Nieuwe raadkaart Een eeuw openbare school Buitengebied Lamskroketjes en lamspaté bij paasdiner Weekboek van' een herder r Op de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh worden drie functies in de samenleving tegelijk in beeld gebracht. Kerk, wijkge- bouw en school. De gebruikelijke vraag: om welk (noordelijk gelegen) dorp gaat het? Informatie over de situatie toen en nu is van harte wel kom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 16 april worden ge stuurd aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 91, 4330 AB Middel burg, fax 0118-434019, e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. 20 Zaterdag 11 april 2009 PZC aan de Biezelingsestraat, in de zo genaamde Meulhoek. Later gebeur de dat in een aan een zekere heer P. Staal toebehorende woning bij de kerk." Omdat deze huisvesting later ook niet toereikend bleek, bouwde men in 1827 aan de noordzijde van het kerkhof een echt schoolge bouw. Dit werd in dat jaar inge wijd door de schoolopziener domi nee Johannes ab Utrecht Dressel- huis, aldus Stevense. De opziener was tussen 1819 en 1853 predikant in Wolphaartsdijk en ook gemeen te-archivaris van Goes. In Wolp- haartsijk kreeg Dresselhuis voor de kerk een gedenkteken. Als schoolopziener zette hij zich in voor verbetering van het (open baar) onderwijs en dat had onder meer in Kapelle dus succes. De school bij het kerkhof bleef niet heel lang in gebruik, stelt Ste vense. „Tengevolge van de bevol kingstoename achtte men het noodzakelijk om weer een nieuwe school te stichten en wel ongeveer op dezelfde plaats van de oude. Na dat de aanbesteding had plaatsge vonden - voor 16.968 gulden - werd deze drieklassige school op 17 november 1877 in gebruik geno men. De school was berekend op 250 leerlingen. Voor de financie ring ging de gemeente een geldle ning aan bij het Amsterdamse Ge- meente-crediet. Deze school staat afgebeeld op de raadkaart." Als saillant detail noemt Stevense dat bovenmeester A. Visser in 1901 met pensioen ging. Hij diende het onderwijs 59 jaar en kreeg een pensioen van 684 gulden per jaar mee. In 1912 werd de school met twee lokalen uitgebreid en in 1921 vond een grote, ingrijpende ver bouwing plaats door aannemer J. J. Dronkers. De gemeente leende er 30.000 gulden voor. In de Twee de Wereldoorlog vorderden de Duitse bezetters de school en werd les gegeven in de hervormde kerk. Het schoolgebouw werd in 1974 de christelijke Juliana van Stol- bergschool. In 1976 kreeg de open bare school een nieuw gebouw in Moolhoek. Tot die tijd gaf men les in de christelijke kleuterschool. De waardebonnen gaan naar: W. Sinke, Yerseke, A. van Oorschot, Sluis en P. de Rooij, Vertheuil. door Rinus Antonisse Het alleenstaande, streng ogende gebouw op de raadkaart van vorige week was kennelijk een heel las tig opgave. Er kwamen maar wei nig goede oplossingen binnen. Het gaat om de Gemeenteschool in Ka pelle, omstreeks 1915, meldt Peter de Rooij, die vanuit het verre Vertheuil in Frankrijk tot de trou we en vaste inzenders gerekend kan worden. Ook Ad van Oor schot uit Sluis en G. P. van de Voorde uit Middelburg weten de raadkaart correct thuis te brengen. •W. Sinke-Smallegange uit Yerseke denkt dat het de christelijke school in Kapelle is. Dat is, zoals hieron der blijkt, niet helemaal onjuist. Het gebouw is destijds wel neerge zet als openbare Gemeenteschool, heeft Kees Stevense uit Middel burg weten te achterhalen. Hij schrijft dat het openbaar onder wijs in de fruitteelt-gemeente een lange geschiedenis achter de rug heeft. „Al vóór 1800 was er op Ka pelle sprake van schoolonderricht, dat gegeven werd in een gebouw door René Hoonhorst Een korte, monsterende blik is genoeg voor Annemie De Graef De keurmees ter van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) is gediplomeerd dierenarts en heeft niet lang nodig om te zien dat de tien rarame- tjes van de Schaapskudde Zeeuws-Vlaande- ren in uitstekende conditie zijn. Ze mag er dan net acht maanden uit zijn ge weest vanwege zwangerschaps- en ouder schapsverlof, haar kennis is de tweede dag al weer geheel opgefrist. Annemie de Graef is die dinsdagmorgen om kwart over zes uit het Vlaamse Maldegem vertrokken om op tijd in Koewacht te zijn. Ze stapte klokslag zeven binnen bij slager Jochem Huiskes, die op zijn vaste slachtdag vier koeien, twee varkens en 26 lammeren wil slachten. De tien rammetjes van de Zeeuws-Vlaamse kudde zijn veel ieler dan de zestien andere lammetjes: stevige schaapjes met een hoop Texels bloed. Over de kwaliteit van het vlees zegt dat weinig, weet De Graef „Er zal wat meer vet aan de bevleesdere dieren zitten." Alle 32 dieren die naar Huiskes zijn gebracht, zijn vrij van mankementen en zien er gezond uit. Dus vult Annemie snel de papieren in, waarna de slager zijn werk kan doen. Huiskes is blij dat De Graef niet veel tijd nodig heeft om een oordeel te vellen. Omdat hij snel aan het werk kan - nog voor De Graef weg is, is de eerste koe haar kop kwijt en heeft ze haar jas uit - én omdat hij meer moet betalen als de Voedsel en Waren Autoriteit langer werk heeft. „Natuurlijk moet een keurmeester goed zijn of haar werk doen. Maar er zitten ook muggenzifters tussen, die een koe aan al le kanten willen bekijken, terwijl ze al lang hebben gezien dat het beest in orde is." De Graef lacht en stelt dat het bij slagers niet anders is:'„Ge hebt slagers en ge hebt sla gers." Jochem Huiskes is er een met liefde voor en verstand van het vak, weet ze. Boven dien is zij niet de enige die controleert. De keurmeester van de VWA keurt het vee voor het geslacht is. Maar voor het vlees van de dieren de slagerij in keurige pakketjes verlaat, controleert een medewerker van de Kwali teitskeuring Dieren Sector (KDS) het slacht- vlees nog een keer. De Graef: „Door een snee tje in het hart van een koe of varken te ma ken, kunnen de KDS-keurmeesters vaak al zien of ze met goed en gezond vlees te ma ken hebben. Het hart van een lammetje is te klein voor een goed oordeel, dus kijkt de con troleur dan vaak eerst naar het orgaanvlees." Zoals gewoonlijk is het vlees van de kudde lammetjes piekfijn in orde. Natasja Vermeu len levert net voor het paasweekeind de eer ste lammeren van de lichting 2009 af. Veel restaurants wachten nog even, maar vijf gerenommeerdere Zeeuws-Vlaamse eetgele- genheden willen met Pasen al lam serveren. De koks durven te experimenteren, heeft Na tasja begrepen. Topkok Edwin Vinke hoopt in zijn Breskense brasserie Spetters lamskro ketjes aan te bieden en Frank d'Hooghe van restaurant 't Hemelrijk in Hulst serveert een fijne lamspaté.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20