reizen 14 33. Laatste wens Met frisse temizin mat zoonlief hogs alles wat maar heilig is Ooit was een schip vooral een vervoermiddel. Dat kun je van de huidige cruiseschepen niet meer zeggen. Willemijn Bos ging mee op een drijvend feestpaleis. j reizendiwegener.nl PZC (Üjl 024-3650360 Zaterdag 11 april 2009 pelgrims hun rondje. Ik dacht eerst dat dit gewoon uit be langstelling was, maar het blijkt een zeer serieus religieus ri tueel. In de wand van de tempel zitten ronde gebedsmolens, die je met de hand kunt laten draaien. Aldus doende lopen de gelovigen met een zekere verbetenheid hun rondjes. De Indiase moeder van 85 doet dit nu al vier uur lang! En ze is vast van plan door te lopen tot ze er bij neervalt Want, hoe meer rondjes, des te beter je plaats in het hiernamaals. Het is vreselijk, klaagt de zoon. Ze wil maar niet ophouden. En dit is dus al de vijfde dag. De man baalt, dat is duidelijk. Als moeder weer voorbij komt, kijkt hij haar smekend aan. Wan neer komt er een eind aan? Omdat de stupa een mooie filmplek is, gaan we na de lunch nog even aan het werk. Af en toe zie ik dat de man uit India nog steeds moedeloos achter z'n koffie zit. Maar plotseling ben ik hem kwijt. Moeder eindelijk moe, vermoed ik. Maar het zit anders. Wanneer we de heilige plek willen verlaten, zie ik hem lo pen in de stoet van ronddraaiende pelgrims, samen met ma ma. Omdat ik de man nog even een hand wil geven, krijg ik ook zijn nieuwe tactiek te horen. Na lang nadenken heeft hij besloten dan maar met zijn moeder mee te gaan lopen. Zo kan hij het tempo opvoeren waardoor moeder uitgeput raakt en opgeeft. Een fraai plan, van je familie moet je het maar hebben. Ik wens hem succes en kijk moeder en zoon na. Moeder kaarsrecht en door het heilig vuur bevangen. Zoonlief zwetend en puffend door hetzelfde vuur verteerd. Ik doe het niet omdat het goddeloos is, maar als ik móest wedden, wist ik wel op wie ik mijn geld zette. Terwijl ons cruiseschip de haven van Palermo geruis loos binnenschuift, wordt op het bovendek fanatiek getennist. Dat kan ook best, want dit schip is zo stabiel als een berg. Zelfs midden op zee lijkt de wind er geen vat op te hebben. Slechts heel soms verraadt een lichte trilling dat we varen. Wij zijn in de Italiaanse havenplaats Savona aan boord gekomen van de Costa Serena, cruisen over de Mid dellandse Zee en doen diverse haven steden aan. Fijn, zo'n varend hotel: koffers in- en uitpakken hoeft niet. Zodra we aan boord zijn, proberen we te onthouden wat waar is. Waar is bijvoorbeeld de voor- en de achter kant van dit driehonderd meter lan ge schip? Maar goed, als we eenmaal varen, is dat wel duidelijk. De eerste dagen verdwalen we voortdurend. Met welke lift kom je nou bij welk van de vier zwembaden, waarvan twee met uitschuifbaar glazen zon nedak. En hebben we nou in de chocolade- bar, pianobar, sportbar of in de cog- nacbar afgesproken? Maar na een paar dagen weten we aardig de weg, al hebben we de plattegronden van de diverse dekken voor de zekerheid Een varende wolkenkrabber van 23 verdiepingen.. foto's Willemijn Bos Varend Zelfs een glijbaan en bubbelbad ontbreken niet. Aan het begin van de middag komen we aan bij een zogenaamde stupa, een Hindoetempel in het oos ten van Kathmandu, de hoofdstad van het Himala- ya-staatje Nepal. Het ding heeft een ingewikkelde naam die bij mij het ene oor in gaat en pijlsnel het andere weer ver laat. De tempel heeft veel weg van een enorme pizzaoven met bovenop, in het centrum van de bolling, een torentje met een grappig gezicht. Al snel begrijp ik dat dit het aange zicht van Boeddha moet voorstellen, die met grote ogen vriendelijk de wereld in staart. Het is een drukte van belang. We willen lunchen, maar alle eetgelegenheden zitten afgela den vol. Uiteindelijk worden we verspreid over een aantal tafeltjes in een fijn restaurantje. Dat is gezellig. Je zit bij anderen aan ta fel en hoort daardoor nog eens iets nieuws. Ik heb het geluk om plaats te mogen nemen aan het enige tafeltje dat buiten staat. De andere stoel is bezet door een meneer uit de regio. Een Nepalees, denk ik eerst, maar het blijkt een Indiaan te zijn. Ik bedoel, een man uit India. Hij is een jaar of 50, zwaargebouwd en verslaafd aan cappuccino. We wisselen wat beleefdheden uit en praten over koetjes en andere trivia liteiten. Plotseling springt de man op en rent richting een oude vrouw. Deze vrouw reageert als door een adder gebeten. Met luide stem en afwerende gebaren wordt mijn tafelge noot door haar weggebonjourd. De vrouw marcheert verder langs de wand van de tempel. Met een gezicht waarop moe deloosheid en irritatie strijden om een eerste plek, gaat hij weer zitten. 'Mijn moeder', verklaart hij met een diepe zucht. Ik vraag me af wat daar zo erg aan is. Het verhaal zit mijn Indiase vriend blijkbaar hoog want hij begint meteen uit te leggen hoe de vork in de steel zit. Hij is met zijn moeder op vakantie. Verschrikkelijk, voegt hij daar meteen aan toe. De vakantie die hij op dit moment aan het ondergaan is, laat zich het best beschrijven als een pelgrimage. Moeder wilde al zo lang een keer naar de superheilige Hindoetempels in Nepal. Die moest en zou ze nog eens zien. En omdat ze dit jaar 85 is geworden, vond zoonlief dat hij niet te lang meer moest wachten met het vervullen van moeders laat ste wens. Dus was het er dit jaar van gekomen. Met frisse tegenzin langs alles wat maar heilig is. En het is een ramp, zo blijkt. Dit is de vijfde stupa die moe der en zoon deze week hebben bezocht. Vijf stupa's in vijf dagen. De man neemt nu even de tijd om mij uit te leggen waarom dat zo erg is. Rondom de basis van de stupa lopen de 'diehard'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 116