9 om onrust terug te dringen Inspectie: in 2011 afgelopen Rechtbank blijft in Middelburg Bevrijding Nieuwe stijl voor Badhotel Beatrice vaart vandaag terug <^faber Stuur opnieuw foto's van de Beatrice Alternatieven voor vastbinden bewoners Kijk in het album 'Beatrice' op www.pzc.nl/foto PZC Vrijdag 10 april 2009 I 3 Vrijheidsbeperking Twaalf procent van de bewo ners in verpleeghuizen wordt vastgebonden aan hun bed of (rol)stoel. Dertig procent van de mensen die in een verpleeghuis wonen, krijgt medicijnen waarvan men rustig wordt. In de verstandelijk gehandicap tenzorg wordt twintig procent van de bewoners regelmatig in de eigen kamer opgesloten. Eerder deze week bleek dat in de psychiatrie een groot aantal mensen langdurig in de isoleer cel zit. Soms duurt die afzonde ring langer dan een jaar. In de Verenigde Staten is het gebruik van onrust banden in de zorg verboden, net als in Denemar ken en Zwitserland. In Nederland niet. Sterker nog: het komt voor in bijna alle zorginstellingen waar dementerende bejaarden of verstandelijk gehan dicapten wonen. Dat blijkt uit een rapport van de in spectie Gezondheidszorg dat eind vorig jaar ver scheen. De inspectie concludeerde na een bezoek aan 86 in stellingen dat vrijheidsbeperking veel vaker voorkomt dan noodzakelijk is. Ongeveer twaalf procent van de bewoners in de instellingen die de inspectie bezocht wordt vastgebonden in hun bed of in hun (rol)stoel. Daarnaast krijgen dertig van de honderd bewoners medicijnen om rustig te worden. De inspectie stelt dat de cijfers niet representatief zijn, maar dat ze wel een goede indruk geven van de praktijk in de Neder landse zorginstellingen. Er is een verband tussen de manier waarop instellingen functioneren en de mate waarin bewoners in hun vrijheid worden beperkt. In stellingen die over het algemeen goed scoren bij de in spectie, beperken de vrijheid van hun bewoners min der vaak. Het is niet alleen vervelend voor mensen om vastge zet te worden, het kan ook gevaarlijk zijn. Uit het rap port blijkt dat er tussen juni 2007 en mei 2008 zeven mensen zijn overleden als gevolg van het gebruik van onrustbanden. Naar aanleiding van het rapport teken den de inspectie, zorginstellingen en vertegenwoordi gers van cliënten een convenant waarin wordt afge sproken om het gebruik van onrustbanden voor 2011 af te schaffen. COMMENTAAR Aan het vastbinden van verstandelijk gehandicapten en dementerenden moet snel een eind komen. Het voornemen om de onrustbanden voor 2011 af te schaffen is niet goed genoeg. Als het nu al zonder fixatie kan in landen als Denemarken en Zwitserland, hoeft het hier niet nog anderhalfjaar te duren voor we weer normaal met onrustige mensen omgaan. Gelukkig wordt er flink aan de weg getimmerd. In het Goese verpleeghuis Ter Valcke bijvoorbeeld. Daar is het aantal fixaties in een paar maanden tijd gehalveerd, een mooi resultaat. Al duidt dit er wel op dat tot nu toe veel te veel mensen werden vastgebonden. Dit geeft Ter Valcke ook ruiterlijk toe. Het verpleeghuis geeft een paar praktische tips. Kleinschalig wonen werkt goed, want dat komt het dichtst bij het vroegere dagelijks leven en dat geeft rust. Verder is meer mankracht gewenst. Voor een wandelingetje of wat extra aandacht. Dat moet te regelen zijn. En als het even kan, moet de nu breed toegepaste geestelijke onrustband, het kalmerende medicijn, beperkt worden tot een enkel noodgeval. DOMBURG - Het Badhotel in Dom burg laat het tijdperk van de rotan meubels achter zich. De verwijzin gen naar de rivièrasfeer uit de voor-vorige eeuw maken na 2010 plaats voor een nieuwe stijl. De heropening, gisteren, van het grand café diende als voorproef. Het is '1866' gedoopt, wat verwijst naar de ontstaansjaren van het badhotel. En naar de invoering van de eerste Drank- en horeca- wet, memoreerde burgemeester Rob van der Zwaag. Interieuront werper Rein Veenstravernieuwt de komende jaren de hotelverdie pingen naar drie thema's: aarde, water/lucht, en zon. ANTWERPEN - Het mega-container- schip MSC Beatrice (366 meter lang, ruim 51 meter breed) vaart vanmiddag vanuit Antwerpen te rug naar zee. Volgens planning komt de MSC Beatrice om twaalf uur uit de Berendrechtsluis, waar na de reis zeewaarts begint. Het in varen van de sluis gebeurde dins dag op de heenreis bij stilstaand hoogwater. Bij het uitvaren hoeft dat niet. Het schip kan dan meer vaart maken en is beter manoeu- vreerbaar. Rederij MSC wilde za terdag ook al het grote nieuwe con tainerschip MSC Francesca (364 meter lang, bijna 46 meter breed) naar Antwerpen laten komen. De autoriteiten staan dit niet toe. Ze willen eerst de evaluatie van de Beatrice-proefvaart afwachten. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Middelburg behoudt de rechtbank. Minister Ernst Hirsch Ballin (CDA, Justitie) heeft zeventien steden in Nederland in de wet aangewezen als vestigings plaats. Dordrecht, Alkmaar, Roer mond 'en Zutphen verliezen hun rechtbank, omdat er één op nog geen half uur afstand zit. Hirsch Ballin schrijft dat aan de Tweede Kamer. De minister heeft gezocht naar een balans tussen het op voldoende hoog niveau en doel matig kunnen afhandelen van za ken in rechtbanken die evenwich tig over het land zijn verspreid. De plaatsen zijn onder andere geselec teerd op (geografische) bereikbaar heid. De minister neemt als uit gangspunt de tien grootste steden (inwonertal) en de provinciehoofd steden. De Raad voor de Recht spraak zal naast de zeventien wet telijk aangewezen vestigingsplaat sen een beperkt aantal overige zit tingsplaatsen aanwijzen. De minister herziet de gerechtelij ke kaart om ook in de toekomst kwalitatief goede rechtspraak te waarborgen en specialisatie moge lijk te maken. Daarom komen er minder rechtsgebieden dan de hui dige 19 arrondissementen. In die grotere gebieden zal een recht bank dan twee of drie vestigingen kunnen omvatten, die wettelijk worden verankerd. "Optimyst techniek" ontwikkeld door Faber. Nu alléén in onze showroom te zien. U ontdekt ons, in de showroom van Interieur Paauwe! 0 M Hon z'°*ernaal Zuidweé^ ll463A9 Tel. tOomsl Verpleeghuizen kunnen verschillende maatregelen treffen die onrustbanden overbodig maken. Huiselijke sfeer door gezellige plekken in de gang in te richten. Loopcircuit door afdelingen, in verbinding met wintertuin. Winter tuin brengt buiten binnen, en verbetert het leef milieu. Herkenbare afbeelding bij de deur zodat bewoner weet wat zijn/haar kamer is. Traphekje voor ingang van de deur voorkomt dat bewoners gaan dwalen. Bed dat helemaal omlaag kan, zodat uit bed vallen niet meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3