)in 2000 7 spectrum Als.er geen contact is, moetje in feite de mensen terugtrekken en koppen tellen' p^^&S#ë!ls®4s; iia. i, y^bli^s.;«,-. I A .-. K PZC Zaterdag 11 april 2009 Bij de brand in De Punt kwamen op 9 mei 2008 drie brandweermensen om het leven. Hun portofoons werkten binnen niet. voerder wordt neergezet om de onderlin ge verbinding in stand te houden. Deze werkwijze geldt sinds april 2008 ook voor alle Zeeuwse brandweerkorpsen als stan daard bij brand in 'complexe gebouwen' en bij uitval van de verbindingen. Naar aanleiding van de aanhouden de klachten over C2000, hebben de Kamerfracties van WD en PvdA minister Guusje Ter Horst uitleg ge vraagd. De minister geeft in haar ant woord aan dat bij het opstellen van de functie-eisen voor C2000, de binnenhuis dekking buiten dat pakket is gebleven. Vol gens toenmalig lid van de landelijke pro jectgroep Cor Blankendaal kon dat gebeu ren omdat de brandweer nauwelijks een stem had in de projectgroep. Meijering vindt het kwalijk dat bij de in voering van C2000 geen strengere eisen zijn gesteld. „De bevelvoerder buiten waakt over de mensen die binnen zijn; of ze nog voldoende ademlucht hebben, of ze niet ingeklemd zitten, kortom of ze vei lig zijn." Dat een gegarandeerde binnen huisdekking destijds buiten beeld is geble ven, was volgens Meijering vooral uit fi nanciële overwegingen. Zowel toen als nu nog steeds geldt dat de eigenaar van een gebouw zelf verantwoordelijk is voor de installatie van een antennesysteem. Die in vesteringskosten lopen al snel uiteen van 40.000 tot 80.000 euro. Bij bestaande bouw kan die maatregel niet worden afge dwongen. Bij nieuwbouw kan een gemeen te zo'n installatie wel verplicht stellen en wordt die bepaling in de vergunningaan vraag opgenomen. Ondertussen vliegen in Den Haag de mi nisteries van Economische Zaken (EZ) en Binnenlandse Zaken (BZ) elkaar in de ha ren over de analoge frequentie. BZ heeft bij de introductie van C2000 nagelaten bij het onder EZ vallende Agentschap Tele com aan te geven welke frequenties be schikbaar moesten blijven voor hulpdien sten. Ze waren niet meer nodig, werd gere deneerd. Ook omdat een duidelijk ant woord van de NVBR uitbleef aldus toen malig projectleider Blankendaal. EZ is vol gens hem vooralsnog niet van plan nieu we frequenties uit te geven voor de brand weer. Directeur Frans Captijn van de Veiligheids regio Zeeland (VRZ) benadrukt evenwel dat er geen weg terug meer is. Dat zegt ook hoogleraar Hans Smits van de Techni sche Universiteit Eindhoven, die de invoe ring van C2000 van begin af aan kritisch heeft gevolgd. Smits wijst er op dat de oude masten zijn weggehaald en het analo ge systeem hooguit geschikt is voor onder linge communicatie op korte afstand. Nog los van de kosten die zijn gemaakt met de invoering: volgens een rapportage uit 2003 van de Rekenkamer een slordige 830 mil joen euro. Captijn en zijn regionale commandant Van Dijk sluiten zich aan bij de lezing van de lokale brandweercommandanten, NVBR én de minister dat C2000 buiten overwegend naar tevredenheid werkt. Van Dijk: „We hadden een analoog netwerk dat niet meer voldeed. We hebben nu een digitaal systeem dat beter is dan het oude. Het analoge systeem was gedateerd, geba seerd op sterk verouderde techniek. Het haperde steeds vaker, er was alle reden om dat te vervangen. Plus dat men mondiaal ook overging op digitaal. De eis voor invoe ring was (landelijk) 95 procent gegaran deerde dekking, de praktijk laat 97 procent zien." De binnenstad van Vlissingen, het eiland Tholen en het grensgebied rond Nieuw-Namen.horen bij de drie procent van de gebieden waar de verbinding ook buiten kan haperen, aldus directeur van de VRZ-meldkamer Jacques de Boo van Uijen. Waar die storingszone in het hart van Vlissingen precies begint en eindigt, valt volgens com mandant Ruud Maljaars van de stadsge westelijke brandweer moeilijk te bepalen. „Maar je praat wel over een behoorlijk groot gebied. De dekking valt daar uit. Dat heeft te maken met de overlap van twee zenders. Dat is niet alleen ons probleem, maar van alle hulpdiensten. Dus ook de po litie en de ambulance." De veiligheidsregio onderzoekt hoe de drie Zeeuwse gaten in het netwerk kunnen worden gedicht. Daar naast wil de brandweer van Vlissingen en Middelburg gaan experimenteren met een mobiele versterker om het probleem met de binnenhuisdekking op te lossen. „Maar eigenlijk is dat niet de manier", vindt Mal jaars. De brandweer wordt volgens hem in de praktijk regelmatig geconfronteerd met het uitvallen van de verbinding binnens huis, maar dat heeft tot dusver niet tot le vensgevaarlijke situaties geleid. „We hou den er altijd al rekening mee dat het niet lukt en dan zetten we er een bruggen hoofd tussen. Als er geen contact is, moet je in feite de mensen terugtrekken en kop pen tellen. Ben je op dat moment binnen, dan ga je verlopen tot er weer wel contact mogelijk is. Waar de discussie nu vooral om gaat is, een noodsituatie. Je roept om hulp en er is geen verbinding. Wat dan? Mede naar aanleiding van De Punt en het ongeluk met de brandweerduiker in Ter- neuzen wordt daar momenteel landelijk een noodprocedure voor geschreven." De eerste voorbereidingen voor invoering van C2000 begonnen in 1993. Dat het sys teem pas elf jaar later landelijk werd uitge rold, heeft volgens Captijn ook een rol ge speeld. „Het systeem was op dat moment eigenlijk al verouderd." Hij wijst op de aan pak van de Duitse hulpdiensten. „De com municatie daar verloopt via het gsm-net- werk. De overheid heeft bedongen dat vijf procent van de totale capaciteit altijd be schikbaar blijft voor het telefooncontact van hulpdiensten. Bijkomend voordeel van deze constructie is dat ze altijd meelif ten op de nieuwste gsm-technologie." De uitzending van Argos is vandaag vanaf 13.10 uur te horen op Radio 1. foto Kees van der Veen/CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107