ii spectrum 'Een vuurwapen geeft je een comfortabel gevoel van zowel veiligheid als macht' PZC Zaterdag 11 april 2009 wint weer in België dateert van Kerstmis 2001. In Kalmthout, in de provincie Antwerpen, testte een provincieraadslid 's middags zijn pistool. Een kogel ketste af op de bevroren grond en raak te zijn 6-jarige buurjongetje in het hoofd. Victor van de Werf vocht drie dagen voor zijn leven. Tevergeefs. De rechter oordeelde dat het om een noodlottig ongeluk ging, ook al had het provincieraadslid zich niet aan de re gels gehouden en buiten schoten afgevuurd. Hij kwam er van af met tien maanden voorwaardelijk. De Belgische topadvocaat Jef Vermassen, auteur van het boek Moordenaars en Dieven, was zowel bij de zaak in Kalmthout als bij het drama in Antwerpen betrokken. In 2001 verdedigde hij de dader, in 2006 de slachtoffers. „Na de zaak-Van Themsche is de wetgeving zwaar verbeterd. Dat was ook nodig." Van Themsche zei het zelf op zijn proces: „Als ik vijf dagen had moeten wachten, was het er nooit van gekomen." Vermassen wil een stap verder gaan: „Als het aan mij ligt, wordt elke vorm van privéwapenbe- zit verboden." Hij beseft dat hij daarmee de Belgische wapenlobby tegen zich in het harnas jaagt. Vermassen kent de argumenten van de wapenfreaks. Dat wie echt iemand dood wil heb ben, wel een andere manier vindt om hem of haar om te leggen. Vermassen is het daar niet mee eens. „De meeste mensen die in staat zijn vanaf een afstand te doden, kun nen dat niet als er fysiek contact mee gemoeid is. Een ko gel afvuren duurt niet eens een seconde, om iemand te wurgen moet je die persoon minutenlang vasthouden. Een vuurwapen geeft je een comfortabel gevoel van zo wel veiligheid als macht. Dat is een gevaarlijke combina tie." reageren? spectrum@wegener.nl FN-Herstal, een van de bekendste wapenproducenten ter wereld. „Bij grote incidenten, zoals de moorden in Antwerpen, kunnen we de wapenlobby verslaan", zegt fractieleider Dirk van der Maelen van de Vlaamse socialisten. „Maar de sector vecht terug en geniet nog volop politieke steun, zo blijkt steeds weer." Is er in de wapenwet van 2006 nog sprake van een volle dig verbod op vuurwapens, op sport- en jachtgeweren na, vanaf nu is 'passief wapenbezit' toegestaan. Het hebben van oude wapens, zonder munitie, mag weer. Ook hoeft niet langer iedere vijfjaar een nieuwe vergunning te wor den aangevraagd. Volgens Nico Demeyere, secretaris-gene raal van de Vlaamse Schutters Konfederatie en woordvoer der van de Wapenunie, die de belangen van de wapen handelaren behartigt, gaat het om een reparatiewet. „De Belgische regering is disproportioneel opgetreden. Er werd geen enkele rekening gehouden met de passieve wa penbezitter. Die moest opeens actief lid worden van een schietclub." Als het aan de Wapenunie ligt, komt er nog een versoepe ling van de wapenwet „Ook wij willen niet terug naar de oude situatie, waarin mensen impulsief een wapen kon den aanschaffen. We willen een evenwichtige wapenwet, waarin ook rekening wordt gehouden met mensen die een wapen hebben om een hobby uit te oefenen of die wapens verzamelen. Na de aanpassing in 2008 is er al veel verbeterd. Maar wij willen nog minder strenge criteria voor jacht- en sierwapens, die onder passief wapenbezit vallen. Die criteria betreffen vooral de ouderdom van het wapen", zegt Demeyere. Volgens hem bestaat er al politieke consensus over een dergelijke wetswijziging. Dat de samenleving daarmee niet veiliger wordt, ontkent hij. Er is volgens hem geen en kele relatie tussen het (legale) wapenbezit en criminali teit. Toch nemen steeds meer Europese landen maatrege len om wapenbezit aan banden te leggen. Zoals Finland, waar twee schietpartijen op scholen plaatsvonden, waar bij achttien mensen om het leven kwamen. In Duitsland werd de wapenwet al twee keer aangepast na de schietpar tij op een school in het Oost-Duitse Erfïirt, in 2002. De 19-jarige Robert Steinhauser schoot zestien mensen en zichzelf dood uit woede dat hij van school was getrapt. Het kon het drama in Winnenden, waar de 17-jarige Tim Kretschmer op 11 maart van dit jaar in zijn oude school zestien mensen doodschoot met de 9 mm Beretta van zijn vader, niet voorkomen. Kretschmers vader was lid van een schietclub en had vijftien lichte wapens in huis. Die lagen netjes opgeborgen in twee wapenkasten, op de Beretta na. Ook in België deden zich in het verleden drama's voor met legale wapens. Eén van de meest schrijnende zaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111