spectrum 6 door PZC Zaterdag 11 april 2009 zou mooi zijn als er een piepje werd afge geven als waarschuwing vooraf dat de ver binding dreigt weg te vallen. Dan sta je ver derop niet voor vervelende verrassingen." In Zeeland is dat tot dusver nog altijd met een sisser afgelopen. Levensbedreigende situaties hebben zich hier in dat verband nog niet voorgedaan, aldus Van Dijk en zijn collega's van de vier grote Zeeuwse ste den. De meeste locaties waarvan wordt vermoed dat die problemen zou kunnen opleveren met de netwerkverbinding, zijn volgens hen in kaart gebracht. Dat geldt onder meer voor de Sardijntoren en zorg centrum Ter Reede in Vlissingen, de televi sietoren in Goes en verreweg de meeste parkeergarages. Ook in de kelders en radio logische onderzoeksruimten van de drie Zeeuwse ziekenhuizen is geen directe por tofooncontact met de buitenwereld moge lijk. Het ministerie van Binnenlandse zaken stelde in 2003 een landelijke conceptlijst op met 250 locaties, waaronder tunnels, grote winkelcentra, metrostations en voet balstadions waar de dekking onvoldoende was. Op dat lijstje stond ook de Wester- scheldetunnel, maar daar zijn inmiddels af doende maatregelen genomen, aldus brandweercommandant Jeroen Meijering van Terneuzen. Ook de skihal is in dat op zicht geheel veilig. Op beide locaties is een speciale antenne-installatie aangebracht. Maar in de kabelkanalen van de tunnel werkt die apparatuur niet door, zegt Meije ring. Voor calamiteiten in dat gedeelte heeft de brandweer van Terneuzen een speciale procedure opgesteld. Die schrijft voor dat een extra team (een bruggen hoofd) tussen de blusploeg en de bevel- Doof Vijf jaar na de geleidelijke landelijke invoering werkt het communicatiesysteem C2000 van de brandweer, politie en ambulancedienst nog steeds niet goed. Ook in grotere gebouwen en parkeergarages in Zeeland is vaak geen bereik. Met als gevolg dat de hulpverleners ter' plekke aan hun lot zijn overgelaten. De PZC en het VPRO-radioprogramma Argos deden samen onderzoek. door Marcel Modde Drie brandweerlieden lieten op 9 mei 2008 het leven bij een zware brand op een scheepswerf in het Drentse De Punt. Ze raakten bin nen ingesloten door snel uitbreidend vuur. Uit het verkennend onderzoek on der leiding van Ira Helsloot (hoogleraar en adviseur bij de brandweer Amsterdam dat kort daarop volgde, bleek dat vijf por tofoons het niet deden: de drie porto foons van de mensen binnen en die van de bevelvoerder en zijn pompbediende buiten. De commandant heeft tevergeefs geprobeerd contact te krijgen met de blus ploeg die de loods was ingegaan. Het duurde ongeveer drie kwartier voordat collega's hen konden bereiken. Helsloot, die zijn eindrapportage donderdag presen teert, kan niet aantonen of hun dood had kunnen worden voorkomen met werken de apparatuur. Maar het is wel een pijn lijk voorbeeld van hoe belangrijk een goed werkend communicatiesysteem voor hulpverleners als de brandweer is. De Nederlandse Vereniging voor Brand weerzorg en Rampenbestrijding liet tus sen 18 januari en 10 maart een quickscan uitvoeren onder alle brandweerkorpsen. Van de 25 geven er 16 aan problemen te ondervinden met de binnenhuisdekking van de digitale C2000 portofoons. Zes re gio's melden dat ze geen problemen heb ben met de onderlinge communicatie, of dat ze die inmiddels hebben opgelost. Zee land hoort bij het rijtje van zestien, blijkt uit de inventarisatie, die in het bezit is van de PZC. Regionaal brandweercommandant Peter van Dijk: „Als bij de oude, analoge porto foons de verbinding ging kraken en steeds slechter werd, ging je terug. Ruis of niet, je kon in ieder geval nog praten. Bij C2000 kan het gebeuren dat het systeem werkt en één stap verder niet meer. Het De hulpdiensten in Zee land borgen in 2004 de oude analoge portofoons op en schakelden over op het digitale communica tienetwerk: C2000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 106