'Verstandelijk gehandicapten geloven Veertig jaar kerk Programma vijftiende editie Surrenderhrieps is bekend r A www.slaapkennerrademakers.nl 'Het gaat erom dat je de liefde van Christus en de bijbelse boodschap goed overbrengt' Slaapkenner Rademakers is 2e paasdag geopend tussen 13.00 en 17.30u. kijk voor onze uitgeslapen aanbiedingen en toonzaalmodellen op www.slaapkennerrademakers.nl en kom langs. Voor een hapje en drankje wordt gezorgd en op vertoon wordt uw tunnel- of parkeerkaartje vergoed. 26 I Zaterdag 11 april 2009 PZC W In kerk de Morgenster in de Adriaen Lauwereystraat in Mid delburg wordt morgen vanaf 14.30 uur het veertigjarig bestaan van de kerkdiensten voor mensen met een verstandelijke handicap op Walcheren gevierd. Tegelijker tijd wordt afscheid genomen van Jo Bimmel, die veertig jaar betrok ken was bij de organisatie van de diensten en in vele voorging. Het ontstaan van de speciale kerk diensten voor gehandicapten valt samen met de bouw van Vijver vreugd, het tehuis in Middelburg waarin van 1968 tot eind jaren ne gentig mensen met een beperking woonden. De bewoners werden na verhuizing ingeschreven bij de kerken in de buurt. Binnen deze kerken ontstond het idee om iets te gaan doen voor de bewoners. Jo Veertig jaar iang heeft Jo Bimmel zich met hart en ziel ingezet voor de kerkdiens ten voor mensen met een verstandelijke beperking. Nu stopt hij daarmee. door Carla van de Merbel Het is niet dat hij het niet meer wil of kan. „Maar ja, je moet een keer stoppen." Het veer tigjarig jubileum van de Walcher- se kerkdiensten voor verstandelijk gehandicapten was voor Jo Bim mel (bijna 72) een mooie gelegen heid om 'zijn ontslag in te dienen'. Morgen, tijdens de paasdienst voor gehandicapten in de Morgen ster in Middelburg, neemt hij offi cieel afscheid als voorzitter van de commissie bijzonder kerkenwerk PKN Walcheren. Veertig jaar lang heeft Bimmel zich ingezet voor de speciale dien Jo Bimmel sten. Naast de predikanten van ver schillende Walcherse PKN-kerken was Bimmel ook regelmatig voor ganger. Nee, geen dominee, zo mag hij zich nét niet noemen. Bim mel (van huis uit kruidenier en la ter vertegenwoordiger in kruide nierswaren) studeerde in zijn vrije tijd theologie en deed cursussen op kerkelijk gebied. Officieel is hij nu pastor. Hij gaat voor in kerk diensten, begeleidt uitvaarten en bezoekt mensen. „Het enige wat ik niet mag, is het avondmaal lei den en de doop uitvoeren." Bimmel is morgen ook voorganger in de jubileumdienst. „Het wordt zonder kerkenwerk betekent voor Bimmel overigens geen afscheid van de speciale diensten. „Ik blijf gewoon naar de diensten gaan. En één keer per jaar zal ik nog een dienst leiden." Bimmel gaat graag voor in kerk diensten, zowel in 'gewone' als in 'speciale' voor verstandelijk gehan dicapten. „Mijn drijfveer is de bij belse boodschap doorgeven aan al le mensen, dus ook aan verstande lijk gehandicapten." Integratie is belangrijk, zegt Bimmel, niet al leen maatschappelijk, maar ook kerkelijk. Een kerkdienst voor ver standelijk gehandicapten moet daarom niet te veel afwijken van een 'gewone' dienst, vindt hij. „Daarom beginnen we een dienst ook met het aansteken van de kaars, wordt er aan het eind gecol lecteerd, zijn er bijbellezingen (door verstandelijk gehandicap ten) en wordt het Onze Vader hardop meegebeden De liederenkeus is wel gericht op verstandelijk gehandicapten. Bim mel houdt van liederen waarbij be wegingen kunnen worden ge maakt. Hij bedenkt ook altijd ma nieren om het bijbelverhaal dat hij vertelt te visualiseren. Soms wor den er grote tekeningen bij een ver haal gemaakt, soms verzint hij een soort toneelstukje. „Op die manie ren hou je de aandacht vast. Het gaat erom dat je de liefde van Christus en de bijbelse boodschap goed overbrengt. In begrijpelijke taal en vorm, zonder moeilijke woorden. Wel kinderlijk, maar niet kinderachtig, dan haal je ze omlaag. Ik zeg zelf liever altijd 'een voudig'. Verstandelijk gehandicap ten weten veel meer dan we soms denken. Ze geloven ook veel meer en eenvoudiger dan we soms den ken. Ik sta er altijd versteld van. Het is een kinderlijk en eenvoudig geloven. Als ik vertel 'de Here Je zus houdt van alle mensen, dat staat in de bijbel' dan zeggen ze: 'dus hij houdt ook van mij!' Daar kunnen volwassenen nog wat van leren, die denken er eerder iets achter. Het staat ook in de bijbel: 'Word gelijk de kinderen'. Dus ver trouw het gewoon en doe niet zo moeilijk." een gewone paasdienst. Alleen aan het begin is er een uitgebreid wel komstwoord ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum." Pas aan het eind is er aandacht voor het af scheid van Bimmel. Zijn aftreden als voorzitter van de commissie bij foto Ruben Oreel door Annemarie Zevenbergen GRIJPSKERKE - De line-up voor het festival Surrenderhrieps in Grijpskerke is bekend. Het festival wordt voor de vijftiende maal gehouden. Er staan dit jaar vijf bands op het program ma van het popevenement. Het aanbod loopt uiteen van pop van Zeeuwse bodem tot Engelse metal. De tweemansformatie J8tJ Company zal het spits afbijten met allround covers. Daarna betreedt de groep Over the Edge het podium. De band speelt Engelstalige metal. Als derde act staat de Limburgse Nor maal-tributeband Snormaal geprogram meerd. Nummer vier op het affiche van Sur renderhrieps is de Achterhoekse formatie The Heinoos. In deze groep speelt overigens ook de gitarist van Normaal, Jan Kolkman. Als laatste band staat de Zeeuwse groep Sur render op het programma. De groep speelt onder meer nummers van de binnenkort te verschijnen cd 'Zeeuws Miss Je'. Surrenderhrieps wordt over twee weken, op zaterdag 25 april, gehouden. Het festival begint om 16.30 uur in een tent op de Speelweide in Grijpskerke. Kerstdienst voor verstandelijk gehandicapten in 2006 in de Morgenster.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28