Peuterpaleisjes Dahlia is weer hip binnen buiten 'Zo'n speelhuisje prikkelt fantasie' Nu het leven zich weer naar de tuin verplaatst, eisen ook de jongste gezinsleden er hun plek op. Pa en ma een outdoorkeuken? Dan ook het kroost een eigen hangplek. Van kneuterig poppentuinhuis tot trendy buitenspeelkamer. Verboden voor grote mensen! door Corine van Zuthem PZC zaterdag 11 april 2009 Er is veel vraag naar open speelhuisjes. Ouders kunnen er later een buitenkamer of outdoorkeuken van maken. De ze wordt onder de naam Living Modulair Excellent verkocht door Hillhout voor 1.595 euro. foto's PR Na de geboorte van ko ningin Beatrix werd in de tuin van paleis Soestdijk een kinder speelhuis gebouwd. In het huisje, van pakweg to bij to meter, werd alles volledig op kin derhoogte gemaakt. Kleine raam pjes, een mini-open-haard, een toi letje, een keukentje, een oventje waarin echt gebakken kon worden. Het speelhuisje verkeert nu in ver vallen staat, maar volgens de ge schiedenisboeken hebben Beatrix en haar zussen er uren speelplezier in gehad. Niet alleen prinsesjes, maar alle kinderen vinden het leuk een ei gen speelplek te hebben, óók in de tuin. Een ruimte waar ze niet al leen kunnen spelen, maar zich ook ongestoord met pop en beer kun nen terugtrekken, zich kunnen ver stoppen en waar natuurlijk géén grote mensen mogen komen. Een leuke speelplek in de tuin stimu leert bovendien het buiten spelen, zegt Willy Nijhof, manager van Hil lhout, producent van houten tuin- artikelen. Dat is hard nodig, want uit onder zoek blijkt dat kinderen steeds min der buiten spelen. Terwijl ze in 2002 per dag gemiddeld nog drie uur en een kwartier buiten speel den, is dat nu ruim een half uur minder, zegt de Buitenspeelbond. Veel tijd gaat op aan televisiekijken en computeren: gemiddeld drie uur per dag. Nijhof: „Veel ouders vinden het vervelend als hun zoon of dochter alsmaar binnen zit. Maar als je wilt dat ze meer naar buiten gaan, moet je ze daar na tuurlijk wel een aantrekkelijk alter- natiefbieden." Een speeltoestel bijvoorbeeld. Of een eigen speelhuis. „Het voordeel van een huisje is dat het niet veel ruimte in beslag neemt", zegt Nij hof. „Voor een schommel of een glijbaan heb je een flink aantal vier kante meters nodig; voor een speel huisje niet." Daar komt bij dat het meteen een mooie opbergplek is voor het buitenspeelgoed. Maakten )ip Janneke nog een speelhuis van een paar stoelen en oude dekens, tegenwoordig is er volop keus in luxe speelvilla's. Aan het klassieke houten tuinhuisje in miniformaat is inmiddels een enor me collectie buiten speelkamers toegevoegd. De mees te huisjes worden in blank hout ge leverd. Het hout is weliswaar geïm pregneerd en kan moeiteloos een aantal jaren weer en wind door staan. „Maar het is natuurlijk veel leuker zo'n huisje in allerlei vrolij ke kleuren te schilderen. Van bin nen en van buiten", zegt Nijhof Plus: Bloembakjes voor de deur. Luiken die open en dicht kunnen. Gordijntjes voor de ramen. Binnen tafeltjes en stoeltjes voor pop en beer. Theeserviesje op tafel. Nijhof: „Je kunt een eigen invulling aan zo'n standaard huisje geven en er al je creativiteit op loslaten." „Zo'n huisje prikkelt de fantasie van kinderen natuurlijk enorm", weet ook Arno van Alphen van T 8c W Bouw in Volkel. Het be drijf heeft niet alleen een grote col lectie kinderhuisjes, maar maakt ze desgewenst ook op maat. „Soms past een standaard huisje net niet in een tuin. Dan passen wij het aan." Naast een uitbreiding van het aan tal speelhuisjes ziet Nijhof ook een toenemende vraag naar overdekte speelkamers: een soort tuinhuizen die aan één of meerdere kanten open zijn. „Op die manier kunnen kinderen ook buiten spelen als bet koud weer is of regent. En als de zon schijnt, spelen ze veilig in de schaduw. En het voordeel is", voegt hij er aan toe: 'Als de kinde ren groot zijn maak je er een bui tenkamer of outdoor-keuken voor jezelf van.' www.hillhout.com www.tenwbouw.nl (klik op 'kinderhuisjes') www.wickey.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Huisje van 100.000 pond Je kunt ook overdrijven, als het om speelplekken voor kinderen gaat. Zo kochten voetballer David Beckham en zijn vrouw Victoria een aantal ja ren geleden een immens speelhuis voor hun kinderen voor een bedrag waar je in Nederland (bijna) een een gezinswoning voor hebt. Het buiten verblijf ter waarde van 100.000 pond voldeed echter niet aan de ver eiste vergunningen. De bouwwerk zaamheden moesten tijdelijk stilge legd worden. Uiteindelijk werd over eengekomen dat het paleisje mocht blijven staan, op voorwaarde dat nie mand er permanent in zou wonen. Foto's 2 en 3: Buiten- en binnenkant van speelhuisje Hillhout (vanaf 575 euro). Foto's 1 en 4: Speelhuisjes Prince (1, vanaf 470 euro) Park (4, vanaf 399 euro), bij T W Bouw en Mholf. Park en Wistler

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 133