Lee Vichet en Heng Scherpere regels in Europa 'Sekstoerisme is niet alleen een kwestie van aanbod, ook de gebruikers houden de industrie in stand' Frans van Dijk, projectleider Terre des Hommes PZC Zaterdag 11 april 2009 I 1 3 De Vietnamese Lee is de jong ste dochter uit een gezin met zes kinderen. Haar vader en oudste broer zijn door ziekte arbeidsongeschikt geraakt. Haar moeder verdient wat bij met kleinschalige verkoop, maar niet genoeg om het gezin van te onderhouden. Lee en haar broers en zusjes kunnen hun school niet afmaken. Te duur. Als Lee elf is, wordt ze door haar moeder verkocht aan een vrouw, die haar mee neemt naar Cambodja. De vrouw heeft Lee werk met een goed inkomen beloofd waar mee ze haar familie kan red den. Lee's moeder krijgt voor af al een deel van het salaris. Later begrijpt de moeder dat haar dochter is verkocht aan een bordeel en krijgt spijt van de verkoop. Ze gaat op zoek naar haar kind, maar het lukt haar niet haar te vinden. Uit eindelijk wordt Lee uit het bor deel gered door een hulporga nisatie, net als ze op het punt staat doorverkocht te worden aan mensenhandelaren die haar mee willen nemen naar Maleisië. Lee wordt door de hulporganisatie teruggebracht naar Vietnam. Ze woont weer thuis. De twee Cambodjaanse jon gens Vichet en Douen zijn in 2006 twaalf jaar als ze - onaf hankelijk van elkaar - mis bruikt worden door de buiten landse vakantieganger James. Hij papt met de kinderen aan op een markt in Phnom Penh, geeft ze eten en kleding en laat ze bij hem op de hotelkamer slapen. De jongens hebben niets in de gaten en laten zich de luxe aanleunen. Vichet wordt na ongeveer een half jaar voor het eerst misbruikt. Bij Douen duurt het ongeveer een jaar. Beide keren op exact dezelfde wijze. James neemt ze mee naar een dorp ver buiten Phnom Penh en dreigt hen daar zonder geld achter te la ten als ze niet ingaan op zijn wensen. Voor iedere keer dat ze seks hebben, krijgen de jon gens 10 dollar. Uiteindelijk wordt James opgepakt. Hij komt voor de Cambodjaanse rechtbank, waar behalve Vi chet en Douen nog drie jon gens tegen hem getuigen. Na diverse rechtszaken wordt Ja mes deze maand in hoger be roep veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Hij zit zijn straf uit in een gevangenis van Phnom Penh. Vichet en Douen wonen weer bij hun familie en verkopen kranten op straat. De inmiddels 13-jarige Heng uit Cambodja is elf als ze door haar moeder wordt verkocht aan een eigenaar van een ijs- winkeltje. De moeder heeft het geld dat wordt betaald voor Heng, hard nodig voor haar twee jongste kinderen. Heng moet in het winkeltje ijs hakken, maar dat blijkt veel te zwaar voor de elfjarige. Heng wordt daarom doorverkocht aan een man die haar op zijn rijstvelden laat werken, 's avonds wordt ze door hem misbruikt. Haar geluk komt op de dag dat haar baas ziek wordt en naar het ziekenhuis moet. Zij gaat met hem mee. In de wachtkamer valt ze di rect op naast de oude man. Een vrouw spreekt haar aan als de zieke man bij de dokter zit. Heng vertelt haar verhaal en nog voordat de man terug komt, wordt Heng door de vrouw meegenomen. Die brengt het meisje naar het Cambodian Women's Crisis Center (CWCC) waar ze aan vankelijk niet langer dan een jaar zou blijven. Maar inmid dels zit ze er veel langer. Haar moeder wil haar niet terug.'En ze is te getraumatiseerd om naar een gewoon meisjeshuis te verhuizen. In het CWCC is ze in ieder geval veilig. Als een bordeel met minderjari gen wordt opgerold, zitten de 'klanten'vaak al weer lang en breed thuis. Om hen toch te kunnen vervolgen heeft Neder land al sinds 2002 een wet waardoor de mensen in eigen land kunnen worden vervolgd wegens ontucht met een min derjarige in het buitenland. Een wet die zich inmiddels een paar maal heeft bewezen. Diezelfde wet moet op Euro pees niveau worden aangeno men, zo is het voorstel van de Europese Commissie. Grote voorvechter van Europe se regelgeving op dit gebied is VVD-Europarlementariër Jules Maaten. „Heel veel lidstaten hebben de aanpak van uitbui ting van kinderen niet hoog op de agenda staan. Dat is enorm frustrerend. Ik vermoed ook dat er nu een heel lange discus sie gaat volgen met de 27 lidsta ten." De illusie dat met een nieuwe wet kinderprostitutie de we reld wordt uitgeholpen, heeft Maaten niet. „Nee, want er zijn niet alleen Europese sekstoeris ten. Er zijn ook heel veel Korea- rien, Chinezen en Japanners. Maar goed, als wij niets doen, gebeurt er nooit wat. Er moet een mentaliteitsverandering ko men. Wereldwijd." Ook Europarlementariër Katha- lijne Buitenweg (GroenLinks) ziet de nieuwe Europese regel geving vooral als een politiek signaal. „Ik kan niet inschatten wat het voor uiteindelijk resul- x taat zal hebben. Het is goed als landen elkaar de maat gaan ne men. Dat er een politiek be wustzijn is: dit kan zo niet lan ger."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13