Zeeland Ruggenberg verbindt 3 halen 2 betalen Iwww.vanbellebaby.nll Garnalenvissers liggen dwars bij aanwijzen plek mosselinstallaties Groene arrangementen Speeltuintje in Goes-Oost M-line Buggy zilver nu 129,- Schrijver met Zeeuwse banden lanceert derde historisch avontuur. In totaal 1100 hectaren nodig ter vervanging van bodemzaadvisserij. Jeremiasse Alle baby- en positiekleding sPZC Vrijdag 10 april 2009 25 Rob Ruggenberg vertelt beeldend (met brandmerk in de hand) op de Willibrordusschool. foto Ronald den Dekker door Esme Soesman ZIERIKZEE - Rob Ruggenberg stond zaterdag nog in het Golden Hillre- servaat in het Amerikaanse Trum bull om zijn jongste boek Manha tan te presenteren. Gistermiddag stond de schrijver achtereenvol gens tussen brugklassers van de Pontes Pieter Zeemanschool in boekhandel De Vries en tussen leerlingen van de Willibrordus school in Zierikzee. Een afstand die Ruggenberg moei teloos overbrugt: met zijn liefde voor de zee, hang naar avontuur, beeldende wijze van vertellen en bovenal mét zijn drie tot dusverre geschreven jeugdboeken. „Het was ontroerend", blikt hij op de overhandiging van het eerste exemplaar van Manhatan aan Wau- patukway - naamgeefster van één van de hoofdpersonen - terug. Het 'stoere en bozige meisje' dat Rug genberg jaren geleden had ont moet, inspireerde hem bij het schrijven van zijn avontuur over een paar kinderen in de door Ne derlanders gestichte kolonie op het eiland Manhatan (het huidige Manhattan in New York). Hij zag haar nu als krachtige 25-jarige moe der van drie kinderen terug. Rug genberg wijst zijn gehoor op het al tijd in elk boek voorkomende the ma, ongeacht of het voor jongeren of volwassenen is geschreven of dat het zich afspeelt in heden of verleden. „Het gaat allemaal over vriendschap en alles wat daar mee te maken heeft. Liefde, haat, ver trouwen, wantrouwen enzovoorts. Vriendschap is het enige dat je overeind houdt in het leven. We verstoppen het alleen een beetje", licht hij zijn stiel toe. Zijn historische jeugdboeken heb- 'lk schrijf veel in Zeeland. Ik kan eigenlijk alleen maar in Zeeland schrijven' ben - qua achtergrond - nog een extra rode draad. De boesjes, of wel glimmende betaalschelpjes, waarmee vroeger slaven in Afrika gekocht werden. De in Best wo nende schrijver diept er één op uit zijn broekzak. Gevonden op het Westkappelse strand („Ik schrijf veel in Zeeland. Ik kan eigenlijk al leen in Zeeland schrijven"), waar in 1738 een schip met een grote la ding schelpjes aan boord door een storm stuksloeg. Het is de plek waar zijn eerste boek, Het verraad van Waterdunen, zich voor een deel afspeelt. In dit verhaal onthult hij 'minder beken de feiten' over de Tachtigjarige oor log tegen een grotendeels Zeeuws decor. De zoektocht van Ruggen berg naar de herkomst van het op het Zeeuwse strand gevonden be- taalschelpje zette hem aan tot het schrijven van zijn tweede jeugdro man: Slavenhaler. Met dit boek over Tyn, de zoon van een zeeman in Vlissingen, kaart Ruggenberg het slavenverleden van Nederland aan. Hoewel geen vervolg, bor duurt Manhatan historisch gezien op dat gegeven door. Ruggenberg verwijst naar de stad waarvan Ne derland 400 jaar geleden grondleg ger was. Een stad 'gebouwd door zwarte slaven op grond die gepikt is van Indianen. De schrijver plaatst kritische noten bij de vie ringen van vriendschapsbanden tussen Nederland en Amerika. Tot zijn stomme verbazing trof Rug genberg - toen hij een museum in New York bezocht - de schelpjes wederom aan: als versiersel op de kleding van Indianen. Het is de kracht van schrijver en journalist Ruggenberg. Hij weet hoe je op basis van historische fei ten een spannend (fictief) avontu renverhaal smeedt. Hij weet ook, zo bleek gisteren, hoe je een boek presentatie aansprekend maakt. Door de kinderen een echt India- nenmes en een Spaans zwaard te laten zien. En door de betaalschelp jes uiteindelijk zelfs