Geklungel commissaris schaadt Britse veiligheid L'Aquila op WE Y T NTERIEURADVISEURS 2e Paasdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur paasshow 'Cheerenveen'.in Boerjatië Politie pakt halsoverkop terreurverdachten op in noorden van Engeland. van 7.397,- voor 4.895,- van 3.676,- voor 3.099,- Lees het weblog van Joost Bosman op www.pzc.nl/oostwaarts PZC Vrijdag 10 april 2009 I 9 taal kwamen zeven studenten om bij de instorting, onder wie een Is raëliër. Elders in de stad werd nog ge zocht naar circa tien vermisten. President Giorgio Napolitano bracht gisteren een bezoek aan het rampgebied. Hij bezocht de plek waar het studentenhuis was inge stort en deed ook Onna aan, een dorp waar 38 van de driehonderd inwoners omkwamen. Hij sprak met mensen in de tentenkampen en bracht een bezoek aan de hangar vol doodskisten met slacht offers die vandaag begraven wor den. In L'Aquila en omgeving patrouil leerde de politie om plundering te voorkomen. door onze correspondent Yolanda Bobeidijk londen - Het was voor de Britten allesbehalve geruststellend: het hoofd van de Britse antiterreur- dienst wapperde onder de neuzen van persfotografen openlijk met ge heime documenten waarin gede tailleerde informatie stond over de geplande arrestatie van terreurver dachten. Commissaris Bob Quick, die gisteren door de blunder zijn functie neerlegde, had de papieren bij zich toen hij op Downing Street 10 arriveerde voor een over leg met premier Gordon Brown en minister Jacqui Smith van Binnen landse Zaken. Doordat de namen van betrokken agenten, details van de Britse vei ligheidsdienst MI5 en locaties van eventuele aanslagen op straat wa ren komen te liggen, moest de poli tie de arrestaties halsoverkop uit voeren. In de omgeving van Liver pool en Manchester werden woensdagavond laat twaalf ver dachten opgepakt, van wie elf uit Pakistan. Tien van hen verblijven in Engeland op een studentenvi sum. De politie arresteerde twee men sen in een doe-het-zelfzaak in Cli- heroe, een andere verdachte werd op de snelweg opgepikt. Ook wer den verschillende verdachten voor de universiteitsbibliotheek op de John Moore University in Liver pool aangehouden, waar op dat moment honderden studenten aanwezig waren. „Extreem gevaarlijk", oordeelt pro fessor Anthony Glees, hoofd oplei ding 'Inlichtingen- en Veiligheids diensten' aan de universiteit van Buckingham. „Er had kunnen wor den geschoten, studenten hadden gedood kunnen worden. Normaal gesproken vinden dit soort arresta ties om vier uur 's nachts plaats. Het is zeer gevaarlijk dat de politie niet zelf het moment van arresta tie kon kiezen." Volgens de Brjtse politie was de dreiging echter duidelijk aanwezig en kon er niet langer worden ge wacht. „Verdachten hadden gemak kelijk vanaf het vliegveld van Man- 'Zij hadden in paniek hun eventuele plannen meteen kunnen uitvoeren' Chester naar Pakistan kunnen ver trekken", aldus Glees, „of nog er ger, zij hadden in paniek hun even tuele plannen meteen kunnen uit voeren." Dit gebeurde ook na de mislukte aanslag op de Londense Haymarket in de zomer van 2007. De daders raakten in paniek en in een wanhopige poging om toch een aanslag te plegen reden ze een dag later met een brandende auto de vertrekhal van de luchthaven van Glasgow in. Hoewel de antiterreuractie voor spoedig verliep, brengt de blunder van de commissaris echter ook het risico met zich mee dat de vervol ging op niets uitloopt, doordat er te weinig bewijs is verzameld. „]e moet deze mensen maandenlang in de gaten houden, als het niet langer is. Bewijzen verzamelen, maar ze ook weer niet te ver laten vorderden in hun voorbereidin gen. Een zaak moet waterdicht zijn voor een politieoperatie plaats vindt", zegt Brooke Rogers, docen te 'Risico en Terreur' aan Universi ty Kings College London. Daar naast is de zaak te kostbaar om fou ten te maken. „Bij deze operatie waren zeker tweehonderd mensen betrokken. Het kost miljoenen", zegt Glees. Tot overmaat van ramp was de Britse regering al gewaarschuwd voor de fotocamera's, nota bene door de fotograaf die de politiedo- cumenten vastlegde. Papierwerk dat door bewindslieden onder de arm wordt meegenomen, is slechts een fotoflits verwijderd van de publiciteit. Vorig jaar mei gebeurde dit met de notulen van minister Caroline Flint van Volks huisvesting waarin stond dat de Britse huizenprijzen waarschijn lijk met 10 procent zouden dalen. Het geklungel van de commissaris ondermijnt het publieke vertrou wen in de antiterreurdienst, vindt Rogers. Toch geeft de zaak wel aan dat de terreurdreiging in Groot-Brittannië nog steeds aan zienlijk is. De beveiliging rond de G20-top, die meer dan 7 miljoen pond bedroeg, werd door critici als overdreven bestempeld. „De arrestaties zijn het bewijs dat het geld aan politie en veiligheids diensten goed besteed is", vindt Glees. foto Carlo Ferraro/EPA dordrecht 'steenbergen halsteren 'roosendaal middelburg' vlissingen 4 terneuzen 322 ROLF BENZ 3-f 2l/2-zlts model 322 Rolf Ben? Sefaanbieding 189+210 cm in zwart leet. Uit voorraad leverbaar. ROLF BENZ ANGEL JOR1 2-zits Angel JORI Model JR-3250 140 cm in celia leer. Arcö Artemicle Artifori Bert planfdgie 8'andvantgmond Cörpe- Sigr; Gasatis Créaiion Baümann s De Rioeg dé Séde Eikelsotooorr a fanny Ar onsen Toscarini FSIyi Gelaortand G orget' Gutzz Hüteta indetc JAB Jon KendA Kinas* KvodrQ! tabel Leoïux Linteioo Lycepton Luminc MetafOtm Minotti Missonl Montis m Naös Nafuzzi Pastee P«af&P»at Poiitórm Polftüna Frcso Prqndina Kolf Benz Puctetyh' Sobcc SDB Seuren ïonaiti s lopfefrri Van Besouw Van ftifiJtn öT-rner+Rohde Woonboulevard Poortvliet. Paasdijkweg 33 Poortvliet telefoon 0166-619500 info@weytsinferieur.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9