spectrum je soms verwerken Vragen van PZC-lezers PZC Zaterdag 11 april 2009 Marco Borsato, tijdens zijn recente Wit Licht-concerten: „Ik wil innovatief zijn, niet op de platgetreden paden lopen. foto's Loe Beerens concertserie. Hoe kijk je achteraf terug op de film? „Wat ons betreft ontzettend geslaagd. Er zijn ruim 300.000 mensen geweest. Dat is meer dan vriend en vijand had verwacht en daar zijn we ontzettend blij mee. De dvd komt straks uit. En er is veel belangstelling vanuit het buitenland voor de film. Ik heb het gevoel dat het einde van het drieluik nog niet in zicht is." Heeft de film ook inhoudelijk bereikt wat je be oogd had? „Er was één belangrijke doelstelling voor mij: dat de kindsoldatenproblematiek op de agenda moet komen én blijven. Het afgelopen jaar heb ben we het heel veel daarover gehad. Ik ben zelfs met minister Koenders van Ontwikkelings samenwerking naar Colombia geweest. Ook ben ik uitgenodigd op het kabinet van Vlaande ren om over kindsoldaten te praten en over de film. Gisteren was minister Turtelboom van Asiel en Migratie hier ook in Antwerpen om blijk te geven van haar waardering voor het feit dat individuen opstaan en dat soort zware the ma's onder de aandacht brengen. Er is veel me dia-aandacht geweest, ook voor de film." je bent nu al meer dan tien jaar ambassadeur van War Child. Je lijkt er alleen maar intensiever mee bezig te zijn. Wat drijft je om daar zoveel energie in te steken? „Ik breng elk jaar een werkbezoek aan een voor malig oorlogsgebied en ik kom tot mijn kruin geladen daarvandaan om die boodschap op nieuw te vertellen. Ik probeer elke keer een po dium te vinden om dat te doen en ik heb het onderdeel gemaakt van mijn zijn, een vast punt in mijn agenda en niet iets wat ik er incidenteel bij doe. Of het nu op mijn platen is of op mijn dvd's, je kunt altijd iets terugvinden over War Child, omdat ik ook gezien heb dat het wérkt. Ik heb een vorm gekozen voor mezélf die in Vlaanderen en in Nederland haalbaar is om kin deren die slachtoffer zijn van oorlogsgeweld on der de aandacht te brengen. En als je gezien hebt wat we de afgelopen tien jaar bereikt heb ben, dan is dat de grootste stimulans die je kunt krijgen." De Wit Licht-concerten zijn nu afgelopen. Wordt de rest van 2oog een soort 'rustjaar' voor je? „]e kunt nooit echt van een rustjaar spreken in mijn geval. Temporiseren is een beter woord. Het is heel lastig voor mij om uit de media te blijven, hoewel ik dat soms wel eens wil. Maar ik ga naar de Brouwersdam toe, doe hier of daar misschien nog een gastoptreden, maar ik zal de frequentie wel iets naar beneden bijstel len. Ik moet gewoon ook een beetje recupere ren, lichamelijk en mentaal, van datgene wat we het afgelopen jaar gedaan hebben. Het was een heel pittig jaar, extreem succesvol, maar ook ik ben een mens van vlees en bloed. Dat zing ik tijdens Wit Licht en dat is ook echt zo. Mensen dichten mij wel eens de status van Su perman of superheld toe, maar ik moet ook her stellen en dingen verwerken. Ook succes moet je soms verwerken." Denk je al na over wat je bijvoorbeeld over twee jaar wilt doen? „Ja, natuurlijk. Artistiek gezien raak je ontzet- tend geprikkeld door alles wat je ziet en mee maakt. En zeker zoals met Wit Licht in Afrika, waar je drie maanden niet herkend wordt en in complete bijna-afzondering leeft in de bush om te filmen. Dat zet je aan het denken. Je wordt opnieuw geijkt met normen en waarden, met waar het in het leven om gaat. Je komt schrij nende dingen tegen en mooie dingen. Ik word geraakt en geïnspireerd door dat alles en dat vindt zijn weg straks wel weer in de muziek." Concert at Sea vindt plaats op vrijdag 26 en zaterdag 27 juni op de Brouwersdam, met op vrijdag optredens van Marco Borsato, Ra coon en VanVelzen en op zaterdag o.a. Blof, Golden Earring, Maria Mena, Ilse DeLange en Bertolf. Zie ook www.concertatsea.nl. Marco Borsato