31 wonen alternatief rrf Kleurenpracht El de klassieker 'Stagiair bood later dubbele' :^is£i wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 11 april 2009 van de dahlia i Mm 1 Boerinnen wisten het vroeger wel. Zij plantten op een hoekje van het erf elk jaar een paar dahliaknollen. Goed voor wekenlang volle vazen, mak kelijk te onderhouden en door- bloeiend tot de eerste nachtvorst. Misschien heeft de dahlia haar boerse imago daar een beetje aan te danken. Maar wie de website van een teler bekijkt, kan niet an ders dan stilvallen. Zoveel verschei denheid in kleur en vorm, daar vindt iedereen wel iets van zijn ga ding bij. De dahlia hoeft ook helemaal niet zo stijfjes tussen haar soortgenoten te worden gezet. Liever niet zelfs, want juist in een gemengde border komen de bloemen mooi tot hun recht en verlengen ze het bloeisei- zoen van de tuin aanmerkelijk. Door de wat plompe verschijning van de plant is het mooi ze te com bineren met bloeivormen die juist losjes en luchtig zijn. Siergrassen bijvoorbeeld, of de mooie aartjes van Persicaria amplexicaule. Ook met eenjarigen als witte dille Ammi majus) of de gele bloem- schermen van venkel zijn mooie combinaties te maken. De knollen van de dahlia kunnen eind april de grond in. Als het ge vaar van nachtvorst is geweken, be ginnen ze uit te lopen. Zet de knol len minstens 45 centimeter uit el kaar. Ze moeten niet al te diep wor den geplant, de wortelhals moet maar nét onder de grond zitten. Dahlia's willen op veel plaatsen groeien, maar de bodem moet wel voedzaam zijn, goed vocht doorla ten en niet te droog zijn. In de schaduw worden de planten slap en geven ze weinig bloemen. Ook moeten ze regelmatig water krij gen om van bloei verzekerd te zijn. Om zoveel bloemen te geven in één zomer moet de knol natuurlijk wel worden gevoed. Het is goed de grond voor het planten al te bemes ten met oude koemest. Na een paar weken bloei kan er nog een beetje gedroogde koemest worden gestrooid als extra energiestoot. De planten kunnen door alle bloe men topzwaar worden en omval len. Daarom moeten ze al snel een steuntje krijgen. Dahlialiefhebbers die hun planten meenemen naar shows, knijpen de kleine uitloper tjes (zijscheuten) uit de oksels weg om de bovenste bloem tot volle wasdom te laten komen. Daarmee kun je voorkomen dat de plant hal verwege de steel een bloem maakt en dat hogere knoppen nooit tot bloei komen. Dode bloemen wegknippen is een must. Anders gaat de dahlia ener gie steken in het maken van zaad in plaats van het aanleggen van scheuten en bloemen. Hoe meer je knipt, hoe uitbundiger de bloei. Zet dahlia's direct in water en pluk ze niet op het heetst van de dag. Wie van vroeger nog herinnerin gen heeft aan oorwurmen die uit dahliaboeketten kropen, kan de diertjes in de tuin al wegvangen. Zet daarvoor een omgekeerd potje met een stukje krant erin op een steunstokje. Dan kruipen ze net zo lief daarin. In een zachte winter overleeft de dahliaknol soms in de tuin. Maar wie zeker wil zijn dat er volgend jaar weer wat te genieten valt, kan beter aan het eind van de zomer, als de bloei minder wordt, de helft van de plant wegsnoeien. De plant rijpt zo een paar weken af Na het eerste nachtvorstje worden de knollen gerooid, eventueel nog een paar dagen gedroogd en dan kan de stengel er bijna helemaal af Bewaren kan ingewikkeld in een kistje met turfmolm, maar gaat ook prima in een zak voor bouw- puin of ander 'geweven kunststof, bijvoorbeeld een tas van Ikea. De opslagplaats moet droog, tocht vrij en koel zijn. In het voorjaar is makkelijk te zien of er nog leven in de knol zit. Krab op het verdikte stukje op de grens van wortel en steel voorzichtig een stukje bast af Als dan een vochtig plekje ont staat, zit er zeker nog leven in, hoe dood zo'n knol ook kan lijken. Fraaie dahliasoorten zijn te zien op www.geerlings-dahlia.nl van kwekerij Geerlings en op www.verberghe.nl van kweker Verberghe. r.jry Reageren? redactie.wonen@wegener.nl De dahlia komt oorspronkelijk uit Mexico, wat meteen verklaart waarom ze zo gevoelig is voor vorst. De bloemen zijn in enorm veel kleuren verkrijgbaar. Ook de bladkleur is te kiezen: groen of roodbruin. De verscheidenheid in vorm is groot, van kleintjes van 2 centimeter tot reuzenbloemen van wel 30 centimeter. De paar duizend verschillende soorten worden ingedeeld in groe pen als enkelbloeiend, bal, pompon en cactus. De laagste zijn 20 centimeter, de