w 19 reizen Verlangen naarlêrkade De koekjesfabriek van Verkade stond jarenlang symbool voor de vooruitgang in Nederland. De erfenis van het Zaanse bedrijf is nu ondergebracht in een eigen museum. Rien Floris ging op zoek naar de meisjes van Verkade en de Verkadeplaatjes. <^•4*^ reizen@wegener.nl |j|Ï| 024-3650360 PZC Zaterdag 11 april 2009 Foto's van de meisjes hangen aan de Jeugdige bezoekers in het Verkade Museum kijken hun ogen uit. foto's Bart Homburg wanden in het museum. Nog meer Verkademeisjes. Verkade is V beschuit, M koekjes, chocolade (vroeger ook bonbons) en waxinelichtjes. Maar Ver kade is ook plaatjes sparen voor de albums. Hen marketingformule waar supermarkten nu nog hun voetbalplaatjes van afkijken. Verka de is natuurlijk ook de meisjes van Verkade. Met een baas die perso neel aan zijn bedrijf wist te binden met voorzieningen als de eerste crèche, fanfare en verenigingen. Tot voor kort lag de Verkadecollec- tie opgeslagen in een gebouw van De Zaanlandse Zakkenhandel. Ge koesterd door Verkademinnaars en machinehobbyisten. Met het nieu we paviljoen, onderdeel van het Zaans Museum, wordt de schat van Verkade voor iedereen toegan kelijk. Het viel niet mee een plek te vin den voor de uitgebreide bedrijfscol- lectie. Het is een van de grootste, zo niet dé grootste van ons land. Het werd uiteindelijk een geheel ei gen Verkadepaviljoen. Het Zaans Museum en de Zaanse Schans vertellen het verhaal van de opkomst van industrie. „Toen ik hier kwam als directeur, las ik in een rapport dat iemand zich af vroeg wat dat grijze gebouw rechts van het parkeerterrein van de Zaan se Schans nou toch was. Een par keergarage? Terwijl dit het hart is van de Zaanse Schans", vertelt Fo- kelien Renckens-Stenneberg. „Hier laten we de historie zien van de Zaanstreek van de zeventiende eeuw tot nu. Van molens op wind kracht tot fabrieken op stoom. En na die stoom krijg je begin twintig- ste-eeuwse fabrieken als Verkade. Hier vertellen we geschiedenis." De Verkade-expositie start op de etage 'boven de fabriek' met het oude bureau en de stoel van Ericus Gerhardus Verkade, die op 2 mei 1886 de stoom-, brood- en be schuitfabriek De Ruyter opende. Vernoemd naar de oude Zaanse meelmolen De Ruyter. Ontbijt koek, beschuit en langetjes, die toen werden gemaakt, eten we nog steeds. Zonder Ericus hadden we nooit de meisjes van Verkade ge zien. Hier staan hun lockers, al noemde ze die toen gewoon kle dingkasten. Een uitgebreide fotocol lectie van de meisjes hangt aan de wanden langs de trap die naar de Foto's vertellen het verhaal van de opkomst van de Zaanse industrie. fabriekshal voert. Met die fotocol lectie kun je je helemaal verliezen in het Verkadeverhaal. Een museum als fabriek, een fa briek als museum. De machines staan te stampen. Twee vele ton nen wegende kolossen werden door het open dak van het toen in aanbouw zijnde paviljoen op hun plek gehesen. Met hulp van Tom Syriër, 22 jaar lang hoofd techni sche dienst van Verkade, werden de machines weer aan de praat ge kregen. Jammer dat er geen echte koekjes en chocolaatjes uitrollen. Maar de geur van koekjes en choco lade, daar wil Syriër nog wat aan doen. De tegelvloer is een fabrieksvloer uit begin vorige eeuw, net als bij Verkade. En het plafond heeft van die schuine lichtvensters. Mooi licht, maar je kunt niet naar buiten kijken. Werken moet je hier. Wer ken op de chocolaterielijn of de koekjeslijn. Je proeft de sfeer. De Verkadecollectie is een emotio nele collectie. DaaromJcrijgen be zoekers de ruimte hun eigen verha len over Verkade op te tekenen. Er zijn interactieve displays waarbij je de foto's van de meisjes van Verka de kunt raadplegen, maar ook za ken kunt toevoegen, leder mu seumobject is in de database ge tinkt aan foto's uit de collectie van xo.ooo Verkadekiekjes» Bij de waxi nelichtjes komt Verkademeisje Ma rieke om de hoek kijken. In een filmpje van drie minuten vertelt ze alles over de lichtjes en komfoor tjes. Elders in de fabriekshal kun je ook echt aan het werk met spelletjes als koekjes inpakken, de chocolade quiz van boon tot reep, bonbons inpakken, je eigen Verkadewikkel maken of memory spelen met Ver kadeplaatjes. En in het proeflabora- torium kunnen koekjes en chocola de worden geproefd. Via de trap gaan we de fabriekshal uit. Langs honderd jaar highlights van Verka de. De merkbeleving met oude spotjes van Verkade en volop werk van huisvormgever Cees Dekker. Op de etage boven de fabriek vin den we de ruilwinkel die Verkade ooit had voor de populaire Verka deplaatjes. En natuurlijk een zaal vol met de originele aquarellen van de Verkade-albums. Dat is een wis selende tentoonstelling waarbij de vitrines worden gevuld met steeds weer een nieuw Verkade-album. De Zaanse Schans en het Zaans Museum zijn gevestigd aan de Schaasend 7 in Zaandam, telefoon 075-6162862, e-mail info@zaanseschans-museum.nl Zie ook www.zaansmuseum.nl en www.verkadepaviljoen.nl t>o Reageren? v"*"' redactie.reizen@wegener.nl 3/4 DAGEN GENIETEN IN DE ACHTERHOEK Landgoederen arrangement •Welkomst kopje koffie/thee •2 overnachtingen met ontbijtbuffet 99,- per petSOOil •2de avond 3-gangen dinerbuffet Bij besteding van diner op de 3de dag, de 3de nacht gratis! Western hotel Landgoed Ehzerwold Ehzerollee 14 - 7218 BS Almen - 0575-431143 - recepfie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl Een karakteristiek beeld van de Zaanse Schans. Prijs op basis vort een 2-persoonskamer en excl. Boekingskosten en Milieu- Verblijfstoeslog Zaandam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 121