Kinderprostitutie Biedt zich aan voor seks: v. TV- Drie miljoen kinderprostituees wereldwijd. Te verwachten valt dat het aantal door de economische crisis alleen maar zal toenemen. Frans van Dijk woont in Jakarta en blijft met zijn organisatie Terre des Hommes vechten tegen een niet uit te roeien fenomeen. Vaak tegen beter weten in. 1 2 Zaterdag 11 april 2009 PZC door Tanja Kits Een strijd tegen armoede, tegen corruptie, tegen de overheid. Zo om schrijft Frans van Dijk zijn werk in Zuid- oost-Azië. Hij zit in Jakarta voor Terre des Hommes met als belang rijkste, taak de hulp aan kinder prostituees en de opvang van hen. Hoe groot is het probleem eigen lijk? „Enorm groot. Hier in Zuidoost- Azië zitten alleen al 50.000 tot 60.000 kinderen in de prostitutie. En dat worden er alleen maar meer, nu met de mondiale econo mische crisis. Want het is aller eerst een armoedeprobleem. Kin deren kunnen in de seksindustrie veel meer geld verdienen dan met andere baantjes." Is het dan een vrijwillige keus van kinderen? „In sommige gevallen wel. Vooral pubers van een jaar of 13,14 wor den sterk beïnvloed door de mo de. Via internet worden kinderen aangezet tot hetzelfde consumptie gedrag als in het Westen. Ze wil len allemaal een mobieltje, dure merkkleding en de juiste head phone bij hun mp3-speler. Ze den ken dan: 'ach, een paar nachten werken, daarna stop ik'. Maar dat stoppen komt er vaak niet van. Want op een gegeven moment hebben ze een bepaalde levens standaard waar ze niet van af wil len." Maar er zitten toch ook veel kinde ren gedwongen in de prostitutie? „Zeker. Veel kinderen worden bij hun families weggehaald met een smoes. Voor een goede baan in Singapore. Of als hulp in de huis houding. Maar ze komen gewoon in de prostitutie terecht of worden door hun huisbaas misbruikt." Met medeweten van hun ouders? „Soms wel. Van de Filipijnen weet ik dat er een bureau is dat bemid delt in danseressen voor Japan. De meisjes van vaak nog geen twaalf jaar oud komen in Japan echt niet als danseres aan de bak, 90 pro cent belandt in de seksindustrie. Wij wilden die ouders daarover in lichten via voorlichtingsbijeenkom sten. Maar daar waren ze niet blij mee. Ze wilden er eigenlijk niets van weten. 'Als we het -niet weten, kunnen we later altijd tegen onze kinderen zeggen: we wisten het niet', redeneren ze." Ook in uw land, Indonesië, zijn kinderprostituees een steeds beken der verschijnsel. Op Bali lopen er tallozen. Maar ook in de hoofd stad Jakarta tippelen heel veel kin deren. Zit het in de cultuur van Zuidoost-Azië? Wordt het daar niet zo erg gevonden? „Dat is moeilijk hardop te zeggen. Als je er rechtstreeks naar vraagt, vinden ze het ook verwerpelijk. Maar veel kinderen zijn al van jongs af aan 'gewend' aan mis bruik. Incest komt hier heel veel Kinderprostitutie in Zuidoost-Azië Vooral in Thailand en Cambodja is de kinderprostitutie sinds de jaren '90 enorm toegenomen. Daar is de seksindustrie ooit ontstaan door de oorlog in Vietnam, waarbij grote groepen Amerikaanse soldaten naar 'vertier' zochten. THAILAND -LAOS -VIETNAM CAMBODJA* VPhnom Penh /fiu PIJLEN Veel kinderprostitutie Kinderprostitutie in mindere mate fcfr. «NFIN[ Jakarta infbgraphic: RV voor. Daar wordt heel geheimzin nig over gedaan, maar het is ge woon een feit. Als die kinderen dan in de prostitutie terechtko men, hebben ze al ervaring met seks. Vaak zijn de kinderen afkom stig uit gebroken families en verdie nen ze het geld voor de rest van het gezin. Een vader liet mij trots zijn huis zien, dat zijn dochter voor hem had verdiend. En hij wist waarmee." Terre des Homes probeert kinderen uit de prostitutie te halen, maar dat is dan wel lastig, of niet? „Ja, dat is vaak heel lastig. Zeker als ze er al wat langer in zitten en de luxe kennen van veel geld verdie nen. Je kunt niet met morele ver halen aan komen zetten. Want ze vragen meteen: heb je beter werk voor mij, iets dat beter betaalt? En dan sta je met lege handen. Je moet heel pragmatisch zijn in de hulp die je aanbiedt. Zorgen voor een goed opvanghuis waar ze zich veilig voelen en waar ze onderwijs krijgen." Is het geen gevecht tegen de bier kaai? „Soms overvalt dat gevoel me wel. Maar we doen wat we kunnen. Po litieagenten trainen hoe ze onder zoek moeten doen. We werken met undercovers die sekstoeristen volgen. Maar het belangrijkste blijft toch de preventie. Kinderen onderwijs bieden en ouders voor lichten. Overheden werken wel mee, maar ze staan ook vaak mach teloos. Sekstoerisme is niet alleen een kwestie van aanbod. Ook de gebruikers houden de industrie in stand. Ik haal mijn motivatie uit het redden van kinderen." Misbruikt worden als kind is erg traumatisch. Als het in Azië zo wijdverspreid is, moeten er veel ge traumatiseerde mensen zijn? „Het leven is hier voor veel men sen een kwestie van overleven. Met trauma's zijn ze niet zo bezig. Er is eens onderzoek gedaan naar het welbevinden van mensen op de Filipijnen. Ze klaagden allemaal over de bittere armoede, de corrup te regering, de slechte woonom standigheden. Maar op de slot vraag of ze gelukkig waren, ant woordde 80 procent 'ja'."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12