spectrum 8 De wonderlijke bevallingen van Miriam Sewpal Vit de echo bleek dat ik al vijfenhalve maand in verwachting was' PZC Zaterdag 11 april 2009 Ze herinnert zich nog goed hoe het 'aan' raakte. Op de camping in Wolphaarts- dijk werd een barbecue ge houden. Michel maakte deel uit van het gezelschap watersport vrienden. „We raakten aan de praat en werden verliefd. Voor mij was het de eerste keer. Hij had wel meer vriendin nen gehad." Haar ouders hadden geen moeite met de relatie. Afstand was het grootste pro bleem, maar omdat Michel en Miriam allebei in Middelburg op school zaten, zagen ze elkaar toch wel. „Hij zat in het eerste jaar van de koksopleiding, ik in 3 mavo." Eerst zochten ze elkaar in de weekein den op. Na een halfjaar mocht hij door deweeks blijven slapen, op de kamer van haar zusje. Ook bracht ze weekein den door bij zijn ouders, thuis of op het Veerse Meer, waar de boot lag. Het was een idyllische verkeringstijd. „We keken niet echt ver vooruit. Dat doe je niet, op die leeftijd." Na anderhalfjaar doofde het vlamme tje geleidelijk. Van heftig liefdesver- driet was geen sprake. Het leven her vatte zijn gewone gang. Tot Miriams moeder haar dochter op een dag apart nam. „Ze zag iets vreemds aan mij. Dacht te zien dat ik zwanger was. Zelf had ik niks in de gaten. Mijn borsten waren wat groter geworden, maar ja, ik was een puber en nog in de groei. Ik was elke maand ongesteld, slikte de pil. Ik wist wat ik gedaan had, ik ben niet achterlijk." Samen gingen ze naar de dokter. „Hij voelde het direct. Ie bent zwanger. Hoe ver het was, kon hij niet precies zeg gen, maar zeker een maand of vier. Ik hoorde het aan en dacht: dit is niet waar. Dit gaat helemaal niet over mij." Thuis kwam langzamerhand het besef Er werd gepraat. „Heel open, nooit in de verwijtende sfeer. Mijn vader zei ge lijk: we zullen je steunen. Wij staan achter je." De dokter had gevraagd wat ze wilde. Miriam wist het niet. Twee dagen later ging ze terug naar de dokter. Samen belden ze de abortuskliniek, in Leiden. Er werd een afspraak gemaakt, zonder dat daar veel emoties aan te pas kwa men. „Voor mijn gevoel was ik niet zwanger. Vandaar." De avond voordat Miriam naar Leiden ging, voelde ze voor het eerst haar ba by bewegen. „Toen dacht ik: er leeft iets in mij! Ik ben nog wel naar Leiden gegaan. Uit de echo bleek dat ik al vijf- enhalve maand in verwachting was. In Puberen met een jaar of elf, dat is tegenwoordig heel normaal. Maar Miriam Sewpal puberde niet en in jongens was ze niet geïnteresseerd. Tot Miriam Michel ontmoette. Dat was in de lange, hete zomer van 1999. Hij was 16 en woonde in Sint Maartensdijk, zij was 14 en woonde in Middelburg. Ruim anderhalfjaar later - de verkering was toen alweer uit - beviel ze van een zoon. door Ondine van der Vleuten foto Mechteld Jansen dat stadium kon je alleen nog geabor teerd worden in Spanje of Engeland. Maar ik had de avond tevoren eigenlijk al besloten. Ik wilde het kind houden." Twee weken nadat Miriam ontdekte dat er een kind op komst was, ging ze naar een verloskundige. Ze was de laat ste, de wachtkamer was leeg. De verlos kundige liet haar het hartje horen: woesj, woesj, woesj, heel snel. „In Lei den durfde ik nog niet te kijken naar de echo. Nu dacht ik: het is dus écht waar. Er leeft iets in mij." Daarna kwam haar leven in een stroomversnelling. „Hoe ga ik het de vader vertellen, de school, mijn klasgenoten? Hoe ga ik het allemaal doen? In één klap was ik volwassen. Het kind was er nog niet eens, maar ik moest opeens nadenken over dingen die bepalend waren voor de rest van mijn leven. Hoe ga ik mijn school afmaken, vroeg ik me af Dat vond ik heel erg belangrijk. Mijn ouders zeiden; jij blijft hier, het kindje blijft hier, tot je het diploma hebt. Maak je geen zorgen." De mentor van school zou het aan de klas vertellen. „Die dag stonden er di rect nadat de school uit was, vier mei den voor de deur. Dat heeft me heel erg goed gedaan." Haar ouders namen contact op met de ouders van Michel. Miriam had beslo ten dat ze het alleen zou doen. Trou wens: Michel toonde geen interesse. In maart 2001 werd zoon Bryan gebo-- ren. Ze had amper vier maanden ge had om aan die gedachte te wennen. „Na de bevalling was ik in één keer meisje-af