Is toeristenbelasting H 'Het is in Veere buiten proporties' Gezocht: recordduikers Bezorgdheid PZC TOERISME Meer ruimte voor watersport De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Zaterdag 11 april 2009 PZC MAIKEL HARTE Een overbezorgde moeder uit Wenen is voor stalking van haar zoon veroordeeld tot een boete van 360 euro. De vrouw belde haar volwassen zoon wel tot 49 keer per dag. Ik begrijp die vrouw. Het is misschien wat overdreven om 49 keer te bellen per dag, maar de bezorgdheid ansich is her kenbaar. Dat is het overigens pas geworden sinds ik zelf vader ben geworden, want als kind heb ik de bezorgdheid van mijn moeder niet altijd begrepen. Dat doe ik nu pas en ik weet dat ik zelfs de opmerkingen van mijn moeder die ik ooit afdeed als gezever nu zelf zal gaan gebruiken: 'Braaf zien eeh', 'Pas je op!', 'Bel je ei je ben aangekom'n?'. Ik begreep ook nooit waar om mijn moeder altijd wakker was als ik thuis kwam van het stappen, terwijl dat toch op tijd stippen was dat je hoort te sla pen. Er was niets zo bescha mend als op kousenvoeten de trap op te sluipen, wetend dat je te veel gedronken had, en dan uit een slaapkamer te moeten horen: 'was 't gezellig?' Het was dan een kwestie van zo helder mogelijk, zonder dubbele tong, kort en bondig te antwoorden en zo snel mogelijk door te lopen. Maar ik weet nu al dat ook ik wakker zal zijn als mijn dochter later thuis komt van het stappen. Het liefste zou ik meegaan, maar je moet er ook haar vrijheid gunnen. En ik moet er niet aan denken dat er straks zo'n opschoten kerel aan de deur staat voor haar. Een kerel die ik helemaal niet heb uitgezocht. Sinds ik vader ben van een dochter dringt bij mij zelfs regelmatig de gedachte op dat uit huwelijken eigenlijk nog helemaal niet zo'n slecht idee is. Als ik dat echter hardop zeg wordt ik genadeloos gecorrigeerd door mijn vrouw. Terecht natuurlijk, ik zal ze toch echt los moeten laten. Ach, het zal zo'n vaart nog niet lopen, in januari wordt zij pas twee. Ze krijgt dan wel een mobieltje, zodat ik haar in ieder geval kan bellen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 'Uithuwelijken is eigenlijk nog helemaal niet zo'n slecht idee' COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag. 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Wordt de toeristenbelasting gebruikt als melkkoe of is het een noodzakelijk kwaad? Gemeenten roepen dat ze niet zonder kunnen, maar veel ondernemers is het een doorn in het oog. door René Schrier Afschaffen van de toeris tenbelasting is in zijn gemeente 'niet realis tisch', legt wethouder Ad Verseput van Schouwen- Dui- veland uit. Van de bijna 4,3 mil joen euro die de gemeente jaarlijks aan toeristenbelasting vangt, gaat nog geen tiende deel naar de pot 'Schouwen-Duiveland kiest voor toerisme'. Daaruit worden dingen betaald die direct aan het toerisme ten goede komen. De rest gaat naar de algemene middelen van de gemeente. Uit die algemene middelen worden ook zaken als onderhoud van wegen of de aan leg van parkeerterreinen betaald. „Wij betalen er ook investeringen van die we anders niet zouden kunnen doen. In het dagelijks schoonmaken van de stranden gaat tonnen zitten. Wat denk je van de reddingsbrigades en de toe ristische infrastructuur." Afschaffen van de toeristenbelas ting op Schouwen-Duiveland is wat hem betreft: dan ook niet aan de orde. „Die geluiden hoor ik al jarenlang, maar niemand vertelt er bij waar we dan het geld vandaan moeten halen om die investerin gen te doen." De tijd dat een ambtenaar de cam pings langs moest om schattingen te maken van het aantal overnach tingen is op Schouwen-Duiveland voorbij. Tegenwoordig zijn die ge gevens zelfs op internet terug te vinden, meldt Verseput. Voor de rest is het een kwestie van vertrou wen tussen gemeente en de recrea tieondernemers die de toeristen belasting bij hun klanten in reke ning brengen. Ook een nuancering van de belas ting tussen hotels en pensions enerzijds en campings anderzijds is wel eens aan de orde geweest. Maar dat bleek niet zinvol omdat er te weinig hotels op Schouwen- Duiveland