spectrum Tips voor een culinair en/of cultureel Paasfeest RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE panne Marjan Berk PZC Zaterdag 11 april 2009 Mijn vrolijke paasstemming, die wordt veroorzaakt door de komst van de kin deren en kleinkinderen met de paas dagen, wordt geweldig verhoogd door het bericht dat de criminaliteit onder vijfen zestigplussers is verdubbeld. Boven de tachtig jaar is dat ondeugdcijfer zelfs met vier vermenigvul digd! Wilde visioenen van stoute oudjes die hand tasjes van andere oudjes afpakken en opa's die een onverwachte greep, in de sigarendozen op de toon bank van de noodlijdende rookwarenwinkels doen, tachtigjarigen die in winkelwagentjes de ex quise paas-lekkernijen van de grootgrutter smijten en er dan hollend mee vandoor gaan... nu ja, ver geef het mij. Ik ben zelf een oudje en ik lijd ook aan het syndroom van veel ouderen, die het altijd over 'de oudjes' hebben, vergetend dat zij zelf tot deze groep behoren! Rare gewoonte, maar ik be trap mijzelf er regelmatig op! De criminele emancipatie van de oudere mens doet mij grinniken. Mijn schrijfvingers jeuken om er een aanstekelijke televisieserie over te schrijven. Maar eerdere artistieke oprispingen en het aan kloppen bij de betreffende televisiebazen heeft mij doen inzien, dat er niemand zit te wachten op series over oude mensen. „Boven de vijftig heeft iedereen al een wasmiddel! En de jeugd wil er ook niet naar kijken!" Dat zijn de argumenten. Nu kijkt de jeugd überhaupt niet meer zó veel naar de buis, die halen van het internet alles waar ze zin in hebben. Ik zie de jeugd ook niet op de bank naar een vrolijke serie over opgewonden en stoute oude mensen kijken... Dus laten wij die oprisping een natuurlijke dood sterven. Wij wachten ge woon op een nieuwe artistieke oprisping. Nu rich ten wij de blik op het in huis slepen van de eetwa ren, die mijn familie met de komende paasdagen gaan verorberen. Geloof me, in mijn lange leven heb ik ondervon den, dat gezamenlijk eten de bindende maizena- pap van het leven is. Zeker wanneer alle kinderen hun eigen bezigheden hebben, dan is dat samen zijn het mooiste bindmiddel. Heel vaak roepen ze: „Nee, we kunnen niet. We hebben het te druk!" Maar ik ben er al lang achter, dat wanneer er lek-' ker eten in het spel is, die drempel van „we heb ben het té druk!", moeiteloos wordt genomen. Ach, ik ben gewoon een gemene licht criminele oude moeder, die alles in de strijd gooit en geen middel schuwt wanneer het er om gaat haar kroost en nakroost om zich te verzamelen. Om dat te bereiken, ga ik heel ver... Zodat wanneer de in felle kleuren geverfde hardge kookte eieren van de grootgrutter door mij niet al te onzichtbaar in-de tuin worden verstopt (de jongste kleindochters moeten ze wél kunnen vin den!) en de hele troep joelend op zoek gaat, deze oma glimt van paaspret. Ik wens mijn Zeeuwse le zers dan ook allemaal een vrolijk en gezegend paas feest, met of zonder kleinkinderen en hardgekook te eieren. En voor hen, die helemaal geen zin in al dat paasgedoe hebben, is hier een fantastische lees- tip: 'Verontwaardiging', van Philip Roth. Wat een schrijver en wat een boek. Feilloos beschrijft hij de ambivalente gevoelens van een jongeman, student op een Amerikaanse universiteit. Zelden zo'n prachtige beschrijving van de innerlijke en ook fy sieke verwarring waaraan zo'n jongen, half kind, half man, ten prooi valt, gelezen. En dat alles speelt zich afin de vroege jaren vijftig, waarin ik mij als jong mens ook vaak in zo'n zielsverwarring bevond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 105