Marco Borsato, die bekend werd door het winnen van de Soundmixshow (1990), is de succesvolste Nederland se artiest. Enkele feiten: Veertien nummer 1 -hits. Al le singles sinds 2002 op 1. Grote concerten: 9x De Kuip, 23x Ahoy, 18x Gelre- dome, 39x Sportpaleis. Aantal verkochte cd's en dvd' s: ruim 5,5 miljoen. Prijzen: o.a. 12 Edisons, 22 TMF Awards, Popprijs, Gou den Harp, 3 3FM Awards. De PZC riep lezers op bijzondere vragen aan Marco Borsato in te sturen. Een aantal daarvan legden we aan hem voor: Marije van der Hooft uit Terneuzen: On langs ben ik in Antwerpen naar een van je con certen geweest. Wat vind jij het grote verschil tussen het Nederlandse en Vlaamse publiek? „Het Vlaamse publiek is - dat moet je niet verkeerd opvatten - beleefd in de zin dat ze wachten tot de laatste noot van de piano ge klonken heeft en dan applaudisseren, terwijl een Nederlander per definitie als hij binnen komt al begint te schreeuwen en niet meer ophoudt met enthousiast zijn totdat het is af gelopen. De Vlaming is wat gedimder. Niet minder enthousiast, maar anders." Nienke Goethals uit Schoondijke: Op 14 maart was ik bij je concert in Antwerpen. Wat ik ontzettend knap vond, was dat je daar zo je emoties kon laten zien. Vind je het zelf'verve lend' dat het publiek dat ziet? „Ik vind dat eigenlijk wel mooi. Een show kan soms heel geprogrammeerd lijken, maar waar ik naar op zoek ben, is het persoonlijke. Ik zoek in een avond iets wat een avond per soonlijk maakt, waardoor een avond anders is. Als ik tussen de nummers aan het praten ben, dan ontvallen me ook wel eens persoon lijke dingen, associaties met liedjes. Ik be doel: mijn vader is tijdens deze toer overle den, evenals de vader van Nick Bult, een Van mijn muzikanten. Dat maakt het wel heftig. Dus als we Afscheid nemen bestaat niet zin gen, dan hebben we daar een ander gevoel bij dan we daar in het begin bij hadden. Maar ik zie in het publiek ook altijd mensen bij elkaar kruipen, dat ik denk: wat zou hun verhaal zijn? Mensen raken ontroerd, want die hebben kennelijk óók een herinnering aan dat liedje. Dat zijn allemaal dingen waar naar je kunt gissen. Maar ik zie ze dan troost hebben aan elkaar en houvast hebben aan het liedje. Dat moment maakt het voor mij persoonlijk en het gebeurt me regelmatig dat het me ontroert. Daarin ben ik misschien best wel een beetje Italiaans. Ik vind dat niet erg. Dat mogen mensen best zien en dat maakt dat mensen ook van mij houden. In dat opzicht ben ik een open boek." Tessa Tilroe uit Vrouwenpolder: Welke on derscheiding is het meest waardevol voor je en waarom? „Ik vond de koninklijke onderscheiding, Offi cier in de Orde van Oranje-Nassau, heel bij zonder. Dat gaf toch een stempel van konink lijk goedkeuren. Maar op de Popprijs ben ik ook bijzonder trots. Ik heb daarmee kunnen laten zien dat Marco meer is dan een sound mixer. Ik heb me in de breedte ontwikkeld en ik ben heel lastig onder één noemer te vangen. Juist dat ongrijpbare maakt dat aan mij heel veel smaken zitten en dat ik een heel breed draagvlak heb." Patricia Koek uit Koudekerke: Ik heb ge hoord dat er een documentaire wordt gemaakt over je. Wat kunnen we daarvan verwachten? „Er gebeuren zo ontzettend veel mooie en bijzondere dingen in mijn leven, dat je het ook wilt vastleggen voor het nageslacht. Ook omdat ik denk dat nieuw talent uit mijn le vensverhaal lering kan trekken, inspiratie kan opdoen. Toen ik begon, was er niet een vergelijkbare artiest die iets dergelijks mee had gemaakt. Ik heb het wiel een beetje moe ten uitvinden en ik vind het leuk dat talent kan ontspruiten doordat ze kansen zien of voorbeelden hebben. Er was al heel lang vraag naar die documentaire en we zijn er nu al een paar jaar mee bezig. Een afsluitmo- ment hebben we nog niet gekozen. Mis schien gaan we wel door met draaien totdat ik stop."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 103