staan. JanLeen en Marion Boot hebben de mini-camping d'Oute Poppe in Kerkwerve. Ze mikken op grote ge zinnen. En dan tikt een bedrag van 92 cent per overnachting per persoon behoorlijk aan. „Het is een lekker melkkoetje voor de ge meente en de gemeente investeert vooral in de Westhoek", geeft Boot aan. Hij vertelt dat hij zijn be langen probeert te verdedigen via de Vereniging van Kampeerboeren (Vekabo). et is buiten alle propor ties, de toeristenbelas ting in de gemeente Veere. Ik schat dat ik dit jaar zo'n 130.000 tot 140.000 euro aan toeristenbelasting aan de ge meente afkan dragen." Roep het woord 'toeristenbelas ting' en Toine Vermeulen van cam ping De Pekelinge in Oostkapelle barst los. „Van alle belastingen en heffingen die de gemeente Veere zelf mag in nen, wordt er een hoger bedrag bij de toeristen weggehaald dan bij de eigen bevolking. Die verhouding is helemaal scheef Maar het is wel gemakkelijk. Toeristen kunnen niet in een stemhokje duidelijk maken dat ze het er niet mee eens zijn." Vermeulen beschouwt de toeris tenbelasting als een kostenpost, net zoals stroom, water en andere kosten die hij moet maken om zijn bedrijf te laten functioneren. „Maar ik betaal meer dan tien pro cent aan lokale belastingen en hef fingen, aan gemeente en water schap. En als een nieuw bedrijf wordt binnengehaald dan ligt er een bedrijfsterrein klaar. Moet een boer ook extra betalen als er een ontsluitingsweg wordt aangelegd naar zijn bedrijf? Ik dacht het niet. De recreatiesector moet wel extra betalen, maar andere sectoren niet. Dat is meten met twee ma ten." In principe is Vermeulen niet te gen toeristenbelasting. Maar wat in Veere gebeurt is naar zijn me ning buiten alle proporties. Als voorbeeld noemt hij de stij ging van de toeristenbelasting van 92 cent per persoon per nacht in 2008 naar 1 euro in 2009. Ook dat is volgens hem niet afgesproken met de gemeente. De stijging zou geringer zijn. Vermeulen probeert via de Recron, zijn belangenorgani satie, zijn gelijk te halen. Een klein jaar geleden was er een discussie met de gemeenteraad:„Toen zijn we er ook niet echt uitgekomen. Ze begrijpen het niet bij de ge meente. Dan roepen ze: die stij ging kost een gezin minder dan het goedkoopste ijsje. Maar ze kij ken niet naar het totaalplaatje." Toine Vermeulen van camping De Pekelinge in Oostkapelle heeft zijn buik vol van de belastingen die hij de gemeente moet betalen, foto Ruben Oreel Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA 14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie VROUWENPOLDER - De duikwereld loopt nog niet warm voor de we reldrecordpoging van Stichting De •Noordzee en duikbond NOB. Het streven is 23 mei aan de Veerse Dam met minimaal duizend dui kers onder water te gaan. Tot dusver hebben zich 130 men sen aangemeld. „Plus twintig duik clubs met een nog nader te noe men aantal leden", zegt Joop Coolen optimistisch. Het doel is nobel: aandacht vragen voor de achteruitgang van de tien haaien soorten in de Noordzee. Vooral Spanje vist druk op haaievinnen. De recordpoging gaat hoe dan ook door. Wordt het streefgetal niet ge haald, dan gaat de organisatie voor een Nederlandse record. Rijkswaterstaat heeft voor 23 mei ter hoogte van Vrouwenpolder een vaar- en ankerverbod inge steld. De tijdelijk maatregel is van af woensdag in te zien. De politie zal er streng op toezien dat deelne mers en publiek niet in de berm parkeren. weekvandezee.nl/duikrecord MIDDELBURG - Rijkswaterstaat ver legt de gele tonnen in zee bij het rustgebied Bollen van de Ooster, voor de kop van Goeree. De water sport en de garnalenvisserij voor de Brouwersdam krijgen hierdoor het komende half jaar meer de ruimte. Bollen van de Ooster is het grootste rustgebied voor zee-eenden in de winter. Zij ge bruiken het om voedsel te zoeken en om aan te sterken voor zij naar het noorden vertrekken. Op 1 mei gaan de tonnen weg. Kom naar het PZC-debat over toerisme. Donderdag 14 mei, 14.00 uur, in De Parel in Domburg. Aanmelden: debflt@pzc.nl www.pzc.nl/toerismedebat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2