wonen,o 3 ar fD Hotfill als groen Vroege bloeiers O T s s Servetring Het lijkt allemaal niet groen genoeg te kunnen. Of het nu gaat om een auto met 'milieuvriendelijke' bijtelling, groene stroom of het ener- gielabel voor een huis. 'Groen' lijkt hét verkoopargu ment van de toekomst, ook in huis. Bosch blaast daarom het oude hotfill-principe nieuw leven in. door Cor-Peter Pasma Het is in de tuin net als in de mode: waar je het ene jaar niet mee gezien wilt worden, is het andere jaar ineens hip. De dahlia is zo'n modeverschijnsel. Vonden veel mensen ze jarenlang stijf en boers, nu worden de knollen weer door trendy tuiniers toegepast. Niet alleen in perkjes om ervan te knippen, maar ook losjes in een gemengde border, door Frederike Krommendijk PZC Zaterdag 11 april 2009 O A Adonis vernalis. foto Romke van de Kaa In het vroege voorjaar bloeien al aardig wat bollen: krokussen en scilla's, sneeuwroem en narcissen. Alleen lukt het maken van plantencombi- naties niet zo goed, zo vroeg in het jaar. Vaste planten zitten nog onder de grond en aan bomen en struiken is nog geen blad te bekennen. Het ge volg is dat mensen de nei ging hebben die bollen dan maar met elkaar te combineren: gele narcis sen naast blauwe druifjes, naast paarse krokussen. Wel leuk hoor, zo'n combinatie die doet denken aan de vlag van een land dat je vagelijk bekend is, maar je zou wensen dat je toch iets creatiever kon zijn. Laten we eens kijken of er echt geen vaste planten zijn die al zo vroeg bloeien. Natuurlijk, we hebben de kerstrozen. Die beginnen in december en bloeien door tot mei. Klein hoef blad is ook een vroege bloeier, maar je zou wel gek zijn die plant in je tuin te zetten. Hij woekert im mers nog erger dan zevenblad. Het leverbloempje, Hepatica nobilis, is wél een leuke tuinplant. Dit is een plantje dat kleine pollen vormt en in maart bloeit met blauwe, witte of roze bloem pjes. Het lijkt op een mini-anemoon. Leverbloem pjes zijn niet makkelijk in cultuur. Ze houden van een plek onder bladverliezende bomen. Maar vaak wil het om onverklaarbare redenen niet aarden en dan heeft het geen zin het te blijven proberen. Leverbloempjes zijn eigenlijk ook te fragiel om er combinaties mee te maken. Een vaste plant waar mee dat wel kan, is Primula vulgaris, onze wilde stengelloze sleutelbloem. Het zwavelgeel van de bloemen kleurt mooi bij bleekblauwe sneeuwroem of donkerder blauwe scilla's. Primula vulgaris is een beschermde plant. ]e moet hem niet in het wild uit graven, maar hij wordt ook gekweekt en is in potjes te koop. De mooiste vaste plant van maart is de Adonis. Ado nissen zijn langzaam groeiende vaste planten waarvan het loof nog fijner ingesneden is dan dat van krulpeterselie en waarvan de groenig gele bloemen sprekend op ranonkels lij ken. Dit is een stevige vaste plant van 30 centimeter hoog waar mee je leuke combinaties zou kunnen maken: adonissen met bleekgele nascissen en knalblauwe druifjes. Deze drie bloeiend onder een Cornus mas, een Gele kornoelje, een struik die ook in maart met groengele bloemen bloeit, lijkt me wel wat. Er is één probleem: de adonis is moeilijk te vin den. De plant groeit langzaam en is niet in een vloek en een zucht te kweken. De best verkrijgbare is Adonis vernalis, die met bronskleurig loof uit de grond komt. Ook de buiten kant van de bloemblaadjes heeft een bronzen weerschijn. De terugkeer Met een paasontbijt luiden men sen de paasdagen in. Op veel ta fels verschijnen plakken eier- brood met stukjes sukade, een paasstol, suikerbrood en, voor het échte paasgevoel, een ge kookt eitje. Ook onmisbaar bij zo'n smaakvol ontbijt zijn vrolij ke paasservetten. Als je die ser vetten presenteert in deze servet ring Hazel van het Duitse merk Koziol, is het feest compleet. De vaatwasserbestendige servet ring kost 4,30 euro en is in ver schillende kleuren te koop bij woon- en keukenspeciaalzaken. Wie vandaag nog zijn slag slaat, mag morgen al complimenten in ontvangst nemen aan de ontbijt tafel. Lukt dat niet meer, niet ge treurd: de servetring met de olij ke (paas)haas erop, kan ook pri ma wachten tot oktober, wan neer het wildseizoen aanbreekt. www.koziol.de Hotfill-wasmachines en -vaatwassers bestaan al enkele jaren en maken gebruik van warm, in plaats van koud water. Het idee erachter is simpel. Het ver warmen van het water voor het draaien van een wasprogramma kost verreweg de meeste energie van de hele wasbeurt. De machine met warm water vullen, lijkt dus logisch als je energie wilt besparen. In het apparaat zelf gaat immers al tussen de 10 en 25 procent energie verloren. Het verwarmen van water met gas, zoals dat in de cv-ketel gebeurt, is vele malen efficiënter. Wanneer dat warme water direct in de ma chine wordt gebracht, levert dat dus een flinke besparing op. Miele was in de jaren negentig de eerste die een hotfill-wasmachine op de markt bracht. Het probleem van die apparaten is echter dat ze in de aanschaf behoorlijk duurder zijn dan normale machines. Boven dien moet een aparte warmwater leiding vanuit de cv worden aange legd om van de besparing te kun nen genieten. Investeringen die op termijn wel worden terugverdiend. Als alternatief kwamen in de jaren die volgden allerlei voorschakel apparaten op de markt. Deze rege len de temperatuur van het water en doseren de juiste toevoer. Kos ten: tussen de 150. en 250 euro (pro fessionele installatie is gewenst). Toch hebben hotfill-machines het foto CPD foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 134