Vrouw. Moeder. Ik voelde gelijk een sterke band: dit is van mij. Nooit ben ik bang geweest dat ik niet van mijn kind zou kunnen houden of dat ik er niet voor zou kunnen zorgen. Ik geloof dat alles met een reden ge beurt. Het heeft zo moeten zijn." Maar ze moest wel alles zelf doen, alles zelf ontdekken. „Er was geen ant woord op vragen als: hoe kan ik als schoolgaande in het onderhoud van mijn kind voorzien? Waar kan ik on dersteuning krijgen? Ik heb toen zelf het Steady-project ontdekt, in Rotter dam. Dat was een groep voor moeders van 15 tot en met 21 jaar, waar ik veel aan heb gehad. Toen Bryan al bijna een jaar oud was, werd er vanuit het Fiom in Middelburg een groep voor tie nermoeders opgericht. Daar heb ik me toen bij aangesloten. Eens per week kwamen we samen en praatten over van alles en nog wat. Problemen met de kinderen, de voeding, de combina tie school, werk en zorg, de relatie met de vader." Na een jaar ging ze op zichzelf wonen, vlakbij haar ouders. Ze heeft niet het gevoel dat er een stuk jeugd weg is. „Ik was al jong volwas sen. Zorgzaam, verantwoordelijk. Mijn ouders hadden een eigen zaak en daar hielp ik in mee. Tien jaar lang verkocht mijn moeder stoffen op de zomer- markt in Westkapelle. Daar stond ik dan ook. Mijn allerbeste vriendin ging elk weekeinde stappen. Ik eens in de maand, omdat ik dat genoeg vond. School vond ik belangrijker." Achter haar rug om werd ge praat. Een tienermoeder...een kind met een kind...ze haalt het nooit... Of recht in haar gezicht: Jij za 1" altijd dom blijven, jij redt het niet in het leven. „Ik heb dat omgezet in drijf kracht. Bewijzen dat ik het wel kan, hun ongelijk aantonen. In 2002 haalde ik mijn diploma vbo-handel. De jaren erna had ik verschillende banen in de detailhandel. Steeds kwam ik een stuk je verder. Tot ik in 2005 besloot ermee op te houden. Dat jaar zou ik 21 wor den. Ik wist: dan stopt het jeugdloon en word je te duur. Dan ruilen ze je lie ver in voor iemand van zestien." Ze ging weer studeren: een voltijds op leiding bij het ROC, voor directiesecre taresse. „Bryan zat op school, die was net 4. En mama ging ook naar school. Ik leefde van studiefinanciering. Als uit wonende krijg je iets meer, als alleen staande ouder kreeg ik er nog een toe slag bovenop. Het was goed te doen. In 2008 heb ik mijn diploma gehaald." Bryan was anderhalf toen hij zijn vader voor het eerst zag. „Hij heeft zijn vader toen om de week gezien, tot hij drie was." Hoe het kwam, dat het contact daarna weer stokte? „We hadden het allebei druk. Afspraken werden niet nagekomen." Vanuit de keuken komt een stem. Michel steekt zijn hoofd om de deur. „Zeg maar gerust dat ik een rotkarakter had. En een veeleisende vriendin." Michel? Die was toch uit beeld verdwe nen? Miriam lacht. „In 2007 begon Bryan steeds weer over zijn vader. Waarom zie ik hem niet meer?, vroeg hij. Kan ik papa weer zien? Dat kan, zei ik, maar dan moeten papa en ma ma eerst eens goed praten." Na een korte briefwisseling sms'te Mi riam: zullen we eens afspreken? „Het stomme was: toen we elkaar weer za gen, was het of we nooit uit elkaar wa ren geweest. Alsof ik weer 14 was. Hij was enorm veranderd. Geen puber meer, geen opgefokt ventje. Veilig heidsfunctionaris bij het spoor, ook. Dat was toch veelzeggend. Na drie maanden hadden we weer verkering. In mei 2008 ben ik gestopt met de pil." Ze wrijft trots over haar dikke buik. Acht jaar na de geboorte van Bryan, krijgt hij een broertje. „Deze keer is het mt helemaal bewust en gepland, voor zo ver dat kan. En deze keer blijf ik thuis bij de kinderen, in elk geval voorlopig. Het leven loopt zoals het loopt. Maar toch heb ik het gevoel dat dit zo heeft moeten zijn. Dat we allebei, afzonder lijk, bepaalde dingen mee hebben moe ten maken om erachter te komen dat wij bij elkaar moeten zijn. Mijn vader heeft het altijd al gezegd: jullie komen weer bij elkaar. Hij heeft gelijk gekre gen." Op 30 maart 2oog werd Jayden Riley ge boren. Moeder en kind maken het goed. Miriam Sewpal Geboren: 5 december 1984, Middelburg Woonplaats: Oud-Vossemeer Huwelijkse staat: samenwonend, twee kin deren Opleiding: vbo-handel, directiesecretares- se d3 Beroep: fulltime huismoeder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 108