Bos zet mes in loon specialisten Berechting piraten 'Minder daklozen 's nachts op straat' 4 Vrijdag 10 april 2009 PZC Minister: salarissen te hard gestegen, korten 'volstrekt normaal'. Nederland mag piraten van over de hele wereld berechten. Vijf Somaliërs wachten in hun cel tot zij voor moeten komen. www.hz.nl DEN HAAC - Minister Wouter Bos van Financiën wil de salarissen van medisch specialisten aanpak ken. Volgens hem stijgen de lonen van hen te hard en is het 'volstrekt normaal' om hen daarop te kor ten. Deze maatregel is één van de opties waarmee Bos bezuinigin gen in de Voorjaarsnota wil realise ren. Volgens Bos zijn specialisten - zoals neurologen, cardiologen en anesthesisten - wat hun inkomen betreft 'niet de meest zielige groep van de samenleving'. „Als daar voor honderden miljoenen meer wordt verdiend dan ooit de bedoe ling was, lijkt me dat iedereen be grijpt dat we daar paal en perk aan stellen", aldus Bos na afloop van de ministerraad. Sinds begin vorig jaar krijgen de specialisten volgens een nieuw sys teem per uur betaald. Dat uurta rief is nu 132,50 euro. Volgens de minister heeft dit ertoe geleid dat veel van hen er flink in salaris op AMERSFOORT - Er zijn in de Neder landse grote steden bijna geen dak lozen meer die 's nachts buiten sla pen. Het aantal dak- en thuislozen dat overdag op straat loopt, neemt ook af Dat heeft de Federatie Op vang, een koepelorganisatie voor instellingen voor maatschappelijke opvang gisteren gezegd. PETER JOU AATEN Somalische piraten beschikken tegenwoordig over grote 'moederschepen', voorzien van snelle motorboten en moderne communicatie middelen. Hun actieradius is daarmee aanmerkelijk vergroot. De piraten, gewapend met kalasjnikovs, geweren en raket werpers, naderen het vracht schip in snelle speedbootjes. vooruit zijn gegaan. Dat was niet de bedoeling. Bos loopt met de po tentiële bezuinigingsmaatregel vooruit op de Voorjaarsnota die ui terlijk 1 juni wordt gepresenteerd. Daarin staan ook de andere bezui nigingen die de regering de komen de jaren wil doorvoeren. Hoewel het kabinet volgende week nog overlegt over de nota, lichtte Bos met de aangekondigde maatregel alvast een tipje van de sluier op. De Orde van Medisch Specialisten, de beroepsvereniging van de spe cialisten, noemt de uitspraken van Bos 'merkwaardig' en stelt dat het helemaal niet duidelijk is of de sa larissen van de specialisten buiten proportie zijn. De orde overlegt met minister Ab Klink van Volks gezondheid en onderzoekt de ge volgen van het betalingssysteem. „Mocht uit dat onderzoek blijken dat de specialisten door fouten in het systeem echt te veel verdie nen, dan moet daar inderdaad wat aan worden gedaan. Maar het is heel voorbarig om nu al maatrege len aan te kondigen terwijl de cij fers nog niet bekend zijn", stelt een woordvoerder. infographic: JD, ANP, GN bron: RIIA De piraten enteren het schip en nemen de beman ning gevangen. Na betaling van een grote som losgeld wordt het schip (soms na een gijzeling van maanden) weer vrijgelaten. De oorzaak is beleid dat enkele ja ren geleden werd ingezet: het Rijk en gemeenten sloegen de handen ineen en zetten samen met maat schappelijke organisaties een be leid op om dak- en thuislozen van de straat te halen, en daarbij op vang, zorg en dagbesteding te bie den. door Jan Saiden Vijf Somalische piraten zitten in eén Neder landse cel te wachten op hun berechting. Op 2 januari zijn zij uit de Golf van Aden geplukt door een helikopter van de Deense ma rine, nadat zij geprobeerd hebben een koopvaardijschip onder Antilli aanse vlag te kapen. De Denen zoeken contact met Ne derland. Het aangevallen schip, de Samanyolu, voer immers onder Antilliaanse vlag. Bovendien heeft Nederland 'universele rechts macht' voor zeeroof; het kan pira ten vervolgen die waar ook ter we reld een schip kapen. Na overleg met de Denen neemt Nederland de zaak op zich. De So maliërs worden overgevlogen naar Nederland. Het kan lang duren, denken hun advocaten. Zij willen zowel de bemanning als de Deen se helikopterpiloten horen. Volgens de advocaten van de vijf waren hun cliënten misschien wel van plan een schip te kapen, maar zij kregen onderweg pech. „De mo tor haperde en het voedsel en wa ter waren op", zegt Haroon Raza, die een 31-jarige verdachte bijstaat. „Toen zij bij de Samanyolu in de buurt kwamen, hebben zij hun handen omhoog gestoken om zich over te geven. Voor zij het wisten kregen zij brandbommen naar hun hoofd." Dat de Deense mari ne zei dat de Somaliërs als eersten hebben geschoten, wuift Raza weg. „Hoe hebben de bemannings leden een brandbom op zo'n klein bootje kunnen mikken als zij voortdurend werden beschoten? Dat zou pure zelfmoord zijn." Hoogleraar internationaal straf recht Geert Jan Knoops denkt dat het OM een hele kluif krijgt aan de zaak. „Het zal moeten aanto nen dat de verdachten wisten dat zij zich aan boord bevonden van een boot waarmee een kaping zou plaatsvinden", zegt hij. „Als zij alle vijf verklaren dat zij uit waren vis sen, pech kregen en om hulp vroe gen, wordt het moeilijk voor het OM. Vooral omdat er op zee geen getuigeruzijn." De cliënt van advocaat Reinier Fei- ner 'waant zich in een andere we reld'. „Bij zijn voorgeleiding vroeg hij de voorzitter van de rechtbank, een keurige dame, of zij een siga retje voor hem had", zegt de advo caat. De vermoedelijk 44-jarige man leefde thuis een nomadenbe staan. Volgens Feiner heeft hij zes tien kinderen verwekt, van wie er nog vijf leven. „Zijn gezin heeft geen idee waar hij nu is." Als de strafzaak achter de rug is, is het nog maar de vraag of hij terug kan naar zijn thuisland. Volgens het internationaal recht mag Ne derland geen Somaliërs, ook geen criminelen, uitzetten naar Soma lië, omdat het daar oorlog is. Een Somalische piraat op wacht bij de stad Hobyo, in de kuststreek waar de piraten het voor het zeggen hebben. foto Badri Media/EPA N (Kn voor2- JoiJ j 5c.V-1/X~~c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4