uit te delen. COES - Goes-Oost mag het wijk budget inzetten om onder meer een speeltuintje aan de Nachtegaal laan te vervangen. Wijkbelangen Goes-Oost heeft drie jaar gespaard voor de speeltuin. Er is 90.000 eu ro nodig, waarvan de gemeente 25.000 euro bijdraagt voor grond verwerving. Woningcorporatie RWS betaalt de speelmiddelen. Daarvoor is 5000 euro nodig. Een deel van het wijkbudget wordt ge spendeerd aan uitbreiding van de skatebaan aan de Bergweg. door Harmen van der Werf YERSEKE - Het wordt nog lastig vol doende ruimte te vinden voor in stallaties om mosselzaad in te van gen (mzi's). Het ministerie van Landbouw onderzoekt op welke locaties in de Oosterschelde, Voor delta en Waddenzee mzi's kunnen komen. Veel plekken in de Wad denzee stuiten op verzet bij garna lenvissers. 'Van zoekgebieden naar locaties' heet de nota waarmee het ministe rie gisteren kwam. Met alle gebrui kers van Oosterschelde, Voordelta en Waddenzee is gesproken. De meeste hectares voor mzi's moe ten in de Waddenzee worden ge vonden, in totaal 600 hectare. In de Zeeuwse Voordelta moet 300 hectare komen en in de Ooster schelde 200. Zoveel ruimte is no dig om het de sector mogelijk te maken onafhankelijk te worden van visserij op mosselzaad, dat op de bodem van de Waddenzee is ge vallen. Met het ministerie en na tuurorganisaties is afgesproken dat stapsgewijs de bodemzaadvisserij wordt stopgezet. De kwekers heb ben dit jaar al twintig procent van ZIERIKZEE - De stichting Schouwen- DuivelandPas biedt komende weekeinden verschillende natuur- arrangementen aan voor inwoners en bezoekers. In het weekeinde van 18 en 19 april gaat het om een vijf uur du rende wandeling door de Kop van Schouwen, gecombineerd met een fietstocht door De Prunje. Deelne mers aan de arrangementen van 16/17 mei en 13/14 juni gaan naar de verdronken dorpen van Schou wen en maken een vaar- en wan de voorjaarsvisserij ingeleverd. Naarmate de invang met mzi's toe neemt, wordt er meer ingeleverd. In 2020 moet de bodemzaadvisse rij volledig zijn verdwenen. Of dat haalbaar is, hangt er sterk vanaf of de sector genoeg ruimte krijgt voor de installaties. Veel locaties in de Waddenzee krijgen het stempel 'zeer ongewenst' van garnalenvis sers, blijkt uit de nota. Schelpen winners en watersporters zijn ook kritisch. Locaties in de Voordelta liggen minder gevoelig; in de Oos terschelde weer meer, onder ande ren bij duikers en (sport)vissers. „Niemand heeft vooraf gezegd dat dit simpel zou zijn", reageert Hans van Geesbergen van de producen tenorganisatie. „Huidige gebrui kers worden met veranderingen ge confronteerd, maar wij kunnen al leen aan onze opdracht voldoen als we ruimte krijgen." Dat moet dan ook nog water zijn waar vol doende zaad in te vangen is. Van Geesbergen: „De praktijk moet dat uitwijzen. Vandaar dat wij het mi nisterie ook vragen flexibel te ope reren." 1*5 Vooral (garnalen)vissers en wa- tersporters zien de komst van veel meer installaties om mossel zaad in te vangen in Waddenzee en Oosterschelde niet zitten. deltocht naar en op het eilandje De Veerplaat in De Grevelingen. Op 5 en 6 juni draait het vooral om wandelen: door de Kop van Schouwen en over De Veerplaat. In de arrangementen, die 25 euro kosten, is een lunch inbegrepen. Er kunnen ook overnachtingen worden bijgeboekt. Reserveren moet minimaal een week van te voren en kan bij de VW via 0900 2020233 of via de website www.schouwenduiveland- pas.nl. fiets Stfitutss *Geldt uitsluitend op bestaande voorraad, bedrijfsfietsplannen en inruil zijn uitgesloten van deze actie. FIETSEN FITNESSAPPARATEN KLEDING TASSEN SPEELGOED ACCESSOIRES ETC www.fietsplezier.nl GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl VLISSINGEN Tröelstraweg 364, tel. 0118 - 477 230, vlissingen@fietsplezier.nl r*?r\ van 10 t/m 18 april 2009 2e paasdag geopend van 12.00 tot 17.00 uur!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91