verdriet van menig Nederlands sportbestuurder. Geesink heeft met iedereen ruzie. In de deze week ver schenen biografie Een killer in kimono, kunnen we daar alles over lezen. Schrijver Kees Kooman sprak twee keer met de kampioen, maar die zei daarna zijn medewerking op. Wel vroeg hij Koo man nog 'de kwaadwillenden' uit het boek te houden. Dat heeft de auteur wijselijk niet ge daan. Kooman voert tal van mensen op, veelal oude vrienden, die niets meer van Geesink wil len weten. Een mooie uitspraak: „Anton vindt dat iedereen recht heeft op een eigen mening, mits die niet afwijkt van de zijne." Geesink zal het boek niet lezen, liet hij weten. Hij gaat door op de ingeslagen weg. In het AD van dinsdag liet hij daar geen twijfel over bestaan. „Ik behoor tot de favoriete IOC-leden van voorzitter Rogge", weet hij bijvoorbeeld. Tot z'n tachtigste mag Geesink IOC-lid blijven en ook daarna zijn we misschien nog niet van hem af Hij rekent er nu al op dat hij daarna adviseur zal mogen blijven. Koen de Vries -Kom tussen 8 april en 3 mei naar uw Globe Reisburo of kijk op www.globereisburo.nl/disneyweken voor alle actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39