hoogste halen wel 2 meter. Dahlia's kunnen in perken en borders worden geplant, maar ook in bakken op het terras. Ze bloeien van juli tot eind okto ber. Nederland is een belangrijk dahlia-land, maar we zijn zelf niet de grootste fans. Van de 70 miljoen knollen die in ons land jaarlijks worden geteeld, gaat 90 procent in de export. De leden van de Nederlandse Dahlia Vereniging doen er alles aan meer mensen aan dit mooie 'gewas' te krijgen. Zij helpen nieuwe lingen m^t stekken en met goede raad. Ook worden shows georganiseerd. www.nederlandsedahliavereniging.nl (nog) niet kunnen winnen van normale wasmachines. Dat komt ook door de energiezuinigheid van de standaardapparaten, die veelal de kwalificatie 'A' meekrijgen. Bosch heeft echter besloten het concept nieuw leven in te blazen. Onlangs introduceerde het bedrijf de combinatie tussen zonneboilers en de hotfill-wasmachines. De zon neboiler verwarmt het water voor, door middel van zonlicht. Dat voorverwarmde water stroomt ver volgens de wasmachine in. Een zonneboiler wordt, net als een zonnepaneel, op het dak geplaatst. Simpel gesteld is het niet veel meer dan een buizenconstructie waar door water stroomt, dat door de zon wordt verwarmd. „Zelfs in de winter is het, met voldoende zon, goed mogelijk een watertempera tuur van 30 graden te halen", zegt Marco Egbers van Bosch Huishou delijk. „Op een normale zonnige dag kan in combinatie met een hot- fill-wasmachine een besparing van 70 procent worden gehaald." Bosch verwacht veel van de samen werking tussen de afdelingen Huis houdelijk en Thermotechniek. „Er zijn niet veel praktische bezwaren. In veel huishoudens staan zowel wasmachine als cv-ketel op zolder. Het plaatsen van een zonneboiler en deze aansluiten op het leiding net valt als ingreep mee. Zit het al lemaal op een andere plek in het huis, dan moet je rekening houden met transportverlies door veel Foto boven: Wie water via de zon wil ver warmen, heeft een solarpanel een zonneboi ler en een pompsysteem nodig. Foto onder: Hotfill- wasmachi- ne van Bosch. foto's CPD extra leidingen", zegt Peter Hom mel van Bosch Thermotechniek. Toch lijken het forse investeringen voor een relatief kleine besparing. Er is een zonneboiler nodig, met een buizensysteem op het dak en een toevoer naar de hotfill-wasma- chine. Dat apparaat zeifis met zo'n 1.500 euro ook flink duurder dan de gemiddelde wasmachine. Toch valt ook op die kosten te besparen, meent Bosch. Egbers: „Die investe ring valt erg mee. De overheid geeft in de meeste gevallen 600 tot 700 euro subsidie voor een zonne boiler." www.bosch.nl www.rijkerleven.nl In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor.het voetlicht. Pirn van Gils in zijn T-Line- fauteuil. foto Jeanne van Gils ONTWERP Fauteuil T-Line (1984) in blauwe stof. ONTWERPER Burkhard Vogtherr, voor Arflex. EIGENAAR Pim en Jeanne van Gils. WANNEER GEKOCHT „Ik heb de stoelen, twee in totaal, in 1995 gekocht op een veiling waar ik destijds werkte", zegt Pim van Gils. „De stoelen stonden in een ontvangstkamer van een bedrijf dat was gefuseerd. Ik weet nog dat ik een veiling meester vroeg hoeveel ik zou moeten bieden om kans te ma ken. Hij zei: 'Kies een oneven bedrag'. Ik heb 75 gulden (34 euro, red.) geboden. De volgen de dag kon ik ze al kwijt aan on ze stagiair voor het dubbele. WAAROM GEKOCHT „Het ont werp sprak me aan. Ze zitten heerlijk, hebben dikke kussens en bieden goede steun. Ze staan in onze woonkamer. Hoe wel door de zon iets verkleurd, zijn ze nog in prima staat." TE KOOP De 34 euro die Van Gils voor twee stoelen betaalde, was 'een koopje'. „Later zag ik ze voor 1.500 gulden (681 eu ro, red.) per stuk op internet." Wie nu op vraag- en aanbod sites als Marktplaats.nl naar zulke stoelen zoekt, komt de T-Line wel tegen, maar niet voor zo'n hoge (vraag)prijs. Een aanbieder uit Amersfoort (zie http://link.marktplaats.nl/ 239462593) verlangt 400 euro voor twee exemplaren, een ver koper uit Utrecht neemt genoe gen met 200 euro voor vier stoelen (zie http://link.markt- plaats.nl/237951222). Wie een nieuwe T-Line wenst - volgens www.arflex.com wordt de stoel nog steeds ge maakt - kan informeren bij bij voorbeeld Van Til Interieur (in Alkmaar, www.vantil.nl). Die woonwinkel voert Arflex en had (want net verkocht) in ie der geval één oranje set (hoge én lage fauteuil) in de aanbie ding voor 1.499 euro